Що таке акомодація ока – діагностика і способи лікування

Акомодація являє собою здатність зорових органів фокусуватися на предметах, які знаходяться на різній відстані, зі збереженням ясності бачення.

Ця функція може погіршитися через вікових змін, різних хвороб і нехтування правилами догляду, що негативно позначиться на якості життя.

Якщо говорити мовою фахівців, то мова йде про порушення акомодації. Що це таке, варто розглянути більш докладно.

Як відбувається акомодація ока

Акомодація відповідає за фокусування зору на різній відстані. Якщо дивитися вдалину, то циліарного м’яз буде розслаблена. В цей же час війкового поясок, навпаки, напружується.

Він витягає зовнішню оболонку очного кришталика, роблячи його більш плоским. Тому заломлююча сила зорового органу помітно знижується. Такий механізм акомодації.

Погляд в далечінь вважається одним з основних методів зняття напруги з очей.

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

Якщо дивитися на зображення або предмет на ближньому відстані, то буде напружуватися циліарного м’яз. При цьому війкового поясок переходить в фазу розслаблення, а до очного кришталика повертається стандартна округла форма. Тобто перегляд поблизу змушує м’яз завжди бути в напруженому стані.

Якщо звернутися до опису будови ока, то можна зрозуміти, що функцію акомодації контролює вегетативна нервова система. Один з її відділів сприяє скороченню війкового м’яза. Іноді акомодація порушується. Чому це відбувається?

причини порушення

Як відзначають фахівці, акомодація порушується в будь-якому віці з різних причин.

Джерелом захворювання можуть стати патологічні процеси. Це новоутворення і крововилив у мозку, травми очей і голови, аутоімунні і судинні порушення. Також на фокусування негативно можуть вплинути хронічні захворювання, які пов’язані з обміном речовин, хірургічне втручання в зорові органи, неправильно підібрані окуляри або лінзи.

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

Також порушення акомодації можна пояснити природними причинами. В першу чергу, це неминучий процес старіння.

Як правило, після сорока п’яти років кришталик вже не такий еластичний, тому поступово він приймає неправильну форму. Під час заломлення спотворюються промені світла, що позначається на якості фокусування.

Також на це впливають постійні навантаження на очі, недостатній відпочинок, сон, малорухливий спосіб життя і неправильне харчування.

симптоми захворювання

У медичних довідниках вказується, що порушення акомодації по МКБ-10 має код Н52.5. Там же перераховуються наступні симптоми даного захворювання:

 • Швидка втомлюваність очей при читанні і будь-який інший зоровому навантаженні.
 • Неправильне сприйняття зображень. Об’єкти поблизу стають нечіткими, а при дальньому розгляді розпливаються або роздвоюються.
 • При перегляді зображення доводиться прищулювати очі.
 • Загальне погіршення зору.
 • Виникнення неприємних відчуттів. Часта сльозоточивість, відчуття сухості слизової, свербіж та почервоніння очей.
 • При деяких видах порушення виникає дратівливість, нудота і тремтіння в руках.

методи діагностики

При виявленні симптомів порушення акомодації слід негайно пройти обстеження. Його роблять декількома способами:

 • Аккомодометрія. Спеціальним приладом досліджують акомодації реакцію очі на різні стимули.
 • Біомікроскопія. За допомогою щілинної лампи оглядають очне дно пацієнта.
 • Візіометрія. Спеціальними табличками перевіряють гостроту зору.
 • Пахіметрія. Досліджують товщину рогівки ока.
 • Ергографія. Перевіряють рухливість циліарної зв’язки.

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

Доктора розрізняють кілька видів даного захворювання, вікових та придбаних. До таких належить парез, параліч і спазм. Слід більш докладно розглянути, що це таке – порушення акомодації, в кожному окремому випадку.

пресбіопія

Найчастіше акомодація порушується через вікових змін зорових органів. При старінні ущільнюються волокна кришталика, тому він значно втрачає свою еластичність і майже не має можливості змінювати кривизну. З цієї причини очі не можуть налаштуватися на роботу з предметами, які розташовані поблизу. Фахівці це явище називають пресбіопіей.

Зазвичай захворювання страждають люди, які досягли сорокарічного віку. У таких людей виникають великі труднощі при читанні. Однак дане порушення можна скорегувати правильно підібраними окулярами.

парез

В цьому випадку порушення акомодації – це що? Таке погіршення зору супроводжується неможливістю розглянути дрібні предмети навіть поблизу. Це патологічний стан, який виникає через неповне паралічу циліарного м’язів.

За походженням його можна розділити на центральний і периферичний. Перша форма найчастіше зустрічається при цукровому діабеті, інфекційних захворюваннях і інтоксикації важкими металами. Периферичний парез може розвинутися через прийом ліків, які відносяться до групи М-холінолітиків.

спазм

Даним терміном лікарі пояснюють стан, при якому порушено нормальне функціонування циліарних м’язів. Людина не бачить чітко предмети, які розташовані далеко і поблизу.

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

До основної причини цього патологічного стану можна віднести втома. У хворого нерідко можна спостерігати сльозотеча і почервоніння очей. При тривалому читанні і сидінні за комп’ютером з’являються сильні болі і різь в зорових органах. Також пацієнти скаржаться на зниження працездатності, підвищену стомлюваність і сильні головні болі.

Для діагностики спазму очей людини проводяться комплексні дослідження. Як лікування підбирають правильні окуляри, а також призначають тренування акомодації.

параліч

При цьому виді патології зору предмети не видно тільки на близькій відстані. Це пояснюється тим, що порушено проведення нервового імпульсу. У даного захворювання дуже багато причин розвитку.

Це може бути як механічна травма, так і інфекційне захворювання. Також часто порушення виникає через передозування лікарським засобом.

Наприклад, атропіном, яким часто користуються офтальмологи в своїй практиці.

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

Війчасті м’язи, які відповідають за акомодацію очей людини, володіють однією іннервацією з сфінктером зіниці. Тому даному порушенню завжди буде супроводжувати мідріаз – максимальне розширення зіниці.

Для корекції паралічу доктора призначають окуляри, які призначені спеціально для роботи поблизу. Якщо ж порушення має травматичну природу, то воно не піддається лікуванню.

Залишається лише чекати, коли зір прийде в норму самостійно.

Небезпека порушення акомодації

Парези, паралічі та спазми можуть сигналізувати про появу інших серйозних захворювань: пухлин, черепно-мозкових травм, порушення кровообігу, неврологічних або інфекційних уражень.

Ігнорування симптомів часто призводить до незворотних наслідків. Це болю в голові, неприємні відчуття в очах, зниження зору, погіршення загального самопочуття.

Якщо вчасно не зайнятися терапією, то ці зміни можуть набути постійного характеру.

методи лікування

Лікування підбирається в комплексі і призначається строго відповідно до типу патології.

При порушенні акомодації краплі для очей лікарі призначають дуже часто. Використовуються мидриатические і циклоплегічні препарати. Вони допомагають привести циліарного м’яза в розслаблений стан, посилити їх скоротливу здатність, поліпшити рухливість очі і розширити зіницю.

У деяких випадках недостатньо мінералів і вітамінів. Вони повинні знаходитися в балансі, щоб стимулювати акомодацію.

Залежно від виду порушення і ступеня рефракції офтальмолог підбирає окуляри. В одних випадках їх потрібно носити періодично, а в інших постійно. Іноді для поліпшення зору використовують спеціальні контактні лінзи.

Відмінною альтернативою є лазерна корекція. Вона дозволяє змінити товщину рогівки, усунути дефекти і нерівності, які і привели до порушення акомодації ока. Від такого лікування поліпшується переломлюються здатність і зростає чіткість зображень.

Іноді ефективної виявляється фізіотерапія. Вона включає в себе кілька методик. Це магнитофорез, магнітотерапія, електрофорез, електрорефлексотерапія, голкорефлексотерапія, а також масаж шийно-комірцевої області.

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

Якщо порушення акомодації викликано травмами, неврологічними, інфекційними або психологічними ураженнями, то терапія буде спрямована на ліквідацію основного захворювання.

Гімнастика для очей

Також офтальмологи рекомендують виконувати спеціальне тренування для профілактики або лікування порушення акомодації ока. Наприклад, в домашніх умовах можна робити наступну гімнастику очей:

 • На кілька секунд сильно заплющити очі, а потім швидко моргати протягом півхвилини. При роботі за комп’ютером цю вправу можна виконувати багаторазово.
 • На віконному склі подумки вибрати точку. Поступово переводити погляд з неї на далекі предмети на вулиці, а потім – на кінчик носа. Робити гімнастику в середньому по п’ять хвилин один-два рази на день.
 • Закрити очі, неспішно водити зіницями в різних напрямках. Зверху вниз, з одного боку в інший, по колу, по діагоналі, робити вісімки.

 

Гімнастику можна і потрібно робити щодня, включаючи в неї різні вправи.

профілактика патологій

Щоб виключити розвиток порушення акомодації ока, важливо займатися її профілактикою. Для цього працюйте тільки при правильному освітленні і оптимальному положенні тіла.

Не забувайте періодично давати відпочинок очам, особливо якщо сидите за комп’ютером. У цьому допоможе спеціальна гімнастика, якою щодня рекомендується приділяти не менше десяти хвилин.

Правильно харчуйтеся, займайтеся спортом і дотримуйтеся режиму дня. Також важливо регулярно консультуватися з офтальмологом.

Тепер ви знаєте, що таке порушення акомодації. Це дуже серйозне захворювання, при якому погіршується фокусування на ближніх і дальніх об’єктах.

Така патологія вимагає негайного лікування, благо сьогодні існують ефективні методи діагностики і терапії. Тому уважно стежте за здоров’ям і відразу ж звертайтеся до фахівців при появі симптомів.

В іншому випадку негативні зміни можуть стати незворотними.

Що таке акомодація ока: методи лікування

Зір – складний механізм передачі візуального сигналу. Не секрет, що «бачимо» ми мозком. А саме, в певному його відділі формується картинка. Але передають цю картинку очі. Здорове їх стан – це запорука правильного сприйняття навколишнього світу. Тому не можна нехтувати навіть найменшими порушеннями.

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

пристосовування

Пристосовування очей до навколишнього зображенні і заломлення світлових променів називається акомодацією. Якщо в медичній картці після проходження окуліста варто це слово, то зовсім нічого страшного воно не позначає. Тут треба дивитися супутні поєднання.

Наприклад, спазм акомодація ока або спазм акомодації обох очей. Це досить серйозні, але поправимо прояви. Найчастіше спазм веде до тимчасового погіршення зору, його також називають помилковою короткозорістю.

Все тому, що виправляється це досить просто, при дотриманні лікарських рекомендацій.

Існує таке поняття, як тренування акомодації очі. Це особливий комплекс вправ, який дозволяє відновлювати зір.

Також варто розуміти різницю: рефракція і акомодація ока. По суті, обидва поняття відносяться до одного і того ж.

Однак рефракція – це скоріше більш певна величина, що дозволяє визначити, яке мало місце порушення акомодації ока. Рефракція вимірюється в діоптріях і є силою заломлення.

Вона динамічна, а ось в її основі якраз і лежить акомодація. Простими словами, це два взаємозв’язані параметри в роботі очі.

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

Отже, ще раз визначимося, що сама акомодація ока, лікування якої навіть не проводиться, не є захворюванням або патологією. А ось спазм акомодації вже вимагає спеціального підходу.

Він являє собою короткочасний параліч циліарного м’яза ока. Зазвичай він виникає при тривалій фокусуванні очі на одній і тій же точці. В результаті око не здатне адекватно фокусуватися. Іншими словами, він бачить однаково незалежно від відстані. І, природно, при видаленні предмета видимість буде гірше.

Хибна короткозорість – це часто виникає проблема. І найбільше поширена така патологічна акомодація ока у дітей. А все тому, що органи зору ще не повністю сформовані. Механізм акомодації очі трохи відмінний від дорослих. Хоча у молодих людей також може спостерігатися патологія.

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

Основний симптом – погана видимість на певних відстанях. Однак відрізнити спазм від реальної короткозорості досить важко. Саме тому важливо звертатися до фахівця, який за різними ознаками, симптомам, а також певним тестів і при огляді визначить стадію і тип порушення.

лікування

Почнемо з того, що після постановки діагнозу обов’язково необхідно відразу починати лікування. Якщо цього не робити, то помилкова може перерости в повноцінну, а головне, стійку короткозорість.

Хірургічного лікування спазм не має. Тут важливий комплексний підхід, який цілком може включати в себе наступні аспекти:

 • Медикаментозне лікування. Це основа основ. У спазмі акомодації найчастіше виписуються спеціальні краплі, розслаблюючі м’яз, розширюють зіницю і знову роблять очей більш рухливим, повертаючи здатність до чіткому фокусуванні.
 • Гімнастику. Певний набір вправ, які спрямовані на відновлення нормальної функції очей.
 • Спосіб життя. Якщо є шкідливі звички (наприклад, спазм стався у молодих людей, що мають нікотинову залежність), позбавлення від них дуже важливо в загальній терапії. Те ж стосується харчування. Правильне збалансоване харчування – важлива складова здоров’я всього організму.
 • Вітаміни. Спеціальні вітаміни для очей – це спосіб поліпшити фізіологічний стан органів. При цьому буде корисний також і загальнозміцнюючий комплекс.

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

Взагалі, вилікувати спазм акомодації очі нескладно, але при цьому обов’язково дотримання приписів і відповідальне ставлення до кожного з пунктів лікування.

Серйозніші порушення

Адже акомодація ока, вона ж його фокусування або здатність до сприйняття навколишнього картинки, може бути порушена не тільки тимчасово і не тільки спазмом м’яза.

Існує три найбільш серйозних і поширених порушення, лікування яких буде більш ємним. У деяких випадках застосовується хірургія очі або лазерна корекція.

пресбіопія

Вона ж далекозорість. Ми говорили, що спазм акомодації – порушення, найбільш зустрічається у дітей і молодих людей. Далекозорість ж – це порушення, що виникає з віком, частіше спостерігається саме у літній групи осіб.

З віком відбувається деформація кришталика, як наслідок – фокусується на далеких об’єктах. Поблизу ж око бачить гірше.

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

Лікується подібний стан різними способами, в залежності від ступеня складності, загального стану здоров’я і віку.

міопія

Це звична короткозорість. Захворювання дуже серйозне, яке далеко не завжди можна вилікувати повністю. Воно може бути вродженим, а може і розвиватися в силу певної специфіки життєдіяльності. Лікується короткозорість також різними способами, попередньо обстеживши організм і можливі реакції на лікування.

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

астигматизм

У буквальному сенсі, це расфокусировка очі. Також дуже серйозне порушення акомодації ока, яке може супроводжуватися різними фокусуванням очей. Наприклад, лівий краще фокусується на ближні об’єкти, правий – на далекі.

Отже, який висновок. Самого слова аккомодация боятися не треба, це не хвороба і не порушення. Для кращого розуміння необхідно читати супутні словосполучення в записах лікаря, а ще краще уточнити у фахівця діагноз самостійно.

Порушення обсягу акомодації: види захворювань, які впливають на зір і способи їх лікування

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

Акомодація ока – це термін, що позначає механізм заломлення променів світла, від яких залежить якість видимості на різній відстані. Для того, щоб бачити однаково добре на близькому, середньому і далекій відстані, вся система очі повинна працювати стабільно. В системі виділяють три основні елементи:

 • циліарного м’яз;
 • кришталик;
 • циннова зв’язка.

Коли людина хоче розглянути об’єкти, які знаходяться близько, його циліарного м’яз напружується, в той час як циннова зв’язка розслаблюється. Кришталик при цьому викривляється. Якщо об’єкт знаходиться на далекій відстані, то відбувається зворотна робота системи очі. Точніше кажучи, циліарного м’яз розслабляється, циннова зв’язка напружується, а кришталик приймає плоску форму.

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікуванняПроцес акомодації вимагає стабільної роботи всіх трьох елементів, а й вони знаходяться в підпорядкуванні. Цилиарная м’яз працює спільно з парасимпатическим відділом, в той час як циннова зв’язка відповідає симпатическому центру. Простими словами це нервова система, яка відповідає за роботу всіх функцій організму, і впливати на них людина не може. Наближення об’єкта, фокусування та інші дії виконуються автоматично .

В процесі акомодації лікарі навчилися вимірювати відстань зору. Тобто береться межа навколо і дальньої точки, які може розглянути людина і визначається відстань акомодації між ними.

Читайте також:   Список кращих коректорів від темних кіл під очима – найкращі бренди і фірми

Які бувають види акомодації?

Акомодацію поділяють на кілька видів.

 1. Тоническая аккомодация є фокусуванням, яка відбувається без будь-яких стимулів. Тобто, наближення об’єкта може статися без фокусування на ньому.
 2. Проксимальная аккомодация відбувається при наближенні до об’єкту на 2 або більше метра.
 3. Рефлекторна акомодація – це автоматична робота внутрішньої системи ока, яка дозволяє бачити все довкола якісно і без перерви.
 4. Відносна акомодація – це система, при якій якість зору підвищується тільки при спільній роботі очей.
 5. Абсолютна акомодація – це чітка фокусування на предметі одним оком, без допомоги другого.

Перевірка акомодації

Для того щоб перевірити процес акомодації у людини, в медицині використовують найрізноманітніші методики.

 1. Аккомодометрія відноситься до методик перевірки зору за допомогою апаратури. Тест проводить автоматичну перевірку акомодації за допомогою штучних стимулів і самостійно виносить результат. Апарат здатний визначати тільки абсолютну і відносну акомодацію.
 2. Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікуванняПроксіметрія – це тест, який проходить практично кожна людина під час медоглядів. Він проводиться лікарем-офтальмологом за допомогою таблиці і лінійки. У підсумку можна обчислити відстань, при якому око чітко бачить об’єкт. Як правило, в тесті використовується не збільшення відстані, а зменшення об’єкта.
 3. Таблиця Сівцера аналогічна проксіметріі, але тут визначається мінімальна відстань, при якому можна чітко бачити об’єкт. Цю таблицю лікар поступово підводить до очей людини, поки вона не почне розпливатися. Відстань від очей до таблиці в кінці змиритися.
 4. Тест Дуана дозволяється виявити середня відстань, при якому може чітко бачити очей.
 5. Ергографія проводить аналіз стабільної роботи циліарного м’яза.
 6. Біомікроскопія це огляд лікарем очного дна через цільову лампу.

Чому порушується акомодація?

Акомодація може бути порушена в будь-якому віці і причини бувають різні . Лікарі ділять причини порушення фокусування на природні і патологічні .

До природних причин відносять:

 • природний процес старіння є однією з основних причин. Після 45 років кришталик втрачає еластичність і починає приймати неправильну форму. Промені світла спотворюються під час заломлення, а це впливає на якість фокусування;
 • неправильний режим харчування сприяє утворенню дефіциту вітамінів і необхідних мікроелементів. Впливає і нестача білка, який призводить до огрубіння циліарного м’яза;
 • малорухливий спосіб життя сприяє порушенню кровообігу, що впливає на акомодацію ока;
 • порушення сну і відпочинку;
 • постійні навантаження на органи зору.

До патологічних причин відносять:

 • травми голови або очей;
 • крововилив у мозок;
 • судинні порушення;
 • аутоімунні процеси;
 • хірургічне втручання в органи зору;
 • неправильні окуляри або лінзи;
 • новоутворення в мозку;
 • хронічні захворювання, пов’язані з обміном речовин.

Види порушення фокусування

Насправді існує понад сто видів порушень зору. Серед них виділяють:

 • спазм;
 • астенопію;
 • парез;
 • параліч;
 • пресбіопію.

спазм акомодації

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

Спазм акомодації знаходиться на другій сходинці за кількістю хворих. Більше 20% пацієнтів в сфері офтальмології приходять саме з цією хворобою і серед них 80% – школярі. Це природно, адже в шкільні роки діти отримують високе навантаження на очі і це при швидкому перестроюванні організму. Вилікувати «помилкову» короткозорість можна, але вона протягом короткого часу може перейти в справжню, що призведе до значного погіршення зору. Лікування спазмів проводиться за допомогою хірургічного втручання або медикаментозно.

Аккомодатівная астенопія

Суть аккомодатівной астенопии полягає в зайвому напрузі циліарного м’яза при фокусуванні на найближчому предметі. Таке захворювання викликає шум у вухах, головний біль, можуть виникати запаморочення, які супроводжуються нудотою або блювотою. Читати при такому захворюванні практично неможливо.

Схильні до подібного захворювання люди, які страждають астигматизмом. Лікування проводиться шляхом корекції за допомогою спеціальних окулярів або лінз.

парез акомодації

Порушення акомодації ока супроводжується погіршенням фокусування на найближчому предметі. Обчислити це захворювання можна за допомогою проксіметріі, яка показує, що предмети видно тільки на далекій відстані.

Виникає погіршення фокусування внаслідок парезу циліарного м’яза. Найчастіше причиною стають неофтальмологіческіе причини, з яких виділяють травми голови, новоутворення або токсичні отруєння.

Параліч і пресбіопія

Параліч акомодації має схожі симптоми з парезом, але тут циліарного м’яз перестає повністю рухатися. Пацієнти при цьому втрачають ясність зору на коротких відстанях. Тобто читати без окулярів немає можливості. Лікувати параліч або парез варто відразу, адже хвороби швидко прогресують, а в кінцевій стадії відновити зір вже неможливо.

Лікування при порушенні обсягу акомодації

Захворювання, які впливають на акомодацію ока можна лікувати різними способами. Серед них виділяють:

 • Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікуваннякорекція за допомогою окулярів (лікар виписує спеціальні окуляри для корекції);
 • носіння лінз для корекції очі (лікар виписує спеціальні лінзи для корекції);
 • лазерна корекція (це свого роду операція за допомогою лазера, який відновлює деформовану форму рогівки);
 • медикаментозна терапія виписується найчастіше на додаток до основної частини лікування.

Профілактика після лікування

Після того як пацієнт проходить курс лікування, йому необхідна профілактика. Тільки вона дозволить не тільки збільшити шанс стабільної корекції зору, але і запобіжить рецидив порушення акомодації ока.

Профілактика включає в себе:

 • все навантаження на органи зору повинна протікати при достатньому освітленні;
 • при інтенсивній роботі або читанні рекомендується робити постійні короткочасні перерви;
 • спеціальні вправи можуть допомогти розслабленню очей під час навантажень;
 • носити тільки ті окуляри, які були підібрані лікарем для корекції зору;
 • шкідливі звички посилюють хвороби;
 • правильне харчування, вживання вітамінів і мікроелементів сприяють швидкому відновленню зору і знижують ризик рецидиву;
 • важливо щороку відвідувати офтальмолога в якості профілактики.

висновок

Акомодація ока – це фактично фокусування на далеких або близьких предметах. Саме цей процес визначає, який зір у людини і немає нічого дивного, що багато захворювань порушують рівень акомодації.

Існує безліч способом діагностування хвороб і їх лікування, тому при перших ознаках погіршення зору потрібно обов’язково звертатися до лікаря за допомогою.

Тільки своєчасне лікування допоможе відновити обсяг акомодації очей.

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікування

Акомодація ока: її порушення, обсяг, що собою являє, лікуванняЗдатність очей бачити предмети однаково на різній відстані – і є аккомадіція очі. Тобто, здатність очей адаптуватися до різного відстані. Процес це абсолютно автоматичний, незалежний від людини і виробляється під дією безумовного рефлексу.

Аккомадіція має свою будову, різновиди та механізм дії, закладений природою. Є важливою складовою оптичної системи очей. Аккомадіція піддається віком, тому з плином життя знижується здатність бачити близько чи далеко. З огляду на це, не зайвим буде використання спеціального тренажера і виконання зміцнювальних вправ для очей.

Акомодація ока: будова і функції, види і механізм дії

Аккомадіція очі або ж динамічна рефракція, являє собою апарат, який складається з райдужної оболонки, що має центральний отвір – зіниця і війкового тіла.

Крім цього, до складу апарату входять волокна цинновой зв’язки і циліарного м’яз. Останні складові тримають кришталик і впливають на його стан. Саме ціанової зв’язка і циліарного м’яз забезпечують аккомадіцію очей.

Спільна робота всіх складових апарату забезпечує здатність оптичної системи очей створювати чіткі зображення об’єктів і суб’єктів, що перебувають на різній відстані від очей. У момент розглядання найбільш віддалених об’єктів і суб’єктів, в око потрапляють паралельні промені. Це називається аккомадіціей на нескінченність.

Відзначимо, що динамічна рефракція – не вічна. За допомогою кільцевого м’яза, відбувається збільшення оптичної сили ока, максимум на 12 діоптрій. Тривале розглядання предметів, незалежно від їх віддалення від зорового органу – око втомлюється, а сама м’яз – розслабляється. В результаті картинка розпливається.

Читайте також:   Косметика для грецького макіяжу – як зробити макіяж в грецькому стилі

Функції аккомадаціі очей

Динамічна рефракція виконує такі функції:

 • змінює кривизну кришталика
 • зосереджує зображення на сітківці
 • регулює кількість світла за допомогою миоза і мідріазу (звуження і розширення зіниці)

види аккомадіціі

Аккомадіція буває:

 • абсолютною
 • відносної
 • рефлекторної
 • проксимальної
 • Вергентной
 • тонической
 1. Абсолютна аккомадіція око є зміна кривизни кришталика тільки одного ока. При цьому друге око не бере участі в цьому процесі.
 2. Відносна аккомадіція полягає в тому, що кривизна кришталика змінюється в обох очей.
 3. Рефлекторна аккомадіція – це автоматична фіксація рефракції для забезпечення постійної підтримки чіткості видимого зображення.
 4. Проксимальная аккомадіція – даний вид динамічної рефракції вступає в дію, коли об’єкт наближається до дивиться, більш ніж на три метри до його розпізнання.
 5. Вергентная аккомадація – це загальне число аккомадацій обох очей в один час.
 6. Тоническая аккомадіція – демонструє стан рефракції під час відсутності аккомадіціонного стимулу.

Всі ці види динамічної рефракції пояснюють її спрацьовування в кожному окремому випадку.

Механізм аккомадіціі очей

Механізм дії динамічної рефракції побудований на дії волокон цинновой зв’язки, циліарного м’яза, які головним чином впливаю на форму кришталика. Існує безліч теорій, що пояснюють і описують механізм дії адаптації очей до віддаленості зображення. Найбільш змістовною і правильної вважається версія Гельмгольца.

Так, згідно з цією популярною теорією, коли зоровий орган дивиться вдалину, циліарного м’яз знаходиться в розслабленому стані. Циннова зв’язка, в свою чергу, знаходиться в натягнутому стані. Нагадаємо, ці зв’язки з’єднують внутрішню частину циліарного тіла і екваторіальну область кришталика. Така будова забезпечує опуклість форми кришталика.

В процесі динамічної рефракції циркулярні волокна циліарного м’яза – скорочуються, в результаті чого, циннова зв’язка волокон – розслабляється, і кришталик стає опуклим, змінюючи переломлення потрапляє світла в зіницю і передається на сітківку. Аккомадіція починає працювати з того моменту, коли людина починає, наприклад, читати з близької (далекого) відстані.

Регулюється ця діяльність оптичною системою ока парасимпатическим відділом вегетативної нервової системи. Саме цей відділ системи контролює скорочення циліарного м’яза. Також в процесі аккомадіціі бере участь і симпатичний відділ нервової системи. Головним чином він виконує трофічну функцію і дещо гальмує діяльність циліарного м’яза.

Тренажер для очей: які види бувають, який результат і як він працює

Більшість людей народжуються з хорошим зором. Але з плином життя зорова функція знижується, що позначається на якості життя. Запобігти зниження зору, на сьогоднішній день, поки неможливо. Але сповільнити цей процес – більш ніж реально і тим самим зберегти хороший зір якомога довше.

Поліпшити свій зір зберегти його допоможе тренажер для очей, що дуже популярно нині.

Існують такі ефективні тренажери для очей:

 • Тренажер «Тонус»
 • Тренажер «Мікротуман»
 • Система «В.Базарного»
 • Комп’ютерна програма «Тренажер для очей»

«Тонус»

Один з найпопулярніших тренажерів нинішнього часу. Цей винахід являє собою апарат для зміцнення очної м’язової системи.

При регулярному застосуванні даного тренажера усувається косоокість, комп’ютерний зоровий синдром; відновлюється бінокулярний зір, виліковується астенопія (швидка стомлюваність очей і дискомфорт). Також він показаний при астигматизмі у дітей і дорослих.

Заснований прилад цей, на принципі лікування зорових порушень за допомогою оптичних лінз. Також в основу приладу лягли розробки російського офтальмолога Дашевського. Зовні «Тонус» являє собою компактний (кишеньковий) пластиковий корпус з вбудованими плоскими призмами – слабкою, середньої і сильної. Він має малу вагу, що дозволяє завжди мати його під рукою.

Винахід це протестовано офтальмологами і допущено до застосування. Застосовувати його вкрай просто і швидко. Досить щоденних п’ятихвилинних вправ, щоб через два тижні відзначити поліпшення зору. Для занять з тренажером необхідний тренажер і світиться предмет (настільна лампа, будь-яка хороша підсвічування і так далі).

Як це працює:

 1. Підготуйте світиться прилад і тренажер
 2. Добре, що світиться прилад розмістити на відстані трьох метрів від ока, і приклавши до ока одну призму, потрібно дивитися на світ обома очима близько трьох хвилин. У цей момент об’єкт бачиться роздвоєним
 3. В процесі заняття потрібно варіювати силою призми, прикладанням до очей (правий, потім лівий) і відстанню світла.

«Мікротуман»

Вперше такий тренажер з’явився ще в 1976році за часів Рад. Як і тренажер «Тонус», цей прилад заснований на розробках Дашевського.

При регулярному застосуванні можна усунути такі проблеми із зором, як короткозорість, прогресуюча короткозорість, пресбіопію (рання далекозорість), синдром «ледачого ока».

Також прилад застосовується для постоопераціонной корекції гостроти зору.

Крім цього прилад дозволяє проводити діагностику гостроти зору. Головним чином, прилад здійснює тренування м’язів ока за допомогою мікрозатуманіваніе.

Зовні прилад має компактний і легкий корпус, що нагадує лінійку. У підстави розташовується оптична лінза, а на протилежному боці таблиця і рухливий екран.

Перед оптичною лінзою є «шторка». З внутрішньої сторони приладу, кріпиться упор.

Використовувати тренажер дуже просто. Досить приділяти 10хвилин уваги очам 3рази в день щодня для досягнення відчутного результату. Курс тренувань – близько 2месяцев.

Як це працює?

«Мікротуман» відноситься до оптичних приладів, що слід враховувати при його налаштуванні.

 1. Ідеальна рядок – 0,5 добре доступні для огляду з позначки 33,3, а тренувальна – 0,6 – видна трохи гірше.
 2. Наближати таблицю до ока потрібно до тих пір, поки тренувальна рядок не зрівняється з ідеальною рядком.
 3. Мікрозатуманіваніе трохи відсунути тренувальну рядок від ока. Для цього потрібно повернути рукоятку на менше, ніж однієї чверті обороту. В результаті необхідно досягти однаково хорошою видимістю ідеальної рядки. Повторювати цю дію до тих пір, поки тренувальна рядок не зрівняється з ідеальною рядком.
 4. На цьому етапі ідеальної рядком стає 0,6, а тренувальна, відповідно – 0,7. Тепер потрібно повторити всі ті ж вправи, тільки з новими налаштуваннями приладу.
 5. Змінювати налаштування і виконувати вправи до тих пір, поки ідеальна рядок 1,0 буде відмінно оглядає з позначки 33,3.

система В.Базарного

Володимир Базарний – є автором здоровьеразвівающіх методик, які вважаються науковими. За його системі працюють з дітьми різного віку і досягають позитивних результатів. Одним з напрямків його системи, є педагогічна методика зміцнення і поліпшення зору дітей різного віку.

Як працює методика?

Реалізується методика в навчальному класі, приміщенні.

 1. Потрібно намалювати особливу схему на стелі навчального класу, приміщення. Можна зробити великий плакат і повісити його над дошкою.
 2. Схема складається з напрямків, за якими потрібно переміщатися зором – рухати очима в заданому напрямку.
 3. Початком руху є точка №1, яка відповідає за поліпшення координації руху очей, кровообігу і допомагає зняти статичну напругу з м’язів очей.
 4. Для створення схему необхідно використовуватися жовтий, червоний, зелений і блакитний кольори.

Додаток «Тренажер для очей»

Тренажер для очей можна безкоштовно завантажити на комп’ютер, планшет або смартфон. Тим самим, «прилад» завжди буде під рукою, і тренуватися можна в будь-який зручний час. Ця програма пропонує 12 корисних вправ, які допомагають позбутися від втоми і напруги очей.

Завдяки передбаченому таймером, тренажер для очей буде нагадувати вам про необхідність тренування очей. Це гарантує регулярність вправ. Крім таймера, нагадати про заняття допоможуть вібрація і звукове повідомлення. Всі вправи представлені доступно, тому займатися дуже просто. Таким чином, зміцнити свій зір, поліпшити його показники можна без окулярів і операцій.

Related posts

Leave a Comment