Основні способи лікування астигматизму у дітей до року

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

Діти дивляться на світ і через зір отримують величезну кількість інформації про його пристрої і законах. Зір у дітей, звичайно, відрізняється від дорослого. До місяця новонароджені взагалі мало що розрізняють. Для них світ – скупчення розмитих плям.

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

До трьох місяців дитина вміє фокусувати зір і досить довго утримувати увагу на предметах. Починаючи з 6 місяців органи зору карапуза стрімко удосконалюються, «дорослішають».

Але часто саме в самому ранньому віці батьки чують від лікаря діагноз «астигматизм».

Про те, як він з’являється, як запобігти і лікувати цей очної недуга, якщо не вдалося його уникнути, розповідає відомий педіатр Євген Комаровський.

Астигматизм – порушення сприйняття світлових променів. Таке відбувається при дефектах сітківки, кришталика або рогівки і призводить до неможливості сприймати образи чітко. У нормально бачить людину все промені сходяться в один пучок в одну точку сітківки. При астигматизмі світлові промені можуть сходитися в кілька точок, перед сітківкою і за нею. Це заважає бачити чіткі обриси предметів.

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

Це захворювання найчастіше розвивається саме в ранньому віці, і при відсутності лікування і серйозного ставлення до проблеми з боку батьків, може привести до косоокості, далекозорості або короткозорості, а також до істотного зниження зору аж до сліпоти.

Зазвичай астигматизм у дитини має спадковий фактор. Якщо мама або тато страждають від хвороб зору, у чада є цілком реальні шанси стати астігматіков. Ризики зростають, якщо в окулярах ходять і мама, і батько малюка.

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

Серед інших причин виникнення недуги – порушення гігієни зору (дитина дивиться телевізор занадто близько до екрану, багато часу проводить за комп’ютером або з планшетом в руках, в його кімнаті недостатнє освітлення або світло падає неправильно і т. Д.). Крім того, астигматизм може бути викликаний травмами голови або очей або навіть хронічний брак мінералів і вітамінів в дитячому організмі.

Недуга може проявлятися як короткозорий, далекозоре і як змішаний.

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

На сьогоднішній день астигматизм є одним з найпоширеніших недуг: в тій чи іншій мірі він є у 40% жителів Землі. Найчастіше, відхилення від норми незначно .


Поки воно не досягне значення в 1 діоптрій, лікувати нічого не потрібно. Це вважається фізіологічною нормою для даної конкретної людини.

Астигматизм у дітей до року теж не потребує корекції, так як найчастіше він проходить самостійно, і після року дитина починає бачити цілком нормально.

У дітей до року досить складно запідозрити астигматизм, але уважним батькам не складе особливих труднощів помітити в поведінці дитини характерні для зниження зору симптоми. Малюк часто не може взяти іграшку, яку хоче, тому що промахується ручкою. У однорічної дитини з нормальним зором виходить проробляти цю процедуру безпомилково з першого разу.

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

У дітей старшого віку астигматизм можна запідозрити через частих скарг на головний біль, на небажання малюка займатися малюванням, читанням книжок, вивченням букв і розглядаємо картинок.


Для нього це складно, тому він не хоче.

Дитина не може зосередитися на предметі, який йому цікавий, примружується, щоб розгледіти дрібні предмети, а іноді нахиляє голову, щоб краще розглянути щось.

Лікується астигматизм у дітей найчастіше консервативними методами – носінням спеціально підібраних очок, а в шкільному віці – контактних лінз.

Оперативними методами недуга у дітей не лікується, все хірургічні маніпуляції можливі тільки тоді, коли органи зору перестануть «рости», тобто до 18-20 років операції не роблять.

Після цього віку є можливість провести корекцію лазером, за допомогою насічки і припікання.

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

Євген Комаровський радить починати обстежити зір дитини якомога раніше. Найкраще, якщо першу діагностику крихітка пройде в 3 місяці. Потім його слід показати лікарю-офтальмологу в 1 рік. А якщо в цьому проміжку щось викличе у батьків побоювання і підозри, то і раніше.

На питання мам і тат про те, чи треба лікувати виявлений астигматизм у чада, Євген Олегович відповідає, що все залежить від віку. Якщо дитині немає року, лікувати поки нічого не треба. Якщо більше, то лікувати треба обов’язково, причому чим швидше батьки разом з лікарями приступлять до корекції зору малюка, тим краще буде результат.

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

Окуляри носити дитині доведеться постійно, підкреслює Комаровський. Не тільки під час читання або перегляду телевізора, а завжди, і звикнути до цього у малюка вийде не відразу.

Завдання батьків – підібрати йому зручну оправу, стежити за тим, щоб дитина якомога швидше перестав сприймати окуляри як щось чужорідне і заважає. Чим старше чадо, тим важче йому звикнути до носіння окулярів.

Євген Комаровський попереджає, що в періоді адаптації скарги на головний біль, нудоту, млявість і втома у дитини – явище цілком нормальне. В середньому період звикання триває від 1 до 2 тижнів, у деяких дітей – трохи довше.

Розраховувати на те, що окуляри «вилікують» не варто. Вони лише загальмовують розвиток астигматизму, коригують поточну стадію. Але доктор нагадує, що нерідко, недуга проходить сам по міру зростання дитини. Якщо цього не станеться, після 18 років завжди можна вдатися до лазерних технологій і іншим методам оперативного втручання.

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

В цілому прогнози лікарів досить оптимістичні: якщо у дитини немає супутніх захворювань очей, астигматизм вже до 7 років припиняє прогресувати, його стадія стабілізується, а в деяких випадках намічається явне поліпшення зору.

Знизити ризики появи астигматизму у дитини батьки можуть, якщо з самого народження крихітки будуть дотримуватися деяких простих правил формування правильного і здорового зору. Євген Комаровський рекомендує:

 • Чи не вішати яскраві і красиві брязкальця безпосередньо перед обличчям новонародженого. До 3 місяців він все одно їх не здатен толком розглянути і оцінити. А після цього віку низько висять іграшки можуть стати причиною розвитку косоокості і астигматизму. Вішати брязкальця варто на відстані не менше 40-50 сантиметрів від імені дитини.
 • Є батьки, які намагаються не включати в дитячій кімнаті яскравого світла, користуються нічниками, з благих спонукань, природно, створюють приглушене світло для новонародженого. Це поширена помилка, адже такий розмитий і нечіткий світло заважає формуванню у малюка нормального сприйняття кольору, і уповільнює процеси становлення чіткості бачення. Світло повинен бути нормальним, в міру яскравим.
 • Колір іграшок, за словами Комаровського, має величезне значення для розвитку зору. У перші шість місяців життя малюкові краще купувати великі жовті й зелені брязкальця. Після півроку органи зору малюка можуть розрізняти і інші кольори, а тому чим яскравіше і різноманітніше будуть забарвлення куплених для дитини іграшок, тим краще.

Батькам вихованців дитячих садів слід пам’ятати, що дитина не повинна багато часу проводити перед монітором комп’ютера або біля телевізора, при малюванні або читанні не потрібно сильно нахиляти голову. Батькам потрібно навчити чадо сидіти правильно під час занять.

Мамам і татам школярів слід звернути увагу на освітлення в кімнаті дитини, коли той вчить уроки. У разі нещасного випадку очей, голови, при частих головних болях, про яких школяр цілком може повідомити, слід показувати чадо не тільки педіатра, але і офтальмолога.

Всім без винятку діткам, які страждають астигматизмом і схильним до нього (при незначних показниках в 0,5 діоптрії), рекомендується робити спеціальну очну гімнастику, яка зміцнює м’язи органів зору і тренує очний нерв.

Як вилікувати астигматизм у дітей раз і назавжди

Зір будь-якої людини формується поступово. Очі ростуть так само, як і інші органи. Тому немовлята бачать досить погано. Поступово їх зір поліпшиться і дійде до заповітної «одиниці», яка вважається нормою. Однак астигматизм проявляється найчастіше саме в дитячому віці. Так що важливо виявити це відхилення якомога раніше, щоб уникнути важких ускладнень.

 • Поділитися
 • Твитнуть
 • Поділитися
 • Класснуть
 • Надіслати
 • Вотсапнуть

Що це таке?

Астигматизм – це форма порушення рефракції, фокусування променів всередині ока. При астигматизмі кришталик (або рогівка) мають неправильну форму, через яку в оці не формується єдина точка для фокусування.

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

У більшості клінічних випадків винна в появі астигматизму саме рогівка, але є 2-3% пацієнтів, у яких патологія з’явилася через зміни форми кришталика.

В обох випадках промені світла, що проходять через оптичні поверхні ока, заломлюється в різних формах, так що і точок фокусу може бути відразу кілька в різних зонах (позаду сітківки або перед нею).

Через це будь-яка картинка, «надходить» в оптичний орган спотворюється, втрачає різкість.

причини захворювання

Причин для зміни форми рогівки або кришталика може бути кілька. Зазвичай їх поділяють на дві групи в залежності від етіології: вроджені і набуті.

У більшості випадків астигматизм є вродженим у дітей. Тут винна генетика або неправильний розвиток плода. Якщо у одного або обох батьків були проблеми із зором, то ймовірність того, що у дитини якось проявляться подібні проблеми в майбутньому, досить висока.

Читайте також:   Виникли блакитні склери у дитини – причини появи і способи усунення

Ризик розвитку захворювання також підвищується з наступних причин:

 • вживання матір’ю спиртовмісної продукції під час вагітності;
 • вроджені захворювання, наприклад, альбінізм, пігментний ретиніт, кератоконус;
 • вроджені деформації стінок очниці або патологія розвитку щелеп;
 • у недоношених дітей ризик розвитку астигматизму трохи вище, ніж у народжених вчасно.

Набутий астигматизм може з’явитися після травм, хірургічних втручань, пережитих важких очних інфекцій.

У новонароджених дітей астигматизм є нормою (їх зір тільки формується), так що діагноз можна ставити тільки після року життя.

Види і ступеня патології

Дитячий астигматизм можна розділити на кілька видів:

 1. Короткозорий (миопический ) . Цей тип астигматизму характеризується нормальною рефракцією одного головного меридіана і посиленою в іншого. На відміну від звичайної міопії в оці відсутня єдина точка фокусування.
 2. Далекозорий (гіперметропіческій ). Зворотній короткозорий астигматизму ситуація: переломлюються здатність одного меридіана ослаблена, а другого знаходиться в нормі.
 3. Змішаний. Об’єднує в собі властивості першого і другого типу порушення рефракції.

Якщо астигматизм спостерігається тільки на одному оці, то його називають простим, а якщо на обох очах – складним. Є також прямий, зворотний і осьової типи астигматизму, які залежать основного меридіана.

За ступенем тяжкості астигматизм ділять на:

 • слабкий (до 3 діоптрій);
 • середній (від 3 до 6 діоптрій);
 • важкий (більше 6 діоптрій).

симптоми

Астигматизм у малюків до року просто спостерігають, оскільки ймовірність того, що зір нормалізується без втручання, дуже висока (очей тільки-тільки формується). У однорічних дітей патологія носить фізіологічний характер (менше 0,75 діоптрій).

Перші ознаки наявності проблеми батьки найчастіше не беруть до уваги. Так як дитина з’явилася на світ з вродженим астигматизмом, для нього це нормальний стан, він не бачив світ інакше, тому і скарг від нього не надходить.

Але ось у дітей дошкільного віку астигматизм проявляється з деякими симптомами:

 • головні болі і запаморочення;
 • дитина постійно мружиться, моргає, тре очі, намагаючись розглянути якийсь об’єкт;
 • малюк промахується повз предметів під час ігор, кладе предмети мимо столу, ящика;
 • дитина постійно присувається близько до телевізора або комп’ютера;
 • малюк не любить розглядати картинки в книжках або розфарбовуваннях;
 • дитина не любить читати або писати, насилу вчиться цьому, намагається уникнути навчання.

діагностика

При зверненні до офтальмолога з підозрою на астигматизм, буде проведена детальна діагностика, яка включає в себе не тільки бесіду з малюком і батьків (збір скарг), але використання апаратних методів дослідження.

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

Для однорічних дітей і молодше використовують два методи діагностики: Скіаскопія і офтальмоскопію. Для малюків постарше (від 3-4 років і старше) можна використовувати метод перевірки зору з таблицями (символами) і циліндричними лінзами. Іноді лікар використовує щілинну лампу.

Більш сучасні методи, такі як авторефрактометрія і комп’ютерна кератометрії використовуються в очних клініках в тому випадку, якщо ймовірність наявності астигматизму досить висока.

варіанти терапії

Терапія може проводитися двома шляхами: консервативним і оперативним. Операцію дитині до 18 років проводити не будуть (або будуть, але тільки в крайньому безвихідному випадку), оскільки очей продовжує рости і розвиватися. До цього віку застосовують консервативні методи лікування астигматизму.

оптична корекція

До оптичної корекції відносять два види інструментів: окуляри й контактні лінзи. Їх найчастіше використовують у випадку зі слабкою і середньою формою захворювання.

окуляри

Окуляри виготовляються індивідуально під кожного пацієнта з урахуванням особливостей його зорового апарату. Вони не можуть усунути астигматизм, але значно поліпшать якість картинки, яку бачить дитина.

При важкого ступеня астигматизму такі інструменти не використовують, оскільки вони можуть викликати головний біль, запаморочення і перевтома очей.

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

Контактні лінзи

Для корекції астигматизму застосовують особливі лінзи – сфероціліндріческіе. Але останнім часом все частіше практикується використання так званих нічних жорстких лінз, які дитина одягає на ніч, а вранці може вільно ходити без окулярів.

У контактних лінз досить багато переваг перед окулярами:

 • мінімальне спотворення предметів, що знаходяться збоку від наглядача;
 • можливість корекції астигматизму середнього ступеня тяжкості;
 • оптимальні умови для бачення обома очима одночасно;
 • оптичні спотворення знаходяться на мінімальному рівні.

Але у цього інструменту є і досить вагомі мінуси:

 • часто діти з астигматизмом (навіть мінімальним) не можуть звикнути до такого типу корекції, скаржаться на головні болі і втома очей;
 • підвищується ризик розвитку кератоконуса (дегенеративні зміни рогівки, які змінюють її форму на конусоподібну і стоншується тканини).

: Віддаємо борг батьківщині: чи беруть в армію з косоокістю?

Медикаменти у вигляді крапель призначають для поліпшення кровообігу в очах, а також насичення тканин вітамінами. Найчастіше використовуються такі препарати, як Тауфон, Емоксипину, ВитА-сел.

Важливо! Самостійний підбір препаратів строго заборонений, оскільки ви можете завдати шкоди очам дитини.

вправи

Зарядка для очей – це скоріше профілактика, ніж повноцінне лікування астигматизму. Комплекс повинен підбирати лікар з опорою на загальний стан зорового апарату і відчуття дитини.

Приклад стандартного комплексу вправ для очей:

 1. Підійдіть з дитиною до вікна. Наклейте на скло невелику, але яскраву паперову точку (досить 1 см в діаметрі). Тепер поясніть малюкові, що спочатку йому потрібно дивитися вдалину протягом 10 секунд, а потім перевести погляд на точку і також дивитися на неї 10 секунд. Вправи повторюють кілька разів. Слідкуйте за тим, щоб малюк виконував завдання старанно, не відволікався і не лінувався.
 2. Посадіть дитину на стілець. Тепер нехай він дивиться спочатку вліво протягом 5 секунд, потім переводить погляд направо на такий же термін. Повторюйте вправу мінімум 10 разів. Підкажіть малюкові, що рух очима потрібно виконувати як би з невеликим зусиллям, щоб відчувалося легке напруження (але не до хворобливих відчуттів).
 3. Дайте дитині хвилинку на відпочинок, потім приступайте до наступної вправи. Очі потрібно підняти нагору на 5 секунд, потім опустити їх вниз на такий же час. Повторити також 10 разів. Тут теж буде важливо легке напруження.
 4. Тепер дитині потрібно закрити очі і в такому положенні «намалювати» очними яблуками вісімку. Спочатку вісімка малюється по горизонталі, потім по вертикалі.

Коли малюк трохи звикне до навантаження, можна збільшити час виконання рухів. Наприклад, затримувати погляд не на 5 секунд, а на 10. До обов’язків батьків входить строгий контроль за правильним виконанням такої гімнастики.

апаратні методики

Апаратні методи корекції астигматизму залежать, по-перше, від занедбаності клінічної картини, і, по-друге, від рекомендацій лікаря. При лікуванні очей використовують:

 • магнітостімуляцію (лікування магнітним полем);
 • Лазеростімуляцію (лазерне лікування);
 • непряма електростимуляція (лікування електрострумом);
 • офтальмотерапію (наприклад, за допомогою апарату АСО-ЗУМ).

Апаратні методи лікування найчастіше поєднують з іншими методами, наприклад, з контактною корекцією за допомогою окулярів або контактних лінз. Така терапія допомагає поліпшити кровообіг в тканинах ока, наситити їх киснем і простимулювати обмінні процеси. При спазмі акомодації допомагає поліпшити провідність зорового нерва.

оперативне лікування

Будь-яке хірургічне втручання – це завжди ризик. Навіть незважаючи на те, що технології удосконалюються з кожним роком, організм людини – система непередбачувана здебільшого, так що жоден лікар не дасть вам 100% гарантії успіху і відсутності ускладнень або погіршення стану.

Якщо ви погоджуєтеся на оперативне втручання, то ви повинні чітко усвідомлювати всі ризики.

Після досягнення 18-річного віку людини може самостійно приймати рішення, незалежно від того, згодні батьки чи ні.

Різновиди операцій, які допомагають виправити викривлення кришталика або рогівки:

 1. Лазерна корекція . Стандартні методики проведення: LASIK, ReLex SMILE, PRK та інші. Часто операція протипоказана людям з проблемами на рогівці (в разі, коли причиною виникнення астигматизму є викривлення рогівки, операцію також заборонено проводити). Так що обов’язково пройдіть повну діагностику у кваліфікованого лікаря перш, ніж приймати будь-які рішення.
 2. Постановка внутрішньоочної факічних лінзи. Це методика альтернативна лазерному втручанню. Вона показана тим, кому не дозволено використовувати будь-яку іншу з наведених методик.
 3. Тангенціальна кератотомія. Найбільш дешевий метод корекції. Використовується тоді, коли лазерна або контактна корекція неможливо по ряду причин.
 4. Штучні кришталики. Категорія імплантатів. Встановлюються після видалення природного кришталика, деформація якого привела до появи астигматизму.
 5. Кросслінкінг і установка рогівкових кілець. Обидві операції допомагають скоректувати форму рогівки і надати їй правильне положення. В якості приємного бонусу завжди йде поліпшення зору (не важливо, короткозорий або далекозоре була людина).

Симптоми і лікування геморагічного кон’юнктивіту

можливі ускладнення

Батьки завжди повинні уважно спостерігати за станом своєї дитини. Якщо він все частіше мружиться або намагається широко розкрити очі, горбиться при виконанні уроків, намагається ретельно розглянути те, що написано в зошиті або підручнику, то, цілком можливо, що у нього є проблеми із зором.

В якості можливих ускладнень дитячого астигматизму виділяють:

 • прогресуюча далекозорість або короткозорість (зір почне стрімко погіршуватися, так що велика ймовірність, що до підліткового віку зір у дитини стане зовсім поганим);
 • косоокість (проявляється в тому випадку, якщо у дитини тільки одне око бачить погано, згодом одне око відхилиться до перенісся або скроні);
 • амблиопия (інакше називається виключенням одного ока з процесу бачення або ледачим оком, передує косоокості, формується тоді, коли мозок не в змозі скласти єдину картинку побаченого).

Читайте також:   Очні краплі Cистем – докладний опис та відгуки про препарат

Найчастіше перераховані ускладнення з’являються тоді, коли не усувається основна проблема – астигматизм. Так що краще регулярно проходити обстеження у офтальмолога.

Як бачить дитина при астигматизмі і чим йому допомогти. лікування астигматизму

зміст:

Більшість батьків чули про таке порушення зору, як астигматизм, і це не дивно – за поширеністю він поступається тільки короткозорості і далекозорості.

Але хоча від цієї аномалії зору страждає кожен четвертий житель нашої планети, мало хто добре собі уявляють причини астигматизму і способи його корекції.

Розповідає Людмила Володимирівна Рєзнікова, лікар-офтальмолог оптики для дітей і підлітків ‘Біноккіо’.

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

Важливо відзначити, що астигматизм – це не хвороба, поряд з міопією (короткозорість) і гіперметропія (далекозорість) він відноситься до так званих рефракційні помилок очі і часто супроводжується короткозорістю або далекозорістю. Крім того, це порушення зору у дитини перешкоджає повноцінному розвитку і сприйняття навколишнього світу.

Астигматизм (в перекладі з латині – відсутність фокусу) – аномалія рефракції, при якій порушується сферичність рогівки або кришталика. Буває, що рогівка розвинена нерівномірно, викривлена ​​або її товщина неоднакова.

Відповідно, при астигматизмі в різних меридіанах рогівки або кришталика присутній різна заломлююча сила. В результаті світлові промені фокусуються на сітківку не в одній точці, як у людини з хорошим зором, а в декількох, у вигляді відрізка овалу або кола.

Це викликає нечіткість і розмитість зображення. Спостерігається проблеми зі сприйняттям обсягу предметів, а букви і картинки розпливаються.

Види астигматизму у дітей

Залежно від ступеня вираженості, рефракції та деяких інших факторів це порушення поділяють за такими видами.

 1. Фізіологічний і патологічний. Фізіологічним називається астигматизм до 0,5D (діоптрій). Він, як правило, не потребує корекції.
 2. Астигматизм може бути вродженим і набутим. Природжений зустрічається набагато частіше і може передаватися у спадок. Якщо у кого-то з батьків є дане порушення, швидше за все, подібні проблеми будуть і у дитини. Набутий може з’явитися, наприклад, в результаті травм очного яблука, підвивиху кришталика або після хірургічних операцій.
 3. Рогівковий і кришталикових. При Рогівковий астигматизмі спостерігається викривлення поверхні самої рогівки. Причому при даному виді порушення ступінь вираженості астигматизму може бути високою, так як рогівка має досить велику здатність заломлення. Кришталикових астигматизм, в свою чергу, обумовлений деформацією кришталика, він зустрічається набагато рідше.
 4. Крім того, астигматизм класифікують за ступенем вираженості: до 3,0D (діоптрій) – слабкому ступені, від 3,25 до 6,0D – середньої, понад 6,25D – високого ступеня.

Як розпізнати у дітей симптоми астигматизму?

У малюка до трьох років запідозрити або виявити проблеми із зором можна, якщо провести простий тест. Один дорослий бере дитину на руки і по черзі закриває йому то один, то інший очей.

Другий дорослий сідає навпроти і привертає увагу малюка за допомогою яскравих іграшок.

Різко негативна реакція – плач, відривання руки від закритого очі – може свідчити про те, що відкрите око бачить гірше, ніж закритий.

Також батьки можуть звернути увагу і на інші симптоми зниження зору. Наприклад, якщо дитині не вдається взяти іграшку, він промахується рукою повз ціль – адже однорічні діти з нормальним зором можуть виконати таке завдання з першого разу.

У більш старшому віці батьки можуть запідозрити астигматизм, якщо помічають, що син або дочка нахиляє голову або примружує очі, роздивляючись зображення.

Часто спотикається або оступається при ходьбі, насилу фокусує погляд на друкованому тексті, відтягує пальцем зовнішній кутик ока.

Варто звернути увагу на небажання малюка розглядати картинки, займатися малюванням, вивченням букв, читанням книжок, тому що йому важко фіксувати погляд на предметі або тексті.

Діти також можуть скаржитися на поганий зір поблизу чи далеко, на спотворення видимих ​​предметів, зорову стомлюваність, втома і роздратування очей, головний біль після зорового навантаження, двоїння в очах.

Але так як малюки добре адаптуються до погіршення зору, суб’єктивних ознак порушення рефракції може не бути. Тому важлива роль у виявленні астигматизму належить оглядам у дитячого офтальмолога.

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

Які дослідження потрібні?

При астигматизмі у дітей необхідно проведення комплексної оцінки стані очей і зорової функції. Для цього використовуються такі медичні діагностичні методи:

 • авторефрактометрія – дослідження рефракції за допомогою спеціального комп’ютерного обладнання;
 • скіаскопія – дослідження рефракції, засноване на спостереженні за рухом тіні, одержуваної при освітленні зіниці;
 • візометрія – виявлення гостроти зору за допомогою спеціальних таблиць;
 • кератометрії – застосовується для оцінки кривизни поверхні рогівки;
 • комп’ютерна томографія – один з найбільш інформативних сучасних методів діагностики, що дозволяє побудувати тривимірну модель зображення рогової оболонки, щоб оцінити не тільки ступінь її викривлення, але також розміри, форму і товщину.

В результаті повного обстеження офтальмолог визначає наявність, ступінь і форму астигматизму. Важливо, щоб порушення було діагностовано як можна раніше, щоб відразу почати корекцію.

Що робити з астигматизмом?

Астигматизм необхідно коригувати! Особливо важлива корекція у дітей молодшого, дошкільного та шкільного віку, так як їх зорова система тільки формується. Якщо не почати корекцію, це може призвести до затримки розвитку зорової системи в цілому, а також до виникнення косоокості та інших небезпечних ускладнень.

Коригується астигматизм за допомогою окулярів або контактних лінз. Для очкової корекції використовуються складні циліндричні лінзи або сфероціліндріческіе лінзи, що комбінують в собі сферичне і циліндричний скло.

У шкільному віці можуть використовуватися контактні лінзи. М’які лінзи, коригуючі астигматизм, називаються торическими. Але важливо пам’ятати, що контактні лінзи вимагають обережного поводження та спеціального догляду.

Батьки повинні знати, що окуляри й контактні лінзи не виліковують, а лише коригують астигматизм, покращуючи зорову функцію і якість життя. Необхідно розуміти, що окуляри дитині потрібно буде носити постійно, а не тільки під час читання або малювання.

Звикнути до них вийде не відразу, в середньому період звикання триває близько двох тижнів. Завдання батьків на цьому етапі – підібрати малюкові зручну, яскраву і модну оправу.

Якщо окуляри будуть подобатися, син або дочка буде носити їх з великим задоволенням і швидше звикне.

Хірургічне лікування астигматизму, корекцію лазером, рекомендується проводити вже після 18 років, коли зорова система повністю сформувалася.

Діти з астигматизмом повинні спостерігатися у лікаря-офтальмолога і проходити планове обстеження двічі на рік, так як в цьому віці відбувається постійне зростання очі, отже, необхідно стежити за своєчасною зміною оптики.

профілактика астигматизму

Для зниження ризику виникнення астигматизму потрібно обмежити роботу на близькій відстані, особливо з гаджетами.

Батькам необхідно стежити за правильною посадкою дитини під час занять, контролювати хороше освітлення в кімнаті малюка. Потрібно робити гімнастику для очей, більше перебувати на свіжому повітрі.

Корисні заняття спортом – плавання, теніс, футбол, баскетбол. А також необхідно повноцінне харчування, багате вітамінами і мікроелементами.

При дотриманні всіх рекомендацій кваліфікованого фахівця астигматизм можна тримати під контролем.

Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

Зір – одна з найважливіших функцій організму. Без нормального бачення людина не може вести повноцінний спосіб життя. Дефектів зору багато, всі вони різні, але їх об’єднує одне – через них різко знижується якість життя людини.

Гіперметропіческій астигматизм – це серйозний дефект, при якому хворий погано розрізняє предмети і зблизька, і здалека. Дане захворювання вимагає своєчасного лікування, включаючи хірургічне втручання. В іншому випадку зору буде продовжувати падати.

Далі ми розглянемо основні ознаки і форми патології.

види захворювання

Астигматизм буває спадковою хворобою і набутим порушенням. Набутий – результат травм рогівки і операцій, за якими слідують рубцювання тканин структур очі. Від оптичних властивостей і ступеня вираженості симптомів залежить класифікація хвороби.

види астигматизму

Також є проста і складна форми астигматизму. Проста визначається тим, що фокус лише частини переломлених променів знаходиться не на сітківці, а за нею. Інша частина променів заломлюється на сітківці, як і належить. Тому в деяких меридіанах спостерігається емметропія (нормальний зір).

Існують проста і складна форми такого виду астигматизму

При складній формі в обох головних меридіанах спостерігається різна вираженість далекозорості (гіперметропії).

Цікаво! Меридіани – умовні лінії, що з’єднують передні і задні полюса очі.

астигматизм

Який буває патологія

Астигматизм буває правильним і неправильним. Правильний ділять на наступні види:

 • простий: в одному головному меридіані рефракція не порушена, а на іншому – аметропіческая;
 • складний: характеризується однаковим видом рефракції в 2 головних меридіанах;
 • змішаний: в одному меридіані є міопічний рефракція, в іншому – гіперметропіческій.

Рефракційне порушення ділиться на 3 ступені:

 • слабку – менше 1 D;
 • середню – 3-6 D;
 • високу – понад 6 D.

Етіологія

Виділяють наступні причини виникнення гиперметропического астигматизму у дітей.

причини астигматизму

 1. Генетична детермінованість . Аутосомно-домінантний характер успадкування.
 2. Неправильне функціонування екстраокулярних м’язів (окорухові: чотири прямих і дві косих м’язи) у дітей під час конвергенції (процес сходження очей при піднесенні предмета на близьку відстань).
 3. Пошкодження рогівки: більмо (помутніння), виразка, дистрофічні процеси в ендотелії, глибокий кератит (запалення рогівки).
 4. Патології кришталика . Аметропія – порушення рефракції, неправильне заломлення променів, що приводить до расфокусірованію зображення, в даному випадку фокусування за сітківкою; катаракта (помутніння кришталика), колобома – патологія органу зору, що характеризується розщепленням очних структур; псевдоексфоліативним синдром.

псевдоексфоліативним синдром

 1. Результат інвазивного втручання . Хвороба іноді проявляється в післяопераційний період після інвазивного лікування патологій рогівки і кришталика. Причиною найчастіше є неправильно накладені і натягнуті шви.
 2. Травми . Глибокі поранення, сприяють рубцюванню і утворенню синехій – спайок.

Важливо! Відхилення до 0,5 діоптрій (одиниця виміру оптичної сили кришталика) не приносить дискомфорту і зустрічається досить часто.

Читайте також:   Покрокове нанесення макіяжу для проблемної шкіри обличчя – поради по мейкапу

Порушення зору у дітей – не рідкість

Патогенез гиперметропического астигматизму

Чому очей малюка бачить не так, як належить? Для відповіді на це питання, потрібно розглянути механізм зорового сприйняття. Отже, промінь світла відбивається від предмета, і, проходячи через кришталик ока, фокусується на сітківці у вигляді точки.

Але буває так, що рогівка має неправильну форму, і тоді точка зміщується за неї. В цьому випадку можна говорити про далекозорим астигматизмі. Також неправильне заломлення світла (рефракція) може бути викликано кривизною кришталика. Зображення фокусується не там, де потрібно.

клінічна картина

Те, якими будуть симптоми і наскільки сильно вони будуть виражені, залежить від ступеня патології. Їх існує три.

Таблиця. Ступені гиперметропического астигматизму.

ступінь характеристика
Легка Прояви незначні. До 3 дптр.
Середня До зорових порушень (розпливчастість зображення) додається головний біль. Від 3 до 6 дптр.
важка Істотне погіршення зору, ускладнене страбізмом (косоокістю), болем, диплопией (роздвоєнням зображення), втомою очей, почуттям різі. Більше 6 дптр.

Головний біль на фоні даної хвороби має пульсуючий характер, їй супроводжують сльозотеча і відчуття печіння в очах. Іноді виникає відразу після напруженої роботи очей і часто приймається за стрес, втому і ін.

Поставити такий діагноз дитині часом буває складно, оскільки він сам може не помічати відхилень

Проблема постановки діагнозу у дитини визначається тим, що малюк може не розуміти, що з його зором проблеми – він просто не знає, яке зір «правильне».

Саме тому батькам варто бути вкрай уважними до цього фактору – необхідно регулярно відвідувати з дитиною окуліста, звертати увагу на те, як він дивиться на предмети на різній відстані – примружується чи, чи спостерігається сльозотеча і т. Д.

Всі ступеня гиперметропического астигматизму іноді супроводжуються психологічними порушеннями: регулярними змінами настрою і зайвої дратівливістю. Схильність до нервозності більше корелює з частотою і інтенсивністю головних болів, ніж ступінь астигматизму. Клінічна картина ускладнюється при деяких спадкових патологіях:

 • при синдромі Франческетті – це патологія з домінантним характером успадкування, що виявляється деформацією лицевої ділянки;

синдром Франческетті

 • при альбінізмі – відсутності пігменту меланіну. Характеризується нистагмом і низькою гостротою зору;

альбінізм

 • при амавроза Лебера – захворюванні сітківки, світлочутливі клітини якої помирають і не відновлюються.

амавроз Лебера

Неадекватне або несвоєчасне лікування загрожує ускладненнями: страбізмом і астенопії.

У дитячому віці гіперметропіческій астигматизм підвищує ризик меридіональною амбліопії – зниження гостроти зору в контурах певної орієнтації через візометріческіх порушень деяких меридіанів. У важких випадках погіршення зору у дитини активно прогресує.

Недотримання техніки використання і зберігання контактних лінз призводить до точкових дефектів і формування виразок. Підвищується ризик ксерофтальмии – офтальмосклероза, що приводить до висушування рогівки і кон’юнктиви.

Якщо не почати лікування вчасно, можуть розвинутися ускладнення

діагностика

Діагностика астигматизму у маленьких діток може бути сильно утруднена. При першому відвідуванні лікар вислуховує скарги батьків і проводить огляд пацієнта. При необхідності призначаються додаткові методи обстеження.

Клінічні дослідження

Офтальмолог проводить ряд клінічних досліджень, спрямованих на визначення ступеня порушення зору:

 • Візометрія. У цьому випадку одне очко дитини закривають, а другим він дивиться через різні лінзи.
 • Скіаскопія і біомікроскопія.
 • УЗД очей.
 • Офтальмоскопія.

В особливо складних випадках хворому рекомендовано проведення комп’ютерної кератотопографія. Діагностують астигматизм найчастіше після того, як дитині виповниться 2 роки.

Тести в домашніх умовах

Запідозрити астигматизм у свого чада можна і на підставі спеціальних тестів, проведених в домашніх умовах. Картинки для них можна роздрукувати або намалювати самостійно:

 1. Зірка Сіменса. За допомогою такого тесту можна перевірити зір малюка. Для цього достатньо черзі закривати дитині очі і давати подивитися на зображення. Він повинен визначити, чи всі лінії на малюнку однакові.
 2. Лінії. На аркуші паперу малюють горизонтальні і вертикальні лінії однакової товщини, після чого дитинці по черзі закривають очі і просять визначити, чи однакові лінії.
 3. Малюють сонечко простим олівцем, при цьому одні промені роблять темніше, а інші світліше. Малюк повинен сказати, чи всі лінії на малюнку однакові.

Якщо результати, побачені різними очима, відрізняються, то це сигнал до відвідування офтальмолога.

лікування

При невеликій гиперметропии у дітей без супутніх астенопии або страбізм лікування не потрібно.

Лікування гиперметропического астигматизму у дитини має бути консервативним

Для корекції гіперметріческого астигматизму застосовують індивідуально підібрані окуляри. Застосування очок особливо важливо, якщо патологія виявлена ​​в дитячому віці.

Це дозволить запобігти страбизм і погіршення зору.

З їх допомогою можна повністю позбутися від патології, оскільки зростаючий організм зможе «перебудуватися» на потрібний лад, рогівка прийме потрібну форму, і від окулярів можна буде повністю відмовитися.

Контактні лінзи різної жорсткості бажано призначати лише дорослим при відсутності будь-яких протипоказань. Таку оптичну корекцію можна вважати превенцией від ускладнень і симптоматичним лікуванням.

Контактні лінзи при астигматизмі

Для хірургічного відновлення форми рогівки призначаються наступні оперативні методи.

 1. Лазерна термокератопластіка – нанесення локальних лазерних опіків на периферії рогівки оболонки (периферія ущільнюється, а центр стає більш опуклим), що викликає зменшення обсягу структурного білка – колагену і сприяє відносному поверненню сферичності рогівки.
 2. Лазерний кератомілёз , ЛАСИК (Laser-Assisted in Situ Keratomileusis) – виправлення дефектів зору за допомогою ексимерного лазера. Ексимерний – ультрафіолетовий газовий. Даний метод є порівняно новим і призначається при важких ступенях астигматизму.
 3. Термокератокоагуляція .

Термокератокоагуляція

Принцип оперативного лікування при гіперметропії полягає в зміні периферичної зони рогівки оболонки, тоді як при міопії змінюють її центральну частину. Реабілітаційний період проходить досить швидко – протягом всього лише декількох днів. Перераховані вище операції можна проводити одночасно на обидва ока.

Немає ризику розвитку більма на рогівці.

Якщо проведення вищеперелічених процедур протипоказане, то вдаються до імплантації факічних лінзи ФИОЛ (заміни кришталика лінзою – альтернативі ексимерного лазера; недоліки: порушення акомодації), кератопластики (мікрохірургічної процедури пересадки рогівки), повного видалення кришталика.

Операцію по позбавленню від такого виду астигматизму у дитини проводять лише в крайніх випадках

Зверніть увагу! Варто зазначити, що до 18 років патологію у дитини лікують консервативними методами, а до операції вдаються лише в самих крайніх випадках. Це пов’язано з тим, що в дитячому віці очей ще росте і розвивається, тому оперативне втручання може згубно позначитися на якості зору.

Група ризику

 • Найбільш часто захворювання розвивається у дітей, які були схильні до впливу наступних факторів:
 • Зір можна відновити без операції
 • Безопераційне лікування очей за 1 місяць …
 • >
 • народжені раніше терміну;
 • діти, у яких 1 або обидва батьків страждають від офтальмологічного захворювання, особливо астигматизму;
 • немовлята, які при вагітності матері були схильні до внутрішньоутробної інфекції, нестачі поживних речовин, гіпоксії;
 • діти, які пережили хірургічне втручання або механічне пошкодження очей;
 • пацієнти, у яких в анамнезі є запальне захворювання будь-якої структури очного яблука.

Батькам дітей, які були піддані ризику, слід періодично проходити огляд у офтальмолога, щоб своєчасно виявити хворобу і почати її лікування.

Прогноз і профілактика

Прогноз гіперметріческого астигматизму сприятливий при наявності легких ступенів патології або адекватному і своєчасному лікуванні (в іншому випадку хвороба буде супроводжуватися небезпечними ускладненнями і прогресуючої зорової дисфункцією). Особливих специфічних превентивних заходів в даний час не існує.

Прогнози, як правило, сприятливі

Неспецифічні профілактичні заходи полягають в лікуванні патологій переднього відділу ока, професійному спостереженні за пацієнтами, що знаходяться в ризик-групі, і запобігання виробничих і побутових травм. Для цього рекомендується носіння захисних окулярів і дотримання техніки безпеки.

Необхідно дотримуватися режиму освітлення. Рекомендовані спеціальні вправи для розслаблення і підтримки тонусу м’язів і раціональні зорові навантаження. Круговий масаж століття сприяє зниженню інтраокулярного тиску.

Такі маніпуляції дозволяють запобігти ускладненням і сповільнити прогресування хвороби.

Прогноз такої патології сприятливий в тих випадку, якщо правильне лікування було надано вчасно

Необхідно стежити за освітленням – зорові навантаження повинні відбуватися тільки при яскравому світлі, тому не варто відмовлятися від точкових джерел освітлення.

Самостійний підбір окулярів неефективний і може спровокувати погіршення зору, головний біль. Необхідна своєчасна, відповідна графіком диспансеризація для діагностування вроджених дефектів у дітей. Офтальмологічна диспансеризація проводиться для новонароджених, дітей від року до півтора років і у віці від десяти до чотирнадцяти років.

Підбір окулярів

симптоми

Основний симптом – розмитість зображень на будь-які відстані. Крім цього можуть спостерігатися такі прояви:

 • дискомфорт в області перенісся і брів.
 • часто виникають безпричинні головні болі.
 • роздратованість очей – почервоніння і свербіж, сльозотеча, “пісок в очах”.
 • підвищена стомлюваність очей, завжди хочеться прикрити їх.
 • відчуття туману, роздвоєність зображень.
 • погана переносимість яскравого світла.
 • погане орієнтування в темряві.

Необхідно прислухатися до свого організму, щоб уникнути серйозних патологій.

У малюка дуже важко виявити астигматизм, адже він думає, що все так і має бути.

( 2 оцінки, середнє 4 з 5 )Астигматизм у дітей: лікується чи ні у дитини до року, причини, лікування

Related posts

Leave a Comment