Алергія на духи і парфуми

В останні роки неухильно відзначається зростання числа пацієнток з алергією на духи. Непереносимість парфумерії виявляється не тільки у жінок, але і чоловіків і навіть у дітей.

Запідозрити алергічну реакцію на парфумерію можна і самостійно, зіставивши все факт виникнення патології і її симптоми, але діагноз обов’язково слід підтвердити діагностичними процедурами.

причини

Основна причина виникнення алергії на парфуми – специфічна реакція імунної системи на один або відразу декілька компонентів парфумерної продукції. Що саме викликає симптоми непереносимості встановити можна тільки за допомогою спеціального обстеження, так як до складу парфумів може входити від 15 до 150 інгредієнтів.

До загальних причин алергії, крім індивідуальної нестерпності, також відносять:

 • Низька якість парфуму. Прагнучи отримати якомога більше прибутку, ряд виробників косметики в свою продукцію додають дешеві, але вкрай шкідливі для організму речовини. І алергія не єдине ускладнення, яке може з’явитися після використання подібних підробок;
 • Непереносимість певних консервантів, ароматизаторів, барвників, які використовуються в процесі виготовлення парфумів;
 • Занадто часте і непомірне використання духів. Зловживання навіть хорошої і якісної парфумерією може підвищити сприйнятливість шкіри і респіраторної системи до алергенів.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

Основний компонент духів – запашні речовини, які надають продукції неповторний аромат. Такі речовини можуть бути тварини, рослинного або синтетичного походження.

Багато хто вважає, що алергічну реакцію найчастіше провокують штучно створені запахи. Але насправді це далеко не так – алергія досить часто виникає на натуральні компоненти.

І щоб надалі запобігти повторному розвиток симптомів непереносимості необхідно точно встановити, які речовини змушують імунну систему реагувати на них як на чужорідний білок.

Рослинні запашні речовини, використовувані при створенні духів

Для створення парфумерних композицій в більшості випадків використовують квіткові аромати. Найчастіше ефіролі квітів для духів отримують з троянди, жасмину, іланг-ілангу, конвалії, лілії, жимолості, нарциса, лаванди.

Популярністю користуються аромати польових квітів – ірису, мімози, м’яти, лотоса. Свіжі лісові запахи отримують, використовуючи ефірні масла з стебел і коренів дикорослих рослин.

Приготування ефірних масел – трудомісткий і витратний процес, тому і вартість натуральних духів виходить досить високою. У масовому виробництві парфумерної продукції виробники часто застосовують спосіб часткового заміщення.

 

Полягає він у використанні незначної кількості ефіроля певного рослини, аромат якого посилюється за допомогою штучно створеного замінника натурального запаху. Це знижує вартість духів і в той же час підвищує ймовірність розвитку алергії.

 

При методі часткового заміщення натуральних речовин алергія може бути, як на самі рослинні компоненти, так і на їх синтетичні замінники.

Тварини речовини, використовувані для створення парфумів

Стійкість парфумерних запахів, їх витонченість і гармонійність залежать в першу чергу від використання при приготуванні парфумерії речовин тваринного походження.

Це такі компоненти, як:

 • Амбра – субстанція, що утворюється в травній системі кашалотів. Володіє різким, неприємним запахом. Використовується в парфумах як фіксатор ароматів;
 • Мускус – секрет м’язових залоз кабарги, безрогого оленя. Найчастіше застосовується в чоловічих парфумерних композиціях;
 • Кастореум чи інакше боброва струмінь. Використовується в парфумах для закріплення їх запаху. Надає продукції мускусний і злегка Дегтярний аромат;
 • Цібетін, продукується залозами хижих ссавців з роду виверр. Цібетін наділений різко вираженим мускусним запахом. У парфумерії допомагає створювати нотки східних ароматів.
 • Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика
 • У парфумах тварини речовини використовуються в дуже незначній кількості, але навіть такі мінімальні обсяги можуть спровокувати розвиток алергії, якщо у людини є індивідуальна непереносимість.
 • Духи з феромонами мускус тваринний цібетін.
 • Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

Симптоматика алергії на парфуми

Алергія на духи частіше зачіпає шкірний покрив і дихальну систему, рідше весь організм в цілому, але в останньому випадку не виключається розвиток анафілактичного шоку та набряку Квінке.

При нанесенні парфумерії з алергенами на шкіру симптоматика захворювання проявляється:

 • палінням;
 • почервонінням;
 • висипаннями;
 • набряком;
 • Сильним свербінням.

Перераховані вище симптоми виникають в першу чергу там, де духи розпорошувалися – на шиї, за вухами, на зап’ястях. Поступово висип від духів, гіперемія, подразнення можуть переміститися і на зачеплені алергенами ділянки тіла.

 1. Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика
 2. Еритема змінюється лущенням, а при відсутності лікування шкірні зміни можуть трансформуватися в дерматит.
 3. Алергія на запах парфумів зачіпає органи дихання, очі. Про її розвитку свідчать такі ознаки:
 • Дискомфортні відчуття в носових пазухах – печіння, закладеність;
 • Багаторазове чхання;
 • Виділення великої кількості слизу з носа;
 • Утруднене дихання;
 • задишка;
 • кашель;
 • сльозотеча;
 • Свербіж в очах, почервоніння склер.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

У важких випадках алергія на парфуми викликає головний біль, підвищення температури ломоту в м’язах і кістках. Якщо не вистачає повітря і з’являється нападоподібний кашель, то мова може йти про нападі бронхіальної астми.

Багато подібну симптоматику сприймають за прояви застуди, тому і алергія встановлюється не відразу.

Алергія на запах парфумів може бути хронічною. Свідчить про непереносимість певного компонента парфумерії постійна закладеність носа, зниження нюху загальна слабкість.

Алергічна реакція на парфумерну композицію в більшості випадків розвивається поступово. Але є і негайні типи непереносимості, при яких не виключається швидкий розвиток анафілаксії, на шок вказує збліднення, падіння артеріального тиску, тахікардія, непритомність.

Алергія на запах парфумів виникає не тільки у тих, хто безпосередньо вдається до використання аромату. У зону ризику потрапляють і навколишні – симптоми непереносимості виявляються у дитини, дорослих членів сім’ї, колег по роботі. Алергічна реакція у них виражається респіраторної симптоматикою.

діагностика

Встановити точно компонент, що викликає алергічну реакцію при використанні парфумів, найчастіше виявляється важко. Пов’язано це з тим, що виробники парфумів не завжди точно вказують весь склад на упаковці. Проте, алергія підтверджується аналізами крові, шкірними пробами.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

Можна і самостійно визначити джерело непереносимості – якщо підозра падає на парфумерну продукцію, то потрібно відмовитися від її застосування на кілька днів. Якщо за цей час симптоми проходять, то джерело погіршення самопочуття слід шукати в складі духів.

принципи лікування

Що робити при появі алергії на парфуми? Якщо передбачуваною причиною алергічної реакції вважається парфум, то в першу чергу його потрібно змити з тіла в місцях нанесення. І найкраще повністю прибрати парфумерію з дому, так як витають в повітрі алергени можуть посилити вже наявну симптоматику.

Для підтвердження діагнозу і за призначенням лікування потрібно обов’язково звертатися до алерголога. Самостійна терапія не завжди виявляється ефективною, а в деяких випадках може нашкодити організму.

Шкірні зміни, респіраторні симптоми і загальні дискомфортні відчуття усуваються прийомом антигістамінних препаратів, таких як:

 • кларитин;
 • зодак;
 • тавегіл;
 • Телфаст;
 • Цетрин і інші препарати від алергії.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

Ліки п’ють до повного зникнення всіх алергічних проявів. Додатково використовуються місцеві кошти – назальні і очні антигістамінні краплі, мазі від свербіння шкіри.

Прибрати висип, свербіж і печіння з шкіри допомагає Феністил-гель, Бепантен, Псило-Бальзам, Гістан. Якщо перераховані кошти малоефективні, то можна використовувати глюкокортикостероїдні мазі, але їх повинен призначити тільки лікар.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

Розвиток алергії свідчить про зашлакованості організму і про зниження захисних сил. Тому буде не зайвим пропити ентеросорбенти і полівітамінні препарати.

ПОПУЛЯРНЕ У ЧИТАЧІВ: Алергія на яблука, причини, симптоми, лікування

За результатами аналізів часто встановлюються серйозні зрушення в імунній системі, для їх корекції призначаються імуномодулюючі препарати.

Після лікування алергії на парфуми необхідно надалі проявляти обережність при виборі нового аромату. Бажано купувати гіпоалергенну продукцію, протестовану дерматологами.

Лікар повинен дати консультацію щодо вибору побутової хімії та косметики, так як алергія на парфуми підвищує ймовірність виникнення непереносимості на інші засоби з хімічними складовими.

народне лікування

Додатково до основної медикаментозної терапії можна використовувати народні способи позбавлення від алергії. Це, перш за все засоби, виготовлені на основі рослинних компонентів:

 • Кропив`яного відвару. Сприяє очищенню крові від токсинів, покращує роботу імунної системи. Відвар готується з двох ложок сухого сировини і двох склянок окропу. Протягом дня потрібно випити півлітра цілющого напою;
 • ЧАЙ З ЧЕРЕДИ. Володіє антигістамінних ефектом. Чай готується з ложки чайної трави і склянки окропу. У день можна випити три-чотири гуртки чаю з череди, але перед кожним вживанням його готують свіжим. Відвар череди можна використовувати для приготування цілющої ванни, яка буде зменшувати шкірне подразнення і свербіж, прискорить відновлення епідермісу. Дізнайтеся більше – як використовувати низку від алергії;
 • Муміє. З одного грама гірського бальзаму і літри теплої води готується настій. Дорослій людині за день можна випити літр напою, дитині молодшого віку (до 12 років) 150-300 мл.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

При використанні рослинних засобів від алергії потрібно враховувати, що вони також можуть містити небезпечні для людини алергени. Тому в перші дні їх застосування потрібно вживати фітопрепарати в невеликій кількості.

Духи, що провокують алергічні реакції

Точно сказати, який вид парфумерної продукції найбільш алергенів неможливо. Викликати алергічну реакцію можуть як дорогі, якісні парфуми, так і їх дешеві аналоги.

Читайте також:   Як отримати виплату 10000 рублів на дитину від 3 до 16 років?

Алергеном може бути один єдиний компонент, який може міститися як в продукції відомих марок косметики, так і в товарі маловідомих виробників.

Але щоб зменшити ризик появи алергії на парфуми потрібно дотримуватися кількох правил:

 • При можливості спочатку купувати пробники парфумерії або тестувати продукцію прямо в магазині. Нанесення декількох крапель аромату на зап’ясті дозволить протягом наступних кількох годин оцінити реакцію організму на подразник. Висип, свербіж, подразнення і респіраторні ознаки непереносимості вказують на те, що даний парфум містить небезпечний для вас алерген;
 • Намагатися не купувати занадто дешеві парфумерні композиції невідомих фірм;
 • При покупці звертати увагу на термін придатності. При тривалому зберіганні алергенність рослинних, тварин і синтетичних алергенів у складі духів підвищується;
 • Не застосовувати препарат парфумерію з вийшли терміном придатності;
 • При покупці нового флакона з вподобаним ароматом потрібно акуратно підходити до його використання. У перші дні досить розпорошувати духи тільки в невеликій кількості і на один певну ділянку тіла, так можна буде простіше пов’язати появу симптомів алергії із застосуванням нового придбання.

При виникненні першого епізоду алергічної реакції на парфумерну продукцію потрібно уважно підходити до вибору і інших косметичних засобів. Дуже часто в них містяться однакові компоненти, які і можуть бути головними провокаторами специфічної роботи імунітету.

Алергія на духи виникнути може навіть на той аромат, який в минулому не приводив до небажаних змін в організмі. Застрахуватися від непереносимості парфумерної продукції неможливо.

При фіксуванні ознак непереносимості бажано якомога раніше обстежитися. У деяких випадках алергія може бути пов’язана з хронічними патологіями, пролечіваніе яких позбавляє і від підвищеної чутливості до запахів.

Алергія на духи

Духи – один з найпопулярніших модних продуктів в сучасному світі; їх вибору часом приділяють нітрохи не менше уваги, ніж одязі, взутті або аксесуарам.

Хороший, правильно грає на шкірі парфум доповнює імідж, в той час як невідповідний, різко або занадто нудотно пахне здатний зіпсувати всю композицію образу. Різновидів сьогодні в магазинах настільки багато, що кожен, будь то чоловік або жінка, знайде варіант на свій смак.

 

Однак не всі люди можуть дозволити собі користуватися ароматичними засобами – виною тому алергія на парфуми. Вона проявляється численними типами порушення стану: від респіраторних розладів до запальних змін шкіри, слизових оболонок.

 

Хворі не переносять будь-який контакт – для них небезпечно як нанесення на власне тіло, так і вдихання запаху, який шлейфом оточує поруч стоїть людини.

Чи залежить реакція від марки парфуму?

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

У той же самий час варто розуміти, що алергія – патологія, пов’язана з індивідуальною чутливістю (сенсибилизацией) і заснована на запуск імунних механізмів, які передбачають вироблення антитіл. Вона здатна розвиватися у відповідь на будь-яке (це важливо підкреслити) речовина – навіть на лікарські препарати, покликані пригнічувати симптоми – антигістамінні. Тому дати гарантію, що парфумерне засіб виявиться безпечним для здоров’я, не може ні виробник, ні продавець, ні лікар.

Погіршення самопочуття, обумовлене імунологічної непереносимістю, можуть викликати духи будь-якого цінового рівня і марки.

Чи залежить реакція від типу шкіри?

На ризик розвитку алергічної непереносимості такий фактор як приналежність до сухого, жирного, комбінованого або нормальному варіанту, не впливає. Парфуми не призначений для догляду, його використовують з іншою метою. Відреагувати на нанесення може будь-яка людина.

З іншого боку, чутливість трохи вище у лущиться, збезводненої шкіри – якщо духи потрапляють на обличчя, шию, зону декольте, ймовірно відчуття стягнутості. Втім, нічого спільного з алергією воно не має і обумовлено контактом зі спиртом, що застосовується в якості універсального розчинника ароматичних речовин.

причини

Духи, тобто засоби, що містять пахучі сполуки, використовуються нами для поліпшення аромату шкіри, волосся і одягу, створення «потрібного» настрою при підготовці до торжества або побачення.

Люди по-різному ставляться до них – хтось вже вивчив свої переваги і купує лише конкретну марку, кому-то хочеться спробувати численні варіанти до того, як вибрати особливий, «свій».

Тим часом парфумерія є однією з найбільш непередбачуваних галузей косметичної індустрії, оскільки на одну і ту ж пахучу композицію виникають різні реакції – і не завжди сприятливі. Чутливість провокують:

 1. Ароматичні компоненти, віддушки.
 2. Консерванти.
 3. Ефірні масла.
 4. Мускус, амбра.
 5. Рослинні екстракти.

Всі вони здатні викликати вироблення антитіл і розвиток симптомів. Алергія може бути обумовлена ​​як натуральними, так і синтетичними складовими.

Слід знати, що деякі речовини об’єднують в собі ряд патологічних ефектів: сенсибилизирующий, токсичний, дратівливий.

 

Тому почервоніння долонь або виникнення лущення в області декольте не завжди свідчить про запуск імунних механізмів.

 

Також важливо пам’ятати: якщо людина придбала неякісний продукт, він може зіткнутися з отруєнням, оскільки компоненти кошти, що розпилюється в повітрі або наноситься краплями, легко всмоктується через шкіру, осідають на слизовій оболонці респіраторних шляхів і таким чином потрапляють в кров. Який вплив вони нададуть, залежить як від самого хімікату, так і від його концентрації – чим вона вища, тим яскравіше прояви.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

симптоми

Алергія проявляється по-різному, і фокус ураження може бути зосереджений в області:

 • шкірних покривів:
 • доступних зовнішньому огляду слизових оболонок (ротової порожнини та ін.);
 • респіраторних шляхів, очей.

Найчастіше патологічні зміни спостерігаються в ділянці безпосереднього контакту, проте ймовірне виникнення і за його межами, залучення до процесу всіх функціональних систем організму (анафілактичний шок).

Слід відразу ж сказати про те, що остання з названих реакцій трапляється при використанні парфумів вкрай рідко, і пов’язана, як правило, з чутливістю до рослинних інгредієнтів, натуральним компонентам тваринного походження (мускус, амбра).

дерматологічні прояви

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактикаЦе комплекс симптомів з боку шкіри, слизових оболонок, які виникають в результаті нанесення духів в будь-якій кількості. «Включити» реакцію здатне навіть незначне «хмара» аромату, оскільки невидимі оку крапельки осідають на плечах, обличчі, зоні декольте, при відкритому одязі – на спині. Саме ці області найчастіше страждають при чутливості до парфуму. Також можливе ураження кінцівок: крапельки пахучого кошти прийнято наносити на певні ділянки рук і ніг для підтримки стійкості запаху і створення «шлейфу».

Виникають такі форми патологій як:

 • дерматит (контактний, поширений);
 • кропив’янка.

Симптоми алергії на парфуми включають:

 1. Висип.
 2. Набряк.
 3. Почервоніння.
 4. Сверблячка.

Іноді приєднується лущення, відчуття сухості, стягнутості – часом настільки сильною, що шкіра тріскається, починає кровить. Для дерматитів характерні плями, пухирці, для кропив’янки – пухирі. Сверблячка може бути інтенсивним або вираженим слабо.

Ураження слизових оболонок через контакт з духами виникає рідко, оскільки при правильному нанесенні ароматичні частинки на них не потрапляють і єдиний можливий шлях – перенесення руками, рясно зарошеними засобом. Алергічної реакції властивий набряк, почервоніння; порушені області сильно сверблять.

Прояви з боку носа і очей

Для риніту, тобто нежиті, характерні наступні симптоми:

 • закладеність;
 • утруднення дихання;
 • виділення рідкої слизу;
 • свербіж, чхання.

Людина може скаржитися на запаморочення, зниження гостроти слуху. Якщо контакт з духами стався у маленької дитини, ймовірно підвищення температури тіла в межах 37,1-37,9 ° C. При сильному набряку голос хворого змінюється, стає гугнявим.

У разі кон’юнктивіту, тобто ураження слизової оболонки очей, зазначається:

 • почервоніння;
 • сльозотеча;
 • світлобоязнь;
 • сильне свербіння під повіками.

Щоб відрізнити алергічний нежить і кон’юнктивіт від інфекційних захворювань, зверніть увагу на ряд критеріїв: двобічне ураження, наявність свербіння, прозорі виділення без домішки гною.

Важливий момент – відсутність значного погіршення самопочуття: слабкість, головний біль, фебрильною лихоманки (понад 37,9 ° C). Крім того, епізод алергії завжди «прив’язаний» до зіткненню з провокуючим речовиною і розвивається нерідко через кілька хвилин після контакту.

Іноді у людей з непереносимістю парфумерних композицій спостерігається нудота, тяжкість в шлунку, озноб, навіть блювота.

 

Ці ознаки з’являються при вдиханні запаху і зникають, якщо хворий вийде на свіже повітря, змиє пахуче речовина з шкіри.

 

Названі симптоми навряд чи можна вважати проявами алергії, однак необхідна обережність, при повторенні епізоду розладів – консультація фахівця.

діагностика

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

 1. Опитування.Лікар збирає інформацію про те, коли пацієнт вперше помітив ознаки реакції, з’ясовує, з чим ще, крім парфуму, вони могли бути пов’язані. Уточнення переліку потенційних алергенів – обов’язковий етап діагностичного пошуку.
 2. Огляд.Якщо хворий на момент консультації має скарги на стан здоров’я, фахівець оцінює характер патологічних змін, вирішує, чи належать вони до проявів індивідуальної чутливості.
 3. Додаткові тести.Це різноманітні методи досліджень, мета яких – підтвердити роль певного алергену в провокації розладів самопочуття у пацієнта. Про них ми поговоримо нижче.

Читайте також:   Ознаки алергії у дорослих

шкірні проби

Багато фахівців віддають перевагу саме цьому способу діагностики, так як у нього є кілька переваг:

 • простота виконання;
 • можливість швидкої оцінки результатів;
 • високий рівень достовірності.

Речовина-алерген наноситься на обрану лікарем область, після чого проводиться пошкодження шкіри за допомогою спеціальної голки. Якщо виникає реакція (почервоніння, свербіж, пухирі), проба вважається позитивною.

Обов’язково звертається увага на розмір елемента висипки, вираженість набряку та інших змін – чим вони яскравіше, тим сильніше чутливість.

 

Основний недолік тесту – це ризик провокації важких симптомів. Оскільки відбувається прямий контакт з несприятливим агентом, уникнути ускладнень вдається не завжди.

 

Тому виконувати дослідження, якщо немає чітких показань, визначених лікарем, не варто.

лабораторні тести

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

 • надійність;
 • високу чутливість;
 • безпеку;
 • можливість проведення пацієнту будь-якого віку.

Щоб визначити алергічний потенціал духів, виконується дослідження крові. Хворий позбавлений необхідності стикатися з провокуючими речовинами, що виключає ймовірність раптового розвитку симптомів.

Слід пам’ятати, що на інтерпретацію будь-яких діагностичних тестів можуть впливати такі фактори як:

 1. Прийом лікарських засобів.
 2. Присутність в раціоні високоаллергенних продуктів.
 3. Гострі інфекції.
 4. Період яскравих проявів чутливості.

Вони обумовлюють помилкові позитивні і негативні реакції, які створюють передумови для неправильної, помилкової трактування результатів дослідження.

лікування

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

Елімінаційні принципи

Їх суть добре показана в утвердженні «Немає контакту – немає реакції». Якщо зіткнення з провокуючими речовинами припиняється, імунна система, в свою чергу, перестає запускати захисні механізми, а значить, підтримувати запальний процес в області шкіри і слизових оболонок носа, очей. Потрібно дотримуватися кількох простих правил:

 • повністю відмовитися від використання парфумів, що викликає симптоми;
 • вивчити склад і уникати натуральних інгредієнтів тваринного і рослинного походження;
 • навіть безпечне для здоров’я пахуче засіб наносити в умовах провітрюється.

При раптовій появі симптомів якнайшвидше змийте духи з шкіри і волосся (наприклад, прийміть душ), якщо це неможливо, то хоча б протріть шкіру паперовою серветкою, змоченою чистою водою.

Пам’ятайте, що навіть дорогий парфум може стати причиною шкірного запалення, риніту і кон’юнктивіту. Продовжуючи користуватися ним, ви створюєте серйозну загрозу для власного здоров’я.

Найкраще замінити вподобану композицію на схожу, але більш безпечну.

Якщо запаморочення, нудота, нежить з’явилися в транспорті через вдихання аромату парфуму поруч стоїть людини, слід якнайшвидше вийти на свіже повітря або хоча б відкрити вікно.

антигістамінні препарати

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

 1. Нежиті.
 2. Кон’юнктивіті.
 3. Шкірної висипки, свербінні.

Краще вибирати препарати, які не викликають сонливості. Найбільш популярні:

Лікар може призначити антигістамінні в поєднанні з топическими глюкокортістероідамі (Мометазон, Елоком). Вони потрібні, якщо патологічні зміни відрізняються стійкістю, доставляють пацієнтові сильний дискомфорт. Всі лікарські засоби усувають запалення, але ефект буде задовільним тільки при дотриманні елімінаційних принципів.

Профілактика і корисні поради

Щоб не зіткнутися з патологічною реакцією на парфум, необхідно:

 1. Купувати засіб перевіреного виробника.
 2. Стежити за терміном придатності.
 3. Відмовитися від ароматів, якщо відомо про високу чутливість до них.
 4. Не застосовувати препарат пахучі композиції в присутності маленьких дітей, вагітних жінок.

Якщо ви вважаєте себе аллергиком, сприймайте будь-які парфуми як потенційні провокатори реакції – ніколи не починайте використання без вивчення складу, знаків якості, перевірки індивідуальної непереносимості.

Перед покупкою обов’язково переконайтеся, що купуєте оригінальний продукт, вироблений відповідно до вимог санітарних правил і норм. Оцініть свої відчуття при вдиханні запаху – якщо з’являється запаморочення, нудота, краще підібрати інший варіант.

Нанесіть трохи аромату на шкіру зап’ястя, спостерігайте, чи немає змін, протягом декількох годин.

 

Пам’ятайте, що при справжній алергії чутливість проявляється після повторного контакту – відсутність симптомів при первинному зіткненні не можна вважати гарантією безпеки для здоров’я.

 

Торсунова Тетяна

Джерела: medscape.com, mdlinx.com, health.harvard.edu.

Алергія на духи і парфуми

> В побуті

Існують різні види алергічних реакцій. Імунітет людини гостро реагує, тому виникає місцевий або системний відповідь. Якщо з’являється алергія на парфуми, у пацієнта розвивається дратівлива реакція на шкірі або серйозні напади задухи. Відповідь організму непередбачуваний до моменту первинного взаємодії з алергеном.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

причини хвороби

Патологія розвивається в чоловічому і жіночому організмі. Коли людина контактує з алергеном (різкими духами), реакція залежить від способу зіткнення.

Механізм виникнення алергічної реакції

Якщо речовина потрапила на шкіру, в організмі відбуваються наступні зміни:

 • збільшення кількості лімфоцитів;
 • виділення медіаторів запалення огрядними клітинами, еозинофілами;
 • проникнення лімфоцитів і медіаторів запалення через судини до шкіри і тканин під нею;
 • поява набряку, запальної реакції, почервоніння.

Якщо речовина, що розпилюється в повітрі, потрапляє в дихальні шляхи, розвивається системна реакція. Механізм дії той же, що і при контакті зі шкірою.

Але можуть виникнути серйозні наслідки для дихальної системи у вигляді нападу задухи. У людини набрякає слизова оболонка, з’являється велика кількість секрету в трахеї, бронхах, легенях.

Він не може дихати без екстреного застосування антигістамінні препарати.

Небезпечні компоненти в складі парфумерії

Виділяють наступні компоненти духів, через які може початися алергія на парфуми:

 • рослинні компоненти (дикорослі рослини, конвалія, лаванда, троянда, жасмин і ін.);
 • духи з феромонами;
 • масляні духи на основі ефірів;
 • амбра – речовина з шлунково-кишкового тракту кашалотів, яким фіксують аромат;
 • мускус – секрет залоз оленя, застосовуваний в чоловічій парфумерії;
 • кастореум – використовується для закріплення запаху, володіє солодким ароматом;
 • цибетин – продукт залоз хижаків, що володіє мускусним ароматом.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

Це найбільш часті причини, через які виникає патологічний стан, в тому числі алергія на різкі запахи.

симптоми

Ознаки патології залежать від реакції організму. Якщо вона виникає тільки на місцевому рівні від масляних або розпорошувати кошти, проявляються такі симптоми алергії на парфуми:

 • почервоніння на слизової оболонки, шкірі;
 • висип або червоні плями по типу розеоли;
 • кашель без мокротиння;
 • сильна набряклість, тканини можуть збільшуватися в кілька разів (на шиї це небезпечно);
 • дискомфортні відчуття (свербіж, біль, печіння);
 • лущення на шкірі після завершення патологічної реакції;
 • на очах виникає почервоніння, набряклість вік, запалення кон’юнктиви, підвищена сльозотеча, сильна реакція на дію яскравого світла.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

Коли відповідна реакція імунітету переходить на системний рівень, можуть виникнути:

 • набряк Квінке (ангіоневротичний набряк) – збільшення в обсягах м’яких тканин обличчя, шиї, губ, щік, носа, вік;
 • анафілактичний шок – реакція організму, що супроводжується гіпертермією, непритомністю, головним болем, тахікардією, підвищенням артеріального тиску, це призводить до смерті без екстреного втручання;
 • напад задухи, що розвивається через набряк тканин, виділення ексудату в легеневих шляхах.

Клінічна картина специфічна для алергії від запаху парфумів. За зовнішніми ознаками лікар миттєво поставить діагноз. Тому пацієнту дають антигістамінний засіб. Але, якщо він знаходиться вдома або на вулиці, терапія утруднена. Якщо людина знає про можливість виникнення реакції, він повинен завжди носити ліки при собі, щоб не розвинулися ускладнення, небезпечні для життя.

Реакція сильніше розвивається у грудничка. Поки у новонародженого не виникло повторне стан, проводять терапію.

діагностика

Патологію діагностує лікар-алерголог. Якщо пацієнт звернувся для первинного прийому, процес проходить у декілька етапів.

 1. Збір анамнезу. Це дані, отримані зі слів хворого або його близьких родичів. Він розповідає про турбують його скаргах, симптомах. Лікар додатково задає питання про наявність алергії у інших членів сім’ї, інших реакціях на речовини. У пацієнта дізнаються, в який сезон у нього починається напад або реакція на шкірі.
 2. Загальний огляд. Алерголог оглядає вогнище ураження на шкірі і слизових оболонках, якщо він є. Оцінюється якості шкіри, очних склер, слизової оболонки в роті. Лікар вислуховує дихання в респіраторному тракті, щоб виключити бронхіальну астму та інші патології.
 3. Загальноклінічний аналіз крові і сечі. Визначають підвищення лімфоцитів, якщо у пацієнта гостра або хронічна стадія алергічної реакції.
 4. Кров на алергени. У біологічної рідини визначають частину речовин, на які з’являється реакція. Наприклад, білок коров’ячого молока, глютен, яйця. Зазвичай тест проводять у дитини до 4 років, так як шкірні проби зробити неможливо. Їх імунітет нестабільний, постійно змінюється.
 5. Шкірні проби (див. Докладніше “шкірні проби при діагностиці алергії”). На зап’ясті наносять спеціальні речовини, що містять мінімальні кількості алергену. Якщо протягом 30-40 хвилин з’явиться патологічна реакція, ставлять діагноз. При її відсутності тест продовжують, поки не заповнять поля з усіма видами алергенів.

Якщо алергія негативно впливає на внутрішні органи, лікар порадить додаткових фахівців, інші лабораторні та інструментальні аналізи.

Наприклад, якщо часто підвищується артеріальний тиск, супроводжується нападами стенокардії, тахікардії, рекомендується звернутися до кардіолога.

Він допоможе виключити серйозні захворювання, які вимагають додаткового медикаментозного лікування при алергії на парфуми.

лікування

Часто пацієнти не знають, що робити, якщо з’явилися перші симптоми, як лікувати.

медикаментозна терапія

Метод терапії лікар призначає тільки тоді, коли повністю обстежує пацієнта. Він виявляє фактор, що ушкоджує, який спровокує місцеві або системні реакції. Найчастіше призначають такі лікарські препарати:

 • поступова сенсибілізація організму алергеном в низьких кількостях;
 • очні краплі з антигістамінних ефектом, спрямовані на усунення почервоніння, набряку, свербіння (аллергодил);
 • антигістамінна мазь для зняття запалення на основі диклофенаку;
 • антигістамінна мазь з додаванням гормональних речовин (Дексаметазон) при алергічних реакціях, дерматиті атопічного типу;
 • системні антигістамінні препарати у вигляді таблеток або крапель: Супрастин, Зодак, Еріус, Цетрин, Кларитин і т.д. (Див. “Антигістамінні препарати при лікуванні алергії: механізм дії і класифікація”);
 • заспокійливі засоби (відвар ромашки, Новопассит, Гліцин і т.п.);
 • знеболюючі препарати при сильних дискомфортних відчуттях, головного болю (Найз, Нурофен, Кеторол та ін.);
 • жарознижуючі ліки при підйомі температури тіла вище 37 градусів (Нурофен, Парацетамол).

 

Перед призначенням антигістамінного кошти радять купувати препарати, що відносяться до препаратів останнього покоління. Головне діюча речовина практично не проникає через гематоенцефалічний бар’єр, тому не викликає сонливість. Це важливо для тих людей, які після прийому препарату продовжують працювати або вчитися.

Лікар дізнається у пацієнта, які препарати він приймає. Деякі антигістамінні ліки взаємодіють з іншими діючими речовинами, викликаючи почастішання пульсу, підвищення артеріального тиску, запальні реакції.

Препарат повинен призначатися в дозуванні, що відповідає віку. Наприклад, якщо у пацієнта піднялася температура тіла, йому призначать Ібуклін. Дорослій можна приймати цілу таблетку, а дітям її половинку. Також дітям не рекомендується давати препарати, до складу яких входять гормональні речовини. Вони негативно впливають на ендокринну систему, утворюють побічні ефекти.

Якщо у пацієнта розвинулася системна реакція, яка загрожує його здоров’ю та життю, використовують такі методи:

 • миттєве внутрішньом’язове введення антигістамінного кошти, наприклад, Супрастин;
 • виклик лікаря швидкої допомоги, який огляне пацієнта по приїзду, виключить розвиток ускладнень;
 • поки пацієнт не дочекається лікаря, він повинен лежати, не рекомендується рухатися, навіть якщо стан покращився.

Якщо у людини немає алергії на парфуми, але є підвищена реакція на інші речовини, йому не рекомендується ними користуватися. В духи різних марок кладуть окремі компоненти. Тому при відсутності реакції на один парфум, з’явиться гостре алергічне стан від іншого.

Деякі марки починають випускати парфуми, які не викликають алергію. Таких продуктів мало. Тому рекомендується заздалегідь подивитися асортимент, виявивши гіпоалергенні товари.

Цими духами користуватися дозволено. Наприклад, їх знаходять в каталозі Ейвон, Шанель, арабських марок. Якщо прочитати інструкцію на упаковці, виявляють, що в складі духів немає алергенних компонентів.

 

Враховують термін придатності товару.

 

Якщо пацієнт проводять лікування при алергії на парфуми, він повинен повністю обмежити себе від їх застосування. Особливо це стосується тих людей, у яких виникають системні реакції. Навіть перебуваючи в тісному приміщенні, наприклад, в ліфті або офісі, високий ризик поширення речовини від іншої людини.

Рекомендації народної медицини

Методи народної медицини не використовують в якості монолеченія. Вони доповнюють медикаментозні засоби, щоб поліпшити стан пацієнта, полегшити період.

 1. Відвар з кропиви. При щоденному вживанні 200 мл відбувається очищення крові. У ній концентрується менше клітин імунної системи, тому реакція зменшується. Для приготування в кухоль окропу додають 2 чайні ложки сушеного листя.
 2. Череда. З неї готують чай. Вона володіє антигістамінним дією. У кухоль кладуть 1 чайну ложку трави, заливають окропом. Наполягають до повного охолодження. Потрібно пити чай по 4 гуртки за 1 добу. На кожен день готують нову порцію. При тривалому застосуванні позбавляються від сверблячки, запалення, набряку, болю.
 3. Муміє. На 1 л води додають 1 г компонента. Все перемішують. Доросла людина може пити 1 л на добу, для дитини концентрація зменшується до 300 мл.

Якщо пацієнт вирішив скористатися методами народної медицини, він повинен бути обережним. Краще не проводити терапію без схвалення лікаря. Можлива перехресна реакція, якщо застосовуються компоненти містять ідентичні набори антигенів.

Багато людей цікавляться – чи може бути алергія на парфуми? Стан виникає часто, особливо коли пацієнти страждають іншими алергіями від рослинних або тваринних компонентів. З лікуванням зволікати не варто.

Рекомендується відразу звернутися до алерголога, щоб виключити розвиток системної реакції. Він призначить препарати, які підходять пацієнтові за віком, станом здоров’я, відповіді імунної системи на впровадження алергену.

Алергія на духи і парфуми Посилання на основну публікацію Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

Поділитися в соц. мережах

Поява алергії при використанні парфумів

Алергія на духи з’являється дуже рідко внаслідок підвищеної чутливості організму до компонентів, що входять до складу косметичного засобу. Алергічної реакції схильні як жінки, так і чоловіки.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

Виробники намагаються додати в формулу духів різні речовини, щоб надати духам приємний запах, але для людей зі схильністю до розвитку алергій, це може бути дуже небезпечним. Існує певна категорія пацієнтів, у яких негативна симптоматика викликана етанолом.

Розвиток алергічної реакції можливо двома способами: уповільненим типом, коли симптоми захворювання наростають поступово і гостра реакція. В цьому випадку алергічна симптоматика з’являється відразу ж після контакту з алергенами або вдихаючи їх запахи.

Причини розвитку захворювання

Алергія на парфум зустрічається досить рідко, але причин її появи чимало. Слід зазначити, що всі вони взаємопов’язані між собою.

 1. Негативна симптоматика здатна з’явитися через індивідуальної нестерпності на запах парфумів або ароматичну речовину, що додається в парфум. Це є однією з основних причин захворювання.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

  1. Поява алергії може бути спровоковано шкідливими компонентами, присутніми в парфумах. До них відносяться консерванти, ароматичні добавки, спирт, летючі добавки і т.д.
  2. Викликати алергію можуть неякісна парфумерія. Досить часто виробники додають неякісні складові, щоб надати духам екзотичний запах. Це здатне завдати серйозної шкоди пацієнтові, тому купувати слід тільки якісну парфумерію, не звертаючи уваги на дешеву косметику. Справжні духи, як правило, коштують набагато дорожче різних підробок.
 1. Іноді спровокувати алергічні симптоми у вигляді задухи можливо через зловживання використання парфумерії та змішування кількох запахів. Найбільш часто це зустрічається в жіночому колективі, коли колеги по роботі користуються різними ароматами. За умови надмірно частого використання духів або їх застосування у великій кількості, алергія на парфуми може дати про себе знати навіть за умови, що у людини раніше не спостерігалося підвищена чутливість до ароматів.

Симптоми алергії на парфуми

Основні симптоми захворювання характеризуються такими проявами:

 • лущення шкірних покривів;
 • почервоніння шкіри, що супроводжується сильним свербінням;
 • відчуття печіння на слизових оболонках і шкірі;
 • висип різного виду;
 • можливі набряки.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

Крім того, можуть спостерігатися загальні симптоми алергії, у вигляді підвищеної температури, ринітів, частих чхання. При тяжкому перебігу захворювання можуть бути такі ускладнення, як анафілактичний шок і набряк Квінке. Ці стани виникають раптово і вимагають екстреного надання медичної допомоги.

Методика лікування

При перших симптомах захворювання слід звернутися за консультацією до медичного закладу. Крім того, при індивідуальній чутливості на миючі речовини або косметику слід з обережністю вибирати духи, так як може бути гострий приступ алергії.

 • При явній симптоматиці призначається терапія із застосуванням антигістамінних (Лоратадин, Супрастин, Кларитин і т.д.). Ці препарати призначаються перорально, згідно призначень лікаря;

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

 • при необхідності може використовуватися гормональна методика лікування, яка передбачає, перш за все, зовнішнє використання лікарського засобу. До них відносяться Локоід, Адвантан, Хіфенадин і т.д. Важливо пам’ятати, що глюкокортикоїди призначаються тільки в крайньому випадку і при самостійному лікуванні вони здатні завдати непоправної шкоди організму;
 • рекомендується зміцнювати організм за допомогою вітамінотерапії, а також фізіотерапевтичних процедур. Вітаміни, як правило, призначаються восени або навесні. У ці часи року організм пацієнта найбільш ослаблений і вразливий.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

При виборі туалетної води слід враховувати попередні алергічні реакції на запахи, так як організм здатний відреагувати на летючі речовини досить швидко. Тому рекомендується вибирати монокомпонентні аромати.

профілактичні заходи

 1. Вибираючи флакончик духів, слід нанести невелику кількість рідини на ватяну паличку. Якщо на самому початку з’явилися алергічні симптоми, слід відмовитися від цього виду парфумерії. Якщо негативна реакція не проявляється, рекомендується нанести легкий мазок ватною паличкою на зап’ясті (в місці пульсації).Рух крові під шкірою підсилює вплив духів і якщо протягом деякого часу з’явився риніт, сльозотеча і т.д. здобувати ці духи не слід, навіть незважаючи на те, що цей запах подобається жінці.

Алергія на духи і парфуми: симптоми, лікування і профілактика

 1. При виборі парфюмированной води важливо уважно вивчити склад і термін придатності. У деяких випадках порушення умов зберігання може призвести до утворення отруйних компонентів.

Необхідно відзначити, що вибирати будь-який косметичний засіб, в тому числі і духи, слід з максимальною обережністю. Незважаючи на те, що алергія на парфуми і туалетну воду здатна виникнути досить рідко, але найменші прояви вимагають обов’язкової консультації дерматолога і алерголога. Тільки висококваліфіковані фахівці виявлять причину алергічної реакції і доступно пояснять, що потрібно робити в такій ситуації.

Related posts

Leave a Comment