Аналіз на тестостерон у чоловіків

Аналіз на тестостерон дозволяє своєчасно виявити кількість цього гормону, основне завдання якого полягає у виконанні дуже важливих для організму завдань.

Дана речовина, що є стероїдних статевим гормоном, виробляється в організмі як у жінок, так і у чоловіків.

Рівень тестостерону, який відповідає нормі, свідчить про стабільність статевих функцій, про повноцінні процесах статевого дозрівання і своєчасності прояви вторинних статевих ознак.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровка

Що це означає?

Дослідити рівень свого гормонального фону необхідно навіть при відсутності будь-яких тривожних симптомів, так як за допомогою цих аналізів можна оцінити роботу всіх життєво важливих органів і загальний стан організму. Визначення рівня тестостерону необхідно для обох статей, однак, він є типово чоловічим показником, що відповідає за потенцію чоловіків і їх здатність виробляти зачаття.

Хоча рівень цього гормону в жіночому організмі набагато нижче, ніж у чоловіків, однак і для жінок він має дуже важливе значення.

 

Завдяки тестостерону відбувається нормальна робота сальних залоз, виконує свої функції кістковий мозок і відбувається злагоджена робота інших систем.

 

За допомогою контролю за станом тестостерону вдається виявити початкові стадії серйозних патологічних процесів, дати їм оцінку і вжити необхідних заходів для їх усунення.

Як підготуватися до процедури?

Будь-яке гормональне дослідження проводять в лабораторії, використовуючи для цього венозну кров.

За два-три дні до здачі, необхідно знизити фізичні навантаження, не брати ніякі лікарські препарати, а якщо їх щоденний прийом необхідний, то не забути в обов’язковому порядку попередити про це лікаря.

Не рекомендується вживати будь-якого виду алкоголь, а також постаратися не курити. У день здачі аналізів на достовірність результату може вплинути навіть чай або каву, тому дозволяється пити тільки воду без газу.

Проведення аналізу на рівень тестостерону проводять за показаннями лікаря в наступних випадках:

 • при розвитку ожиріння, причому при звичайному раціоні харчування і відсутності провокуючих подібні зміни, чинників;
 • виникли підозри на злоякісні процеси в надниркових залозах;
 • Широке поширення вугрової висипки;
 • наявність остеопорозу;
 • тривале безпліддя;
 • при порушенні менструального циклу, підозра злоякісного ураження яєчників і полікістоз, маткові кровотечі, тобто зміни, що відбуваються в жіночому організмі;
 • визначення рівня тестостерону у чоловіків проводять у разі проблем з ерекцією, втрати сексуального потягу, симптомах простатиту і при підозрі на безплідність.

Проведення аналізів на гормон тестостерон не вимагає будь-якої особливої ​​підготовки, необхідно дотримуватися звичайних вимог.

Основна відмінність полягає у забороні проводити дослідження за допомогою УЗД, робити рентгенографію і не користуватися солярієм за кілька днів перед відвідуванням лабораторії.

Про результати проведеного дослідження можна дізнатися через кілька днів, отримавши їх на руки.

Аналіз на тестостерон у чоловіків

Тестостерон вважається біологічно активною речовиною, від якого залежать всі основні функції чоловічого організму.

Головне призначення цього гормону полягає в відповідальності за своєчасність статевого дозрівання, за правильне функціонування репродуктивної системи і за чоловічу сексуальну активність.

Щоб всі ці стану відповідали нормі необхідно підтримувати певний гормональний рівень. Регулює вироблення гормонів, в число яких входить і тестостерон, орган, розташований в головному мозку – гіпофіз.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровкаАналіз визначення кількості тестостерону в організмі чоловіків дозволяє виявити велику кількість порушень, викликаних різними змінами в стані окремих органів і систем. Так як прогестерон має пряме відношення до чоловічих сексуальних функцій, тому показники аналізу здатні виявити причини проблем в статевого життя. При наявності різних захворювань у вигляді порушень ерекції, передчасної еякуляції, зниження статевого потягу, проблем в зниженої активності сперматозоїдів або їх недостатності, необхідно виявити фактор, що послужив розвитку патологічних змін. Однією з причин цих процесів може бути недостатність рівня тестостерону. При хронічній формі простатиту або при наявності пухлини в яєчках також велике значення надається тестостерону.

Коли здавати аналіз?

Стежити за своїм гормональним рівнем необхідно протягом усього життя.

Якщо в недалекому минулому гормони не бралися до уваги при виникненні різних патологічних станів, то тепер з кожним роком вчені, які вивчають даний напрямок медицини, все більше переконуються в їх великої ролі в організмі людини.

Лікар призначає чоловікові пройти аналізи на стан свого гормонального фону в разі змін в роботі самих різних органів і систем. При проблемах в інтимному житті, при порушенні ерекції перше, що робить лікар, це спрямовує на аналіз рівня тестостерону.

Кількість тестостерону в організмі змінюється відповідно до циркадних ритмів, які залежать від часу доби і від сезону. Найвищі показники гормону спостерігаються вранці, а критичне зниження відбувається в нічний час доби.

 

Максимальний рівень тестостерону знаходиться в крові в кінці літніх місяців, а саме в серпні і вересні. А після зимового періоду в кінці лютого і в березні кількість цього гормону мінімально.

 

З огляду на це, аналіз на визначення тестостерону здають в ранкові години, незалежно від пори року.

Як здавати?

Для проведення дослідження використовують венозну кров, на підставі якої методом імуноферментного аналізу отримують точні результати рівня тестостерону на даний момент.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровкаДля цього необхідно дотримуватись деяких правил:

 • за вісім годин до відвідування лабораторії відмовитися від прийому будь-якої їжі;
 • здача аналізу повинна відбутися в ранковий час, до 9 години ранку;
 • перед здачею аналізу забороняється робити УЗД, рентген, ФЛГ;
 • не брати лікарські препарати, особливо містять гормони не менше двох тижнів до дослідження;
 • за добу необхідно обмежити будь-які навантаження і не вживати занадто жирну їжу і алкоголь.

Аналіз на тестостерон у жінок

Так як кількість тестостерону у жінки набагато нижче, ніж у чоловіків, тому аналіз на вміст тестостерону у них з профілактичною метою зазвичай не призначається. Дослідження може відбуватися в складі спільного обстеження при будь-якому відхиленні від норм в статевій системі. Направити саме на визначення тестостерону лікар може при наявності наступних станів:

 • порушення функцій гіпофіза;
 • застосування контрацептиву на основі прогестерону;
 • при залученні до вегетаріанства;
 • зміни в менструальному циклі.

Як додатковий метод обстеження аналіз на визначення тестостерону у жінок призначається за наявності таких патологій в статевій системі:

 • полікістоз яєчників і утворення в них пухлинних процесів;
 • повторюється маткова кровотеча;
 • невиношування плоду;
 • захворювання ендометріозом;
 • адреногенітальний синдром.

Коли здавати аналіз?

Звичайний контроль за гормональним фоном проводить загальну перевірку гормонального рівня і не вимагає точної діагностики певного захворювання, тому прив’язувати дату здачі аналізу до менструального циклу – необхідності немає.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровкаПри проходженні дослідження для отримання більш точного результату рівня тестостерону потрібно враховувати наступне:

 1. При тривалості менструального циклу в 28 днів дослідження крові проводять з 2 до 5 дня кровотечі.
 2. У разі укороченого циклу в 21 день, аналіз проводять на другий або третій день.
 3. При подовженому циклі здавати аналіз на тестостерон рекомендують на п’ятий або сьомий день менструації.

Як здавати?

Перевірити свій тестостерон можна у напрямку гінеколога або самостійно, без направлення лікаря. Вимоги і попередня підготовка не особливо відрізняються від підготовки до здачі інших аналізів.

Необхідно відвідати лабораторію рано вранці, до 9 годин. нічого не їсти і не пити перед цим, а також протягом доби перед проведенням досліджень гормонального рівня не робити УЗД, рентгенографію, флюорографію.

Лікар повинен бути проінформований про всі прийнятих ліках, особливо якщо вони містять в собі гормони. Від занять сексом і важкої фізичної праці також необхідно відмовитися за день до обстеження, алкоголь в цей період також протипоказаний. Забір крові відбувається з вени, в області згину ліктя. Результат дослідження можна отримати на руки через приблизно добу.

Середні ціни

При виборі медичного закладу для проведення аналізу на рівень тестостерону необхідно враховувати, що вартість даної процедури може істотно відрізнятися в різних лабораторіях навіть одного міста. Терміни отримання результатів в різних медичних центрах теж різні.

Ціна залежить від рівня лабораторії, вартості її ліцензії, кваліфікації фахівців і наявності більш сучасного обладнання. Середня ціна в рівноцінних лабораторіях становить від 450 до 950 рублів. Коли крім тестостерону потрібно перевірити кількість інших статевих гормонів, ціна аналізу буде на цілий порядок вище.

Розшифровка норми аналізу на тестостерон

Розшифровку результатів аналізу на визначення тестостерону повинен виробляти лікар, так як при цьому враховуються не тільки загальноприйняті норми, а й вплив оточуючих чинників, здатних вплинути на кінцевий результат. Так, середня норма цього гормону у людей різної вікової категорії становить:

Вік і стать Кількість (нмоль / л)
Чоловіки 16-50 летСтарше 50 років 5.13 – 30.435.4 – 19.5
Хлопчики т місяці до полугодаС 6 до 9 летПодросткі чоловічої статі  0.3 – 10.361.24 та ніже15.41 і нижче
Жінки від 13 років і до настання менопаузиУ беременнихПосле менопаузи  0.36 – 1.97Превишеніе норми в 3-4 раза0.28 – 122
Дівчата до 13 років 0.98

Однак рівень тестостерону протягом доби не залишається постійним, вранці він досягає максимальних значень, а ввечері падає до мінімуму.

Роль тестостерону в організмі людини

Роль тестостерону в організмі чоловіка неможливо переоцінити, та й для жіночого організму цей гормон теж важливий.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровкаЦей фермент виконує всі найбільш відповідальні функції, за допомогою яких відбувається робота репродуктивної системи. Різні біологічні процеси в організмі, що визначають чоловічі особливості також знаходяться під безпосереднім керівництвом тестостерону, наприклад:

 1. Бере участь у формуванні статевих органів чоловіки.
 2. Несе відповідальність за статевий потяг до осіб протилежної статі і відповідає за посилення потенції.
 3. Вторинні статеві ознаки також формуються під його керуванням.
 4. Бере активну участь в синтезі білка, контролює зростання м’язових тканин, не допускаючи домінування жирових відкладень.
 5. Підвищує активність кровообігу, тримає у відповідній нормі серце і судини, сприяє зміцненню кісткової тканини.
 6. Контролює психоемоційний стан, підтримує швидкість реакцій, відповідає за здатність до творчості.

Тестостерон просто необхідний організму, без його достатньої кількості в організмі, неможливо зберегти ясність розуму, підтримувати здоров’я і мати впевненість в чоловічу перевагу. Чоловічі риси характеру також можна віднести на вплив цього гормону. Завдяки нормі тестостерону чоловік ставати власником лідерських рис і здатності до швидкого прийняття рішень.

Зниження рівня тестостерону для чоловіка може мати серйозні наслідки, коли змінам піддаються найрізноманітніші органи і системи. Провокує нестача даного гормону все те, що взагалі не сприяє поліпшенню здоров’я.

 

Такі фактори, як недостатня рухова активність, куріння, надмірне вживання спиртних напоїв, перебування в стресових ситуаціях, відсутність регулярних статевих відносин, підвищення цукру в крові сприяють зниженню рівня тестостерону.

 

Такі патологічні зміни в організмі можна визначити за такими симптомами:

 • патології в органах ендокринної системи;
 • судинні патології;
 • ураження кісток з розвитком остеопорозу;
 • нестабільність психічного стану;
 • патологічні зміни в статевих органах;
 • зменшення фізичної сили і втрата м’язової тканини;
 • передчасне утворення зморшок.

Вікове зниження тестостерону є природним віковим процесом, початок якого відбувається в досить молодому віці після 35 років. Однак, ці процеси можна призупинити за допомогою лікарських препаратів і надовго зупинити наближення старості.

Жінки не настільки страждають від нестачі тестостерону, однак, такі зміни гормонального рівня все ж небажані. В цьому випадку знижується жіноче лібідо, порушується менструальний цикл, з’являється занепад сил зі зниженням працездатності.

 

Страждає і зовнішність жінки, що має важливе значення для її настрою: підвищується сухість шкіри, ламкість і тьмяність волосся, рясна пітливість.

 

Сьогодні можна без особливих проблем підвищити тестостерон до необхідної норми за допомогою лікарських препаратів. Є навіть комплекси вітамінів, що поліпшують загальний стан організму і в той же час, який заповнює цей гормон до необхідного рівня.

 • Цікаве відео:

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і правила підготовки до обстеження, розшифровка результатів

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровка

Тестостерон в крові людини знаходиться в комплексі з білком і тільки 2-3 його відсотка знаходяться у вільному стані. Гормон починає діяти ще в період внутрішньоутробного розвитку.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровка

Крім усього цього, стероїд впливає на формування чоловічого скелета і розвитку м’язової маси. Мало хто знає, але тестостерон виробляє гормон радості – серотонін. Тестостерон в крові жінок виконує трохи інші функції. При високому рівні цього біологічного речовини спостерігається посилений ріст на тілі, розвиток вугрів.

Читайте також:   Як м’ята впливає на потенцію чоловіків?

Показання до здачі аналізів на рівень гормону

При необхідності пацієнту роблять загальний аналіз на рівень тестостерону. При відхиленні від норми, потрібно зробити ГСПГ – більш деталізований аналіз на рівень тестостерону в крові. Така процедура коштує недорого, а ціну можна завжди уточнити у лікаря. Обстеження може знадобитися при таких проблемах:

 • зайва вага;
 • безпліддя;
 • вугровий висип;
 • пухлина надниркових залоз;
 • остеопороз;
 • чоловічі захворювання – еректильна дисфункція, хронічний простатит, зниження лібідо;
 • жіночі захворювання – маткові кровотечі, постійні викидні, порушення менструації.

Призначити здати такий аналіз може лікар-гінеколог або уролог, ендокринолог або репродуктолог.

Щоб зробити аналіз крові на тестостерон у чоловіків потрібно використовувати венозну кров.

Правила підготовки до здачі аналізу

 1. Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровкаПротипоказано здавати аналіз крові протягом доби після рентгена, ультразвукового дослідження, флюорографії, ректальних або фізіотерапевтичних процедур. Це обумовлено тим, що всі ці маніпуляції можуть змінити рівень гормону.
 2. Перед здачею аналізу слід сповістити лікаря про прийом гормональних препаратів або оральних контрацептивів місцевого використання. Здавати кров можна тільки після закінчення 2 тижнів відмови від цих коштів.
 3. За добу до процедури лікарі радять відмовитися від фізичних навантажень, прийому алкоголю і жирної їжі.
 4. Кров треба здавати натще. Жінки прохід діагностику на 7-8 день менструального циклу.

Загальні рекомендації та поради можна отримати у лікаря, який дає направлення на аналіз крові.

Розшифровка результатів аналізу на тестостерон

Принцип інтерпретації будь-якого аналізу полягає в порівнянні даних пацієнта з нормою. Кожна лабораторія використовує свою одиницю виміру тестостерону – нмоль, нг / мл і т. Д.

Варто сказати, що не завжди відхилення від норми може бути сильною проблемою. Вся справа в тому, що максимальна концентрація стероїду спостерігається рано вранці, а знижується до вечора. Пора року також може впливати на рівень тестостерону, наприклад, навесні він максимальний, а в зимову пору року його рівень падає.

Високий рівень

У деяких випадках високий рівень тестостерону свідчить про наявність серйозних проблем. Вся справа в тому, що рівень стероїду у жінок підвищується в період вагітності і прийому контрацептивів. У пацієнта будь-якої статі рівень гормонального речовини може бути підвищений через епілепсію або прийому будь-яких медикаментів.

Високий рівень гормонального речовини у жінки може свідчити про наявність генетичних відхилень, проблем кори надниркових залоз, пухлини яєчників, міомі матки. Підвищений рівень тестостерону у чоловічої половини говорить про таких захворюваннях, як рак простати, гіперплазія кори надниркових залоз, патологія печінки.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровкаЩоб знизити концентрацію гормону в крові у чоловіків потрібно звернутися до лікаря, так як самолікування може тільки погіршити ситуацію. В першу чергу пацієнт повинен стежити за своїм харчуванням і обмежити вживання жирів. Сприятливо на організм впливають овочі і несолодкі фрукти, так як вони знижують рівень тестостерону в крові.

Нормалізувати гормональну систему допоможуть прогулянки на свіжому повітрі і здоровий спосіб життя.

Низький рівень

Низький рівень тестостерону у чоловіків найчастіше пов’язаний з віковими змінами в організмі, і таке явище вважається нормою.

Сильно знижений рівень гормону можуть говорити про наявність цирозу печінки, гормонального збою, цукрового діабету, дисфункції яєчок.

Аналіз ГСПГ обов’язково призначають пацієнтам , що страждають на ожиріння або надлишок андрогенів. Варто сказати, що відхилення від норми можуть статися через неправильне харчування, шкідливих звичок або ослабленого імунітету.

 

Для жінок низький рівень гормону в крові не є страшною проблемою. Такі явища можна спостерігати в жінок зрілого віку, в яких починається менопауза. Але є захворювання, що знижують рівень гормону у жінок – ниркова недостатність.

 

Підняти низький рівень тестостерону до нормальної концентрації в молодому віці набагато простіше, ніж для людей похилого віку. В першу чергу лікарі рекомендують звернути свою увагу на спосіб життя – правильне харчування, легкі фізичні навантаження і відмова від шкідливих звичок.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровка

Відхилення тестостерону в будь-яку сторону може говорити про наявність проблем зі здоров’ям, але не завжди. Недолік або надлишок гормону в організмі жінки або чоловіка може сильно нашкодити. Занадто велика концентрація біологічного речовини призводить до облисіння і вугрової висипки, безпліддя, патологій серця і розладів статевої системи.

Недолік гормону може негативно позначитися на серцево-судинній системі, привести до ожиріння, проблем в статевій сфері і психоемоційним розладів.

Медикаментозне підвищення рівня тестостерону

Варто відразу сказати, що будь-які ліки потрібно приймати тільки за призначенням лікаря. Сучасна медицина пропонує багато способів підняття низького рівня тестостерону в крові для чоловіків і жінок:

 • пластир тестостероновий;
 • гель;
 • внутрішньом’язовіін’єкції;
 • оральні медикаменти.

Так видно, що в аптеці продається безліч засобів і медикаментів для підвищення рівня гормону в крові. Який саме спосіб нормалізації гормональної системи вибрати вирішує лікар, погоджуючи рішення з пацієнтом.

Варто сказати, що така гормональна терапія заборонена пацієнтам, що страждають від ракових утворень, так як тестостерон може спровокувати швидке зростання пухлини. При новоутвореннях, рівень тестостерону навпаки – знижують.

Здавати аналіз на рівень тестостерону в крові необхідно тільки за призначенням лікаря, і не завжди відхиленні від норми може свідчити про наявність проблем зі здоров’ям.

Які аналізи на тестостерон потрібно здати для обстеження і лікування

 • Можливість записатися до лікаря як чоловічого так і жіночої статі на вибір
 • Унікальна авторська 100% безболісно методика забору мазків у чоловіків
 • 300 метрів від метро Кропоткинская
 • БЕЗ ВИХІДНИХ з 09:00 до 20:00
 • Результати аналізів за 20 хвилин (мазок і кров на ЗПСШ) вартість 500 рублів на 1 інфекцію
 • Лікарі вищої категорії, кмн з досвідом роботи від 15 років – консультація 900 рублів
 • Анонімність аналізів і лікування
 • Записатися на прийом

* Пошук по всіх статтях на сайті

Для того, щоб визначити рівень тестостерону в організмі, використовують венозну кров.

Її забирають з вени в ліктьовому згині або на тильному боці кисті.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровка

У жінок дослідження проводиться на 7 день менструального циклу.

Результат обстеження на тестостерон можна дізнатися на наступний день.

Здати аналіз крові на тестостерон зручно в лабораторії нашого платного КВД

 1. Ми гарантуємо високу точність результатів.
 2. У нас же результати аналізу можуть бути прочитані і роз’яснені пацієнтові досвідченим лікарем.
 3. Тестостерон: що це?
 4. Тестостерон – найважливіший статевий гормон в організмі чоловіка.
 5. За своєю структурою, тестостерон представляє білок.
 6. Який орган відповідає за синтезування гормону?
 7. Тестостерон виробляється корою наднирників і яєчками

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати

Забір крові проводиться натщесерце. За дві години до цього можна випити води або чай.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровка

За три доби до дослідження скасовуються всі гормональні препарати, які приймалися і могли вплинути на результат аналізу.

За 12 годин до дослідження скасовуються заняття спортом і фізичні навантаження, куріння і прийом алкоголю.

Аналізами на тестостерон визначаються показники:

 • Загальний тестостерон
 • Білок зв’язує тестостерон
 • Активний (вільне володіння) тестостерон
 • дігідротестострон
 • Давайте розберемо, коли потрібно визначити ці показники і чим вони відрізняються один від одного
 • Загальний тестостерон це все кількість гормону, які міститься в крові.
 • Лікарі виділяють тестостерон активний, який бере участь безпосередньо в контролювання функцій організму і пов’язаний тестостерон.
 • Пов’язаний тестостерон знаходиться в депо і в діяльності особливо не бере.
 • При необхідності або падінні рівня активного тестостерону, він може звільнятися.
 • Тестостерон – найважливіший статевий гормон в організмі чоловіка.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровка

Він визначає не тільки чоловічу сексуальність, але і відповідає за:

 1. A.состояніе репродуктивного здоров’я (сперматогенез),
 2. B.правільное формування статевих органів
 3. C.оволосеніе,
 4. D.потенцію,
 5. E.сохранность серцево-судинної і нервової систем,
 6. F.обмен калію, кальцію (ріст кісток),
 7. G.прірост м’язової маси і обмін білка.
 8. H.От цього ж гормону залежить тембр голосу і особливості статевої поведінки.

Гормон виробляється корою наднирників і яєчками.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровка

Про те як проходить аналізная тестостерон рассказиваетподполковнік медичної служби,

лікар Ленкін Сергій Геннадійович

Зміст даної статті перевірено і підтверджено на відповідність медіцінскімстандартам лікарем дерматовенерологом, урологом, к.м.н.

Ленкіну Сергієм Геннадійовичем

 • Анонімна пацієнтка вдячна доктору Ленкіну за кваліфіковану допомогу по діагностиці та лікуванню вен захворювань. Раніше зверталася в інші клініки, але результат був незадовільним, і тільки в цій клініці змогли надати кваліфіковану допомогу.
 • Дякую своєму рятівникові, прекрасного лікаря, і просто хорошій людині доктору Ленкіну, за дуже шанобливе та уважне ставлення до своїх пацієнтів, терпіння і пояснення всього процесу лікування. Звичайно хворіти завжди неприємно і погано, але в руках цього чудового фахівця відчуваєш себе впевнено і не переживаєш з приводу результатів лікування.  Пчелкина Марія Сергіївна

Аналіз на тестостерон у чоловіків: норми, як здавати, розшифровка

04.12.2017

Коли є серйозні підозри на гормональний збій, лікарі рекомендують здати аналіз на тестостерон у чоловіків.

 

Адже від цього гормону-андрогену повністю залежить функція статевої системи і робота всього організму. Недолік гормону, як і його надлишок, відображаються не тільки на еректильної діяльності, але і на характері людини.

За результатами тесту лікар визначається з подальшою терапією і дає відповідні рекомендації.

За що відповідає тестостерон

Перш ніж з’ясовувати , як здати аналіз на тестостерон чоловікові, необхідно дізнатися, які функції цей стероїд виконує в організмі.

Більшість представників сильної статі, стикаючись з цією проблемою, відкладають похід в лабораторію в довгий ящик, тому що не вважають це обстеження життєво важливим. А даремно.

Тестостерон – головний чоловічий гормон, який синтезується в сім’яниках, надниркових і гіпофізі, і відповідає за:

 • регулювання нормальної діяльності статевої системи;
 • статеве дозрівання. Завдяки тестостерону хлопчик перетворюється в юнака;
 • розвиток вторинних статевих органів;
 • обмін речовин;
 • нарощування м’язової і жирової маси;
 • розвиток опорно-рухового апарату;
 • процес дозрівання сперматозоїдів і їх рухливість і живучість;
 • захисні функції організму.

Якщо андроген виробляється в недостатній кількості, то ці функції порушуються, що відбивається на зовнішності людини і на загальному самопочутті, тому аналіз на рівень тестостерону у чоловіків – важлива процедура, яку не можна ігнорувати.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровка

Як розраховується норма

Рівень андрогену в чоловічому організмі залежить від багатьох факторів і залишається змінною величиною до кінця життя. Загальний показник становить від 12 до 33 нмоль / л. Розрізняють декілька фракцій андрогену, кожна з яких виконує певні функції:

 • пов’язаний з альбуміном тестостерон, який займає близько 40% від загального;
 • вільний, що становить 1-3% від загального показника (3,5-12 нмоль / л).

Саме вони вважаються значущими, завдяки здатності впливати на чоловічу функцію. Решта 57% від загального показника андрогену пов’язані з глобуліном, і є неактивними.

З цього випливає питання, який аналіз на тестостерон здавати чоловікам: загальний або вільний ? Спеціаліст, залежно від показань, дає напрямок в індивідуальному порядку. Але в більшості випадків досить здати аналіз на тестостерон загальний (ОА). Формула його розрахунку проста:

 

ОА = тестостерон, пов’язаний з глобуліном + тестостерон, пов’язаний з альбуміном + вільний тестостерон.

 

Якщо пацієнт приймає препарати тестостерону, то в ході терапії для контролю він періодично здає аналіз на тестостерон вільний .

вікові особливості

Здаючи аналіз на тестостерон для чоловіків, обов’язково враховується вік пацієнта:

 • найбільше зміст андрогену в крові у підлітків;
 • до 30 років рівень досягає середніх значень;
 • після 40 років знижується показник неактивного гормону на 1-3% щорічно;
 • після 50-річного рубежу вміст тестостерону в організмі наближається до нижньої межі норми;
 • у зрілих чоловіків, які переступили 60-річний рубіж, рівень андрогенів в крові становить четверту частину від нижньої межі норми. Організм вже не прагне створити потомство, тому в великій кількості тестостерон йому не потрібен – про це подбала природа.

Аналіз крові на тестостерон у чоловіків: розшифровка за віком

Вік чоловіка, років Норма вільного тестостерону, пг / мл
12 0-4,6
12-19 0,18-23,08
19-55 1,00-28,28
після 55 0,70-21,45

Читайте також:   Креветки: користь і шкода для чоловічого організму

Які фактори впливають на рівень тестостерону

При розрахунку показників береться до уваги загальний стан людини. Тестостерон, як і пролактин (відповідальний за лактацію у годуючих жінок) – досить примхливий гормон, на рівень якого впливає безліч додаткових чинників:

 1. Психічне здоров’я. Постійні стреси, нервозність, дратівливість сприяють виробленню кортизолу – гормону стресу. Він пригнічує тестостерон і сприяє його перетворенню в жіночий гормон естроген.
 2. Гіподинамія. При відсутності фізичної активності рівень стероїдів в чоловічому організмі значно знижується. Тому медики рекомендують своїм пацієнтам займатися спортом 3-4 рази на тиждень. Для синтезу андрогенів найкраще підходять силові вправи (наприклад, підняття штанги або бодібілдинг).
 3. Живлення. Продукти з вмістом сої, напівфабрикати, копченості, солодощі, випічка шкідливі для чоловічого організму. Для їх розщеплення енергетичних витрат не потрібно, а значить, вони швидко розпадаються на жири. Жир – найлютіший ворог тестостерону. Він перетворює його в естроген, а значить, знижує кількість стероїду в організмі, викликаючи ожиріння по абдомінальному типу. В результаті жіночих статевих гормонів в чоловічому тілі стає більше. У раціон чоловіки повинні входити: м’ясо, яйця, кисломолочні продукти, овочі, фрукти, горіхи, спеції, мед.
 4. Шкідливі звички. Якщо про шкоду куріння відомо чимало, то про шкоду алкоголю говорять ще більше. Зловживання цими «спірними продуктами» може спричинити проблеми не тільки з гормонами, але і зі здоров’ям інших органів і систем. Якщо чоловік не може відмовити собі в задоволенні розслабитися в п’ятницю ввечері, то з усіх спиртних напоїв краще вибрати сухе червоне вино. Тільки воно підвищує тестостерон, на відміну від пива та інших видів алкоголю. У пиві міститься рослинний компонент, наближений за дією і складом до естрогену. Вживаючи пиво регулярно і у великих кількостях, кожен може помітити зростання молочних залоз і живота. Все це результат впливу продукту бродіння на чоловічий організм.
 5. Хронічні хвороби і перенесені інфекційні захворювання в ранньому дитинстві.
 6. Стан імунної системи.
 7. Артеріальна гіпертензія і хвороби серцево-судинної системи. Щоб не допускати раптових стрибків кров’яного тиску багато пацієнтів змушені приймати антигіпертензивні препарати. Вони пригнічують синтез вільного тестостерону у чоловіків.
 8. Спортсмени, які беруть анаболічні стероїди для нарощування м’язової маси можуть спровокувати абузусной реакцію – організм, регулярно отримуючи допінг в кінцевому підсумку перестає самостійно синтезувати тестостерон.
 9. Цукровий діабет і патології, пов’язані з порушенням роботи щитовидки, безпосередньо впливають на рівень тестостерону. У таких випадках пацієнтам призначається гормональна терапія.

Кадик у чоловіків: значення і функції

Концентрація андрогену в крові залежить від часу доби: вранці його рівень набагато вищий, ніж увечері. Крім цього є і сезонний фактор.

Тестостерон любить сонячне світло, а значить, до кінця літа в тілі чоловіка його значно більше, ніж в лютому – березні.

З огляду на ці нюанси, аналіз крові на тестостерон у чоловіків рекомендується здавати вранці. А при розрахунку даних лаборанти беруть до уваги сезонність.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровка

Коли потрібно пройти обстеження

Дізнаватися, скільки коштує аналіз на тестостерон для чоловіків, і як його здавати необхідно, коли спостерігаються такі тривожні ознаки:

 • помітне зниження потягу до протилежної статі;
 • проблеми з сім’явипорскуванням і ерекцією;
 • зменшення яєчок;
 • часте сечовипускання;
 • ожиріння за жіночим типом (жирові відкладення формуються на стегнах, животі та грудях);
 • зниження фізичної витривалості;
 • зменшення рослинності на обличчі, грудях, в пахвових западинах, ногах, руках;
 • збільшення молочних залоз;
 • аритмія;
 • акне, вугрової підліткова висип у дорослого чоловіка;
 • діагностування остеопорозу;
 • низький гемоглобін в крові;
 • порушення водно-сольового балансу, що призводить до погіршення зовнішнього вигляду шкірних покривів;
 • порушення пам’яті, швидкості реакції, концентрації уваги;
 • безсоння;
 • різкі перепади настрою;
 • хронічна втома;
 • підозра на безпліддя.

Звичайно, більшість симптомів вказує на масу інших важких захворювань, пов’язаних із судинними, кардіологічними, нервовими і психічними розладами.

Але щоб виключити порушення гормонального балансу, лікар обов’язково направить пацієнта на здачу крові на гормони.

 

Якщо розшифровка аналізу на тестостерон у чоловіків и буде в нормі, то причини нездужання він буде шукати в іншому.

 

Хлопчикам рекомендують здати аналіз в разі запізнілого статевого дозрівання і недорозвинення вторинних статевих ознак. При нестачі чоловічих стероїдів тип розвитку юнаки стає жіночим. При своєчасній корекції і нормалізації гормонального балансу патологію можна усунути.

як підготуватися

Як правильно здати аналіз на тестостерон чоловікові повинен розповісти лікар, який дає напрямок. Отримати додаткову інформацію можна у консультантів лабораторії, де буде проводитися обстеження. Підготовка до аналізу на тестостерон у чоловіків полягає в:

 • відмову від фізичних навантажень і сексу за добу до походу в лабораторію. Фізичне перенапруження тимчасово підвищує синтез андрогену, що вплине на результат обстеження. Виявляти помірну активність можна: гуляти пішки, виконувати легку роботу та ін .;
 • виключення вживання спиртного за кілька днів до здачі аналізу;
 • відмову від куріння за 8 годин;
 • якщо людина приймає будь-які медичні препарати, про це потрібно проінформувати лаборанта;
 • всі препарати, від яких не залежить життя пацієнта потрібно виключити в період здачі аналізу. На значне відхилення рівня від справжніх показників впливають гормональні препарати і барбітурати. Крім цього пацієнтам потрібно відмовитися від прийому серцевих глікозидів, нейролептиків, діуретиків. Вони сильно знижують рівень андрогену, що робить проведення тесту недоцільним.

Важливо! Тривале голодування, жорсткі дієти, підвищення температури тіла знижують кількість тестостерону і спотворюють результати аналізів.

Безпосередньо в лабораторії пацієнт дізнається, як беруть аналіз на тестостерон у чоловіків . Кров здається з вени натщесерце (дозволяється пити чисту воду до забору крові).

При цьому чоловікові бажано розслабитися, не хвилюватися, не нервувати. Під час процедури він може перебувати в лежачому або сидячому положенні: все залежить від можливостей лабораторії, де проводиться обстеження.

Найчастіше результати отримують через 12-24 години в електронному вигляді або на руки.

Якщо отримані результати не задовольняють пацієнта (можливо, він не знав заздалегідь, як правильно здавати аналіз на тестостерон чоловікові), то при бажанні повторний тест можна провести в будь-який інший лабораторії, що надає подібні послуги.

Замісна гормональна терапія для чоловіків

розшифровка даних

Якщо правильно провести аналіз крові на тестостерон у чоловіків і дотримуватися правил підготовки , то отримані результати будуть максимально точними, а значить, можна призначити пацієнтові необхідний курс терапії або направити його на додаткові обстеження.

Якщо причиною відхилень від норми послужило якесь захворювання, то в першу чергу, необхідно зайнятися його лікуванням. Аналіз на вільний тестостерон у чоловіків повинен відповідати нормі, інакше лікар може підозрювати розвиток патологій в статевій системі, надниркових залозах, зростання новоутворень. У цих випадках терапія призначається негайно.

Так, перевищення норми, включаючи сезонність, час, вік пацієнта, говорить про таких патологічних станах як:

 • раніше статеве дозрівання;
 • наявність новоутворення в корі надниркових залоз;
 • розвиток екстрагонадной герміноклеточних пухлин;
 • хвороба Іценко-Кушинга;
 • зниження синтезу глобулінів, що зв’язують статеві гормони;
 • гіперплазія надниркових залоз.

Брак андрогенів може вказувати на:

 • синдром Дауна;
 • ожиріння;
 • хронічний простатит;
 • печінкову недостатність;
 • уремию;
 • крипторхізм;
 • синдром Клайнфельтера;
 • синдром Каллмана;
 • первинний і вторинний гіпогонадизм;
 • хвороба Штейнерта;
 • уповільнення статевого дозрівання;
 • ниркова недостатність.

Скільки коштує

Аналіз тестостерону у чоловіків, вартість якого залежить від декількох факторів, зазвичай здають в спеціальних лабораторіях. Вони самі виставляють ціну і повідомляють про неї пацієнтові під час запису на обстеження. Загалом, середня ціна складає:

 • Україна – 190 гривень;
 • Білорусь – 70 білоруських рублів;
 • Росія 500 рублів.

Важливе значення відіграє район, так, в центральних районах Росії ціна вище, ніж у віддалених областях.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровка

Що робити, якщо тестостерон нижче норми

Якщо аналіз тестостерону у чоловіка нижче норми, але відхилення незначні, то спочатку лікарі рекомендують нормалізувати гормональний баланс в домашніх умовах без прийому ліків. Для цього пацієнтові потрібно:

 • регулярно займатися сексом;
 • вживати більше білкової їжі;
 • повноцінно відпочивати;
 • відмовитися від згубних звичок;
 • займатися спортом.

Якщо цих зусиль буде недостатньо або відхилення від норми значні, призначається гормонотерапія. Тільки фахівець визначає, які препарати потрібно приймати, і в якій кількості. Найчастіше призначаються препарати тестостерону:

 • пластирі (Андродерм);
 • ін’єкції (Тестостерон енантат);
 • гелі (Андрогель, Тестим);
 • таблетки і капсули (Трибестан).

При перших тривожних симптомах, що вказують на порушення гормонально балансу, потрібно звернутися за лікарською допомогою. Якщо лікар порекомендує пройти обстеження, необхідно заздалегідь дізнатися, як здають аналіз на тестостерон у чоловіків. При своєчасному відвідини фахівця можна уникнути розвитку багатьох патологій і важких наслідків.

Аналіз на тестостерон у чоловіків – показання до призначення, правила підготовки та складання, розшифровка результатів

зміст

Розповісти ВКонтакте Поділитися в Одноклассниках Поділитися в Facebook

При наявності серйозних підозр на гормональні порушення лікарі рекомендують чоловікам здати аналіз на тестостерон. Від цієї речовини повністю залежить функція статевої системи.

Недолік гормону-андрогену, як і його надлишок, відбивається не тільки на еректильної функції, але і характер людини, її загальному самопочутті і зовнішньому вигляді.

За результатами тесту лікар призначає подальшу терапію і дає пацієнтові відповідні рекомендації для нормалізації гормонального фону.

Що таке тестостерон у чоловіків

Це основний чоловічий гормон, який виробляється в яєчках і відповідає за маскулінні (чоловічі) фізичні характеристики. Незважаючи на те, що тестостерон – це андрогенное речовина, він присутній і в крові жінок.

Велика частина гормону виробляється особливими ендокринними тканинами (клітинами Лейдіга) в яєчках, в меншій мірі він виробляється залозами.

У чоловіків тестостерон впливає на розвиток вторинних статевих ознак, включаючи ріст волосся на обличчі, грудях, в інших зонах тіла, розвиток м’язів, огрубіння голосу, пр.

 

Для здорової роботи чоловічого організму потрібен певний рівень гормону, який бере участь в обмінних процесах і впливає на фізіологічні функції. Підтримує нормальну кількість тестостерону гіпофіз – мозковий придаток, розташований на нижній частині органу.

 

Якщо гормональний рівень знижується, гіпофіз запускає вироблення рилізинг-фактора – речовини, яке при надходженні в кров діє на статеві залози, передаючи сигнал про порушення, а ті починають виробляти тестостерон.

Гормон-андроген має наступні функції:

 • регулює статеву поведінку;
 • бере участь у формуванні статевих органів;
 • впливає на фосфорний і азотистий обмін;
 • стимулює розвиток вторинних статевих ознак.

показники норми

Вироблення речовини стимулюється і підтримується в нормі лютеїнізуючим гормоном (ЛГ), виробленим гіпофізом.

Тестостерон функціонує за системою негативного зворотного зв’язку: зі збільшенням його кількості знижується показник ЛГ, внаслідок чого сповільнюється вироблення гормону-андрогену.

Знижений рівень тестостерону тягне збільшення виробництва ЛГ, це стимулює продукування тестостерону.

 

Тестостероновий рівень коливається в залежності від періоду доби: в ранковий час (4-8 годин) досягаючи своєї максимальної концентрації і сильно знижуючись у вечірні години (в 16.00-20.00). Концентрація гормону-андрогену в крові, крім того, зростає після фізичних навантажень. З віком показник закономірно зменшується. Норма тестостерону у чоловіків показана в таблиці.

 

вік кількість
до року 0-17,10
1-6 років 0-1,51
6-11 років 0,39-2,01
11-15 0,48-22,05
15-18 3,61-37,67
18-50 5,67-30,43
50-90 5,41-19,54

Причини і симптоми відхилень

Концентрація гормону-андрогену в крові чоловіка залежить від ряду факторів, включаючи спадковість, заняття спортом, харчування, спосіб життя (наявність / відсутність повноцінного відпочинку, рухлива або сидяча робота, пр.). Знижуватися показник може з наступних причин:

 • хвороби гіпоталамуса, гіпофіза;
 • чоловічий клімакс (менопауза);
 • генетичні патології;
 • вікові зміни;
 • збій на гормональному рівні внаслідок функціонування яєчок (через а травми, вживання алкоголю, куріння, зараження вірусами);
 • хронічні захворювання типу цукрового діабету;
 • уповільнення процесу статевого дозрівання;
 • хронічний простатит;
 • синдроми Дауна, Кальмана;
 • дистрофія Міотонічна типу (недорозвиненість м’язів);
 • ожиріння;
 • дисфункція статевих залоз;
 • печінкова або ниркова недостатність;
 • уремія, крипторхізм.

На гормональний рівень можуть впливати навіть незначні стреси, зниження імунітету, інші чинники. Як правило, після стабілізації стану людини гормональний фон приходить в норму. Ознаками того, що вироблення тестостерону у чоловіків знизилася є:

 • підвищена пітливість;
 • відсутність сексуального потягу;
 • зниження щільності кісток, внаслідок чого чоловік більше схильний до переломів і травм;
 • рідкісний ріст волосся на обличчі, в пахвових западинах, на лобку;
 • зростання маси тіла і об’єму молочних залоз;
 • хворобливість в суглобах, м’язах;
 • зниження розумових здібностей;
 • сухість шкіри;
 • розлад сну;
 • хронічна втома;
 • часті скачки настрою, депресивні стани;
 • виникнення зморшок;
 • скорочення розміру яєчок;
 • еректильні порушення;
 • передчасна еякуляція.

 

Підвищена кількість гормону-андрогену може мати різні причини, включаючи екзогенні (зовнішні) і ендогенні (внутрішні). Провокуючими факторами, через які у чоловіків може підвищуватися рівень тестостерону, є такі:

 • прийом медикаментів, засобів для м’язового розвитку
 • генетична схильність;
 • незбалансовані прийоми їжі;
 • недолік відпочинку / сну;
 • шкідливі звички;
 • психоемоційна, фізичне перевантаження;
 • тривала відсутність сексуального контакту;
 • порушення метаболізму, наявність новоутворень (включаючи пухлину яєчок);
 • патологічні процеси в надниркових залозах або статевих залозах;
 • печінкові захворювання
 • синдроми Іценко-Кушинга, Рейфенштейна (абсолютна резистентність до андрогенів);
 • вроджена гіперплазія або дисфункція кори надниркових залоз.

При підвищеному гормональному рівні у чоловіків може рости маса тіла навіть на тлі відсутності апетиту. До числа основних симптомів підвищення тестостерону андрологи відносять такі:

 • різкі скачки настрою;
 • дратівливість, агресивність;
 • розлади сну (денна сонливість, безсоння);
 • зниження концентрації уваги;
 • підвищення лібідо;
 • зростання артеріального тиску;
 • наростаюча слабкість;
 • зниження пам’яті;
 • часті головні болі;
 • пітливість;
 • погіршення пам’яті;
 • проблеми зі шкірою (себорея, акне);
 • посилений ріст волосяного покриву на тілі;
 • облисіння голови;
 • передчасне сім’явиверження;
 • болю при еякуляції, сечовипусканні.

Навіщо потрібен аналіз на рівень тестостерону

Кров забирається з вени кваліфікованим фахівцем в лабораторії. З цією метою використовують одноразовий шприц. Як правило, пацієнт не відчуває неприємних відчуттів, оскільки кількість матеріалу для проведення дослідження дуже мало. Аналіз на тестостерон у чоловіків використовують, щоб діагностувати такі стани у чоловіка:

 • зниження статевого потягу;
 • еректильну дисфункцію;
 • затримку або раннє статеве дозрівання;
 • безпліддя;
 • розлади гіпофіза, гіпоталамуса;
 • пухлини в яєчках.

Рівень гормону-андрогену в організмі залежить від безлічі факторів і протягом життя може змінюватися. Розрізняють декілька фракцій речовини, кожна з яких відіграє певну роль:

 • вільний тестостерон становить 1-3% від загального показника (3,5-12 нмоль / л);
 • пов’язаний з альбуміном андроген займає близько 40%.

Ці фракції вважаються найбільш значущими завдяки здатності впливати на чоловічу функцію. Решта 57% від загальної кількості гормону пов’язані з глобуліном і є неактивними.

Який аналіз на тестостерон у здавати: вільний або загальний? Направлення на дослідження дає ендокринолог в індивідуальному порядку. Проте, як правило, здавати рекомендують аналіз на загальний тестостерон (ОА).

Формула його розрахунку виглядає так: пов’язаний з глобуліном тестостерон + гормон, пов’язаний з альбуміном + вільний андроген.

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровка

показання

Направлення на здачу аналізу дає ендокринолог, при цьому контроль за гормональним рівнем вкрай важливий для чоловіків в будь-якому періоді статевого формування. Юнаки, які не досягли віку статевого дозрівання, повинні здавати аналіз крові для виявлення неправдивих або справжніх статевих ознак в організмі. Дорослим чоловікам тест призначають при появі симптоматики конкретної патології.

Аналіз крові на тестостерон у чоловіків дозволяє дізнатися тип розвитку певного пацієнта. Якщо рівень гормону-андрогену сильно знижений, організм перебудовується на жіночий тип розвитку. Фахівці виділяють кілька факторів, при наявності яких повинен бути призначений аналіз крові. До них відносяться:

 • симптоми безпліддя;
 • дисбаланс статевих функцій;
 • хронічний простатит;
 • надмірне статевий потяг або його відсутність;
 • різке облисіння, ожиріння;
 • знижений рівень альбуміну;
 • хвороби хромосомного типу;
 • розвиток остеопорозу;
 • поява інтенсивної вугрової висипки;
 • набрякання яєчок;
 • збої в роботі гіпофіза.

Процедура здачі аналізу на тестостерон у чоловіків

Кількість гормону-андрогену варіюється по циркадних ритмів, показник залежить від пори року. Максимально високий рівень – вранці, а ввечері обсяг тестостерону досягає мінімуму.

Якщо розглядати сезонні фактори, то гормональний рівень у чоловіків підвищується в серпні-вересні, а в лютому-березні сильно знижується. З урахуванням цієї інформації, аналіз крові призначають на першу половину дня.

Сезонність враховується частково.

підготовка

Чоловікам слід дотримуватися певних правил підготовки, щоб забезпечити максимально достовірні результати аналізу. Перед проведенням обстеження пацієнту необхідно:

 • відмовитися від фізичних навантажень за 1-2 діб;
 • уникати стресових ситуацій;
 • відмовитися від сигарет за пару годин до процедури, від алкоголю – за три доби;
 • не їсти до забору крові 6-8 годин;
 • зупинити прийом лікарських препаратів (барбітуратів, серцевихглікозидів, нейролептиків, діуретиків);
 • не робити УЗД, рентген, інші дослідження з контрастом;
 • протягом кількох тижнів дотримуватися збалансованого меню і стежити за власним здоров’ям (підвищена температура і дієта з обмеженням харчування забезпечать відхилення гормону-андрогену від норми).

розшифровка результатів

Визначається рівень андрогену за допомогою імуноферментного аналізування: в кров додають особливий реагент, що забарвлює її. Гормональні значення визначаються інтенсивністю фарбування.

Як і при будь-якому іншому аналізі крові, результати інтерпретуються шляхом порівняння отриманих показників з нормальними значеннями. Різниця полягає лише в тому, що різні лабораторії використовують свої одиниці виміру обсягу гормонів в крові.

Розповсюдженим засобом є розрахунок в наномолях (нмоль).

 

Норма гормону-андрогену відмінна для кожної вікової групи, що обов’язково враховується при заповненні бланка результатів. Забрати останній можна в тій же лабораторії, де був зданий аналіз. Як правило, результати готові до видачі через 5 робочих днів при здачі тесту на вільний тестостерон і через добу при аналізі на загальний.

 

При серйозному відхиленні від норми лікар може запідозрити захворювання внутрішніх органів. Так, якщо гормональний рівень сильно перевищує норму, є підстави для проведення додаткових досліджень, які допомагають виявити пухлину або гіперплазію кори надниркових залоз. Проте, у молодих хлопців завищені показники можуть вказувати на передчасне статеве дозрівання.

підвищений рівень

Низький голос, розвинена мускулатура, залисини на голові і велика кількість волосся на тілі – це ознаки чоловіки, у якого кількість вільних андрогенів в крові більше норми. Надлишок речовини часто зустрічається у підлітків.

У період статевого дозрівання це не обов’язково призводить до хвороб, а у зрілих чоловіків при подібних гормональних порушеннях страждає здоров’я.

Підвищений рівень андрогенів може вказувати на наявність таких патологічних станів:

 • новоутворення в корі надниркових залоз;
 • скорочення синтезу глобулінів, що зв’язують статеві гормони;
 • захворювання Іценко-Кушинга;
 • гіперплазія надниркових залоз;
 • пухлина яєчок;
 • синдром Штейна-Левенталя;
 • ідіопатичний гірсутизм (підвищений оволосіння тіла).

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровка

знижений

Низький показник гормону-андрогену – характерна ознака багатьох порушень в організмі чоловіка. Таке відхилення може розвиватися при тривалій дієті або при дотриманні вегетаріанського способу харчування. У підлітків це явище говорить про уповільнення процесу статевого дозрівання. У дорослих чоловіків низький рівень тестостерону свідчить про:

 • хронічному простатиті;
 • синдромі Дауна;
 • м’язової дистрофії;
 • ожирінні;
 • дисфункції статевих залоз;
 • синдромі Кальмана;
 • гипогонадизме (недостатність яєчок);
 • уремії (аутоинтоксикация, що розвивається при нирковій недостатності);
 • крипторхізмі (неопущення яєчка в мошонку);
 • печінкової, ниркової недостатності.

Ціни на аналіз

Здати тест можна в будь-якій лабораторії – приватної або державної. Методика дослідження залишається однаковою, відрізнятися буде лише вартість процедури. На ціноутворення впливає рівень дослідницького центру, його технічне оснащення та цінова політика конкретного установи. У Москві вартість аналізу варіюється, приклади цін вказані в таблиці нижче.

клініка Вартість (рублі)
Nixor clinic 450
Не болить 330
Пастер 630
ДНК-Клініка + 400
Парацельс 320
Ендокринологічний науковий центр РАН 600

Як нормалізувати рівень тестостерону в крові у чоловіків

Якщо рівень андрогенів підвищився внаслідок прийому певних препаратів, для нормалізації стану чоловіки необхідно просто скасувати їх прийом.

Так само йде справа при короткочасно фізіологічному підвищенні концентрації гормону – терапія не потрібна, оскільки обсяг тестостерону нормалізується при усуненні провокуючого фактора.

Щоб нормалізувати гормональний рівень чоловіки, слід дотримуватися таких рекомендацій:

 • в раціон чоловіки повинні входити яйця, кава, трав’яні відвари (з м’ятою, хмелем, солодкою, конюшиною), свіжі фрукти і овочі, сири, ягоди, зелень, масло лляне, морепродукти, мед, жирне молоко, горіхи, авокадо;
 • з меню слід виключити або обмежити крохмалисті продукти, червоне м’ясо;
 • режим дня повинен бути правильним: на сон відводиться не менше 6 годин, прийом їжі відбувається за розкладом;
 • статеву активність рекомендується нормалізувати, зробити регулярної;
 • якщо є зайва вага, від нього позбавляються за допомогою спорту, зниження загальної добової калорійності їжі;
 • необхідно уникати стресів, перевтоми (фізичного та психоемоційного);
 • важливо відмовитися від шкідливих звичок;
 • чоловікові необхідна щоденна легка фізична активність – прогулянки, їзда на велосипеді, пробіжки;
 • при високому рівні андрогенів може знадобитися гормональна терапія із застосуванням аналогів лютеїнізуючого гормону, що пригнічують активність гіпофіза.

Відео

Знайшли в тексті помилку, виділіть необхідну її, натисніть Ctrl + Enter і ми все виправимо!

Увага! Інформація, представлена в статті, носить ознайомчий характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Аналіз на тестостерон

Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровка

Тестостерон у жінок секретується яєчниками, наднирковими і периферійними жировими клітинами, його рівень в аналізі на тестостерон у жінок приблизно в 10 разів менше, ніж у чоловіків. У жінок більша частина тестостерону сироватки пов’язана з SHBG і альбуміном, невелика частина присутня у вільному стані, як і у чоловіків. У жінок підвищення рівня загального тестостерону в аналізі крові на тестостерон може вказувати на синдром полікістозних яєчників, стромальних гіпертекоз, пухлина яєчників або наднирників, вроджену гіперплазію наднирників, а також інші патології гіпоталамо-гіпофізарно-оваріальної системи.

Показання до призначення аналізу на тестостерон:

 • безпліддя;
 • пухлини надниркових залоз;
 • жінки: порушення менструального циклу, вирилизация, дисфункціональні маткові кровотечі, невиношування вагітності, синдром полікістозних яєчників, адреногенітальний синдром, андрогенсекретирующие пухлини яєчників;
 • чоловіки: порушення потенції, зниження лібідо, первинний і вторинний гіпогонадизм, хронічний простатит, остеопороз, синдром Кляйнфельтера.

Підготовка до аналізу на тестостерон:

 • Аналіз на тестостерон у чоловіків: як здавати і визначити рівень, розшифровкакров здається натщесерце, можна тільки пити воду;
 • після останнього прийому їжі повинно пройти не менше 8 годин;
 • взяття крові на дослідження необхідно проводити до початку застосування лікарських препаратів або не раніше ніж через 1-2 тижні після їх відміни;
 • за день до дослідження виключити з раціону жирну і смажену їжу, не брати алкоголь, виключити важкі фізичні навантаження;
 • кров на дослідження не рекомендується здавати відразу після рентгенографії, флюорографії, УЗД-дослідження, фізіотерапевтичних процедур, ректального дослідження;
 • жінки можуть здавати аналіз на 6-7 день менструального циклу.

Підвищує показники аналізу застосування таких препаратів: даназол, дегідроепіандростерон, фінастерін, флутамид, гонадотропін (у чоловіків), гозерелін, левоноргестрел, мифепристон, моклобемід, нілутамід, фенітоїн, ріфампін, тамоксифен.

Знижує показники аналізу застосування таких препаратів: андрогени, глюкокортикоїди, даназол, бузерін, карбамазепін, циметидин, циклофосфамід, ципротерон, дексаметазон, діпірідоглютетімід, гоеерелін, кетоконазол, Леупролід, левоноргестрел, сульфат магнію, метандростенолон, метилпреднізолон, метірапон, нафарелін, нандролон, октреотид, преднизон, пірідоглютетімід, спіронолактон, станозолол, тетрациклін, тіоридазин.

Підвищення рівня тестостерону відзначається при:

 • вирилизирующей лютеоми – 100%;
 • пухлини кори надниркових залоз – 100%;
 • екстрагонадной пухлинах у чоловіків – 100%;
 • у чоловіків з каріотипом XYY – 100%;
 • у жінок з андреногенітальним синдромом – 100%;
 • синдромі Штейна-Левенталя – 100%;
 • передчасне статеве дозрівання хлопчиків – 100%;
 • идиопатическом гірсутизмі – 100%.

Зниження рівня тестостерону відзначається при:

 • первинному і вторинному гіпогонадизмі – 100%;
 • крипторхізмі – 100%;
 • синдромі Клайнфельтера – 100%;
 • синдромі Каллмана – 100%;
 • уремії – 100%;
 • миотонической дистрофії – 100%;
 • дистрофії печінки – 100%.

норми

У нормі рівень тестостерону у чоловіків становить від 5,76 до 28,14 нмоль / л, а у жінок – від 0,45 до 3,75 нмоль / л.

 1. Підвищення рівня тестостерону відзначається при пухлини надниркових залоз (100%).
 2. Підвищення рівня тестостерону відзначається при ідіопатичному гірсутизмі (100%).
 3. Патологічне зниження рівня загального тестостерону у чоловіків може свідчити про гіперпролактинемії.
 4. Патологічне зниження рівня загального тестостерону у чоловіків може свідчити про гіпопітуїтаризмі.
 5. Зниження рівня тестостерону відзначається при крипторхізмі (100%).
 6. Патологічне зниження рівня загального тестостерону у чоловіків може свідчити про ниркову недостатність.
 7. Патологічне зниження рівня загального тестостерону у чоловіків може свідчити про цироз печінки.
 8. Патологічне зниження рівня загального тестостерону у чоловіків може свідчити про ниркову недостатність.
 9. Підвищення рівня загального тестостерону в аналізі крові на тестостерон у жінок може вказувати на синдром полікістозних яєчників.
 10. Підвищення уровеня загального тестостерону у чоловіків може бути наслідком пухлини яєчок.
 11. Підвищення рівня тестостерону відзначається при пухлини надниркових залоз (100%).

Related posts

Leave a Comment