Симптом Щоткіна-Блюмберга – алгоритм проведення

Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?

Гострий апендицит – захворювання, яке складно діагностується. На первинному огляді лікар пальпує живіт пацієнта, щоб визначити, який із органів шлунково-кишкового тракту вразила хвороба.

Симптом Щоткіна-Блюмберга – спосіб пальпірованіе для виявлення хірургічної патології органів шлунково-кишкового тракту. За статистикою, позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга підтверджується запаленням в 75% випадків.

 Методика виконання

 1. Пацієнт лягає на тверду рівну поверхню. У кабінеті лікаря – це оглядова кушетка в горизонтальному положенні.
 2. Хвилину пацієнт розслабляється і відновлює дихання. М’язи живота перед оглядом не можна напружувати.
 3. Лікар обмацує живіт хворого, визначаючи джерело болю.
 4. Коли чутливе місце знайдено, лікар повільно натискає пальцем або стетоскопом на передню стінку очеревини і швидко прибирає руку.

При симптомі Щоткіна-Блюмберга біль – головний показник патології. Якщо лікар послабив тиск на очеревину, і біль посилився, то симптом позитивний.

 

Якщо залишилася колишньою, то негативний.

Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?Позитивна реакція – ознака роздратування очеревини

сумнівний симптом

Трапляється сумнівний варіант симптому. Пацієнт відзначає біль в очеревині після маніпуляцій лікаря, але не сильну, як у пацієнтів, які скрикують при пальпації.

Причини, які призводять до сумнівного симптому:

 1. Ожиріння пацієнта.
 2. Здуття живота.
 3. Сильна напруга м’язів живота.

Іноді сумнівний симптом викликаний запущеним перитонітом, при якому в очеревині відмирають нервові закінчення. Цим пояснюється загальмованість реакції у пацієнта.

цінність методики

Цінність методики полягає в ефективності і простоті. При пальпації лікар не користується дорогим обладнанням. Лікар приходить до висновку про підозру на хворобу, не відходячи від пацієнта.

Симптом Щоткіна-Блюмберга і інші симптоми, які названі за прізвищами авторів (Кохера-Волковича) діагностуються при первинному огляді. Суть симптомів полягає в створенні умов і поз для пацієнта, а також наглядом за реакцією організму на ці умови і пози.

За реакцією фахівець визначить:

 • тяжкість захворювання;
 • наявність ускладнень;
 • чи є загроза життю пацієнта.

Позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга вказує на подразнення нервових закінчень в очеревині. Найчастіше це симптом перитоніту. Якщо лікареві вдається локалізувати біль у правій клубової області, то пацієнта госпіталізують з підозрою на гострий апендицит.

Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?Операція з видалення апендициту – апендектомія

Симптом Щоткіна-Блюмберга: при яких захворюваннях спостерігається

Крім перитоніту і гострого апендициту, симптом позитивний при:

 1. Виразковий ураженні шлунка або кишечника, обтяженому розривом органу і попаданням вмісту в очеревину.
 2. Запаленні жовчного міхура – холециститі.
 3. Запаленні підшлункової залози – панкреатит.
 4. Травмах органів шлунково-кишкового тракту.
 5. Черевний і заочеревинної гематоми.

Хвороби, при яких роздратування очеревини не пов’язане з патологією органів шлунково-кишкового тракту:

 • інфаркт міокарда;
 • цукровий діабет;
 • запалення легенів;
 • інтоксикація організму через ниркової недостатності.

Незалежно від джерела, позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга (особливо у дітей) – тривожна ознака. Такому пацієнту потрібно негайно підтвердити діагноз і прийняти медикаментозні заходи лікування, аж до операції.

Лабораторні дослідження

Після первинного огляду пацієнта направляють на додаткові обстеження, щоб диференціювати діагноз.

Загальний аналіз крові Свідчить про запалення в організмі. При внутрішній кровотечі показує знижений гемоглобін
Аналіз сечі на амілазу Буде потрібно при підозрі на панкреатит
Загальний аналіз сечі Показує стан нирок
Біохімічний аналіз крові Необхідний для діагностики стану безлічі внутрішніх органів: печінки, нирок, підшлункової залози і ін
УЗД черевної порожнини Виявляє кісти, пухлини і камені
Рентген шлунка Показує скупчення газу або рідини в черевній порожнині
Відвідування гінеколога для жінок Консультацію та огляд
діагностична лапароскопія Застосовується, коли інші методи нічого не виявили

Диференціальний діагноз

Особливості хвороб, які виявляються при пальпації.

ДіагнозГде болітХарактерние симптоми

гострий апендицит Біль локалізується в правої клубової області Перкусія супроводжується хворобливістю в нижньому правому квадраті очеревини. При повороті на лівий бік в положенні лежачи, біль в правому боці посилюється
розлитої перитоніт Біль проявляється у всіх відділах живота Причина – прорив шлунка і потрапляння вмісту в очеревину
Напад гострого панкреатиту Біль локалізується біля лівого підребер’я При пальпації биття черевної аорти відсутня або слабо прощупується. В аналізі сечі збільшений показник амілази
Виразка шлунка або дванадцятипалої кишки Біль вражає весь живіт На рентгені видно прошарок повітря, що нагадує серп між печінкою і діафрагмою
Позаматкова вагітність Болить весь живіт М’язи черевної стінки слабо напружені. Пацієнтка скаржиться на затримку місячних, частий пульс і слабкість. При постановці діагнозу враховуються дані зовнішнього огляду матки

Цікаве відео про апендицит і перитоніт

Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?

Симптом Щоткіна-Блюмберга

У дослідженні гострих патологій черевної порожнини застосовується безліч прийомів, що дозволяють оцінити тяжкість стану, локалізацію запалення і інші чинники невідкладної допомоги. Одним з широко використовуваних методів в міжнародній практиці залишається симптом Щоткіна-Блюмберга, що характеризує ступінь роздратування очеревини.

Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?

Короткий екскурс в історію

Подвійному назвою симптом зобов’язаний хірурга Морицу Блюмберг німецько-єврейського походження і російській акушера-гінеколога Дмитру Щоткіна.

Дмитро Сергійович використовував цей діагностичний прийом у своїй практиці ще в кінці XIX століття, але офіційно повідомив про нього лише в 1908 році на зустрічі медичної спільноти, яка проводилася в Пензі.

Роком раніше Блюмберг зробив докладний опис клінічного симптому роздратування очеревини. Обидва лікарі зробили неоціненний внесок у диференціальну діагностику, тому метод позначається їхніми прізвищами.

Суть методики полягає у виявленні запального процесу черевної порожнини за допомогою певної техніки пальпації.

Пацієнта укладають в горизонтальне положення і пальцями, іноді будь-яким інструментом, починають м’яко натискати на передню стінку очеревини, поступово збільшуючи тиск.

Коліна хворого при цьому повинні бути злегка зігнуті. Потім руку різко зупиняють і оцінюють вираженість больового синдрому.

 • Позитивним симптом вважається при різкому больовому поштовху, що супроводжує одергивание пальців або інструменту.
 • Негативний результат – відсутність змін в характері болю.
 • Сумнівним симптом Щоткіна-Блюмберга визнається, якщо пацієнт відчуває біль нерізкого характеру, дискомфорт або коли рівень болю не змінюється.

Сумнівний результат також може виявитися при Дефансі – зайвої напруженості мускулатури передньої стінки очеревини, при здутті і скупченні вільної рідини в животі, через масивного підшкірно-жирового шару.

Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?

діагностичне значення

Методика пальпації застосовується в основному для виявлення гострих запалень і патологій, в які залучена очеревина. У переважній більшості випадків це співвідноситься з апендицитом, перитонітом, перфорацією тонкої і товстої кишки, перітонізмом і іншими станами, в яких задіяні органи черевної порожнини.

Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?

 • При гострому апендициті цей симптом найбільш виражений в правої клубової області, там, де анатомічно розташовується червоподібний відросток.
 • На початкових стадіях перитоніту синдром проявляється слабо, при цьому неясні больові відчуття поширюються по всій площі очеревини.
 • Яскраво виражений симптом Щоткіна-Блюмберга з сильним болем у всіх відділах живота свідчить найчастіше про розлитий характер перитоніту.

При запущеній стадії перитоніту, коли вміст шлунково-кишкового тракту виливається у вільну черевну порожнину протягом тривалого часу, симптом може бути менш явним або сумнівним. Це обумовлено зниженням активності нервових закінчень, розташованих в очеревині, і дегенеративними процесами.

У деяких ситуаціях симптом позитивний у пацієнтів, які страждають іншими захворюваннями:

 • пневмонією;
 • гострою нирковою недостатністю;
 • ішемією серця;
 • гострим панкреатитом.
 1. Також посилення болю при окрики руки або інструменту по час пальпації може супроводжувати скупчення крові в передній черевній стінці, наприклад, після тупої травми живота.
 2. При яскраво вираженому симптомі в поєднанні з іншими клінічними ознаками розлитого перитоніту навіть без результатів інструментального / лабораторного обстеження пацієнту показано негайне оперативне втручання з розкриттям черевної порожнини.

Симптом Щоткіна-Блюмберга: визначення та діагностика:

На самому початку XX століття німецький хірург Блюмберг вперше офіційно описав симптом, який дозволяє швидко виявити ознаки наявних запальних процесів в очеревині.

Читайте також:   Чому з’являється бродіння в кишечнику – основні причини та способи лікування

Через деякий час вже другий лікар і вчений з Росії, Дмитро Щоткін, підтвердив, що метод є досить ефективним. Виявляється, Щоткін використовував такий спосіб у своїй медичній практиці протягом багатьох років.

Метод, описаний двома лікарями, використовується в хірургічній практиці і сьогодні, а сам симптом так і назвали на честь докторів – симптом Щоткіна-Блюмберга.

Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?

як проявляється

Симптом дозволяє виявити підозру на запальні процеси в черевній порожнині ще на самій ранній стадії обстеження, під час пальпації живота. Симптом Щоткіна-Блюмберга проявляється в різкому посиленні болю.

Для цього лікар натискає пальцями на різні зони черевної порожнини, а після швидко прибирає руку. У момент натискання хворий може відзначати деяку хворобливість, але якщо в момент відриву руки від місця пальпації з’являється різкий біль, то синдром Щоткіна-Блюмберга вважається позитивним.

Спеціаліст, який проводить огляд пацієнта, може відчути характерну напруженість м’язів живота в цілому або в окремій зоні. Якщо пацієнт відзначає хворобливі відчуття (але не різкі), то симптом ставлять під сумнів, однак при цьому повністю не виключають його.

Якщо при такій пальпації хворий не відзначає посилення болю або поява дискомфорту, то вважається, що Щоткін-Блюмберг (симптом) негативний.

Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?

діагностика

Метод використовується в екстреної хірургії при первинному огляді. Він допомагає виявити різні гострі запальні процеси в черевній порожнині. Так проявляється симптом Щоткіна-Блюмберга при апендициті, прориві, перитоніті і інших захворюваннях.

При крововиливах він може бути або не дуже вираженим, або не проявлятися зовсім, якщо є кишкова непрохідність. У пацієнтів похилого віку, а також у сильно виснажених і ослаблених захворюваннями людей симптом виражається мляво.

Іноді він проявляється при пневмонії, гострому панкреатиті, уремії, гематомах стінок живота і навіть при інфаркті міокарда.

Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?

Як проводять огляд

Важливо правильно підготувати хворого до огляду, інакше симптом Щоткіна-Блюмберга може не проявитися або бути витлумачений невірно. При огляді пацієнт лежить на спині. Людина повинна максимально розслабитися і постаратися не рухатися.

Ноги слід трохи зігнути в колінах, поставивши стопи на ліжко. Фахівцю необхідно проводити пальпацію спочатку м’яко, поступово натискаючи на різні зони живота, а після різко прибирати руку.

Пацієнт може відчувати біль в якомусь певному ділянці – так визначається зона запалення або уражений орган.

Подібна діагностика дозволяє виявити серйозне захворювання в найкоротші терміни. Симптом може свідчити про наявність недуги, часто вимагає негайного хірургічного втручання.

Як проводиться діагностика симптому Щоткіна-Блюмберга?

Щоб обстежити стан черевної порожнини застосовують метод Блюмберга-Щоткіна, який може виявити небезпечні запальні захворювання.

Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?

Як проявляється симптом Щоткіна-Блюмберга

Цінність методу полягає в можливості визначити запальні процеси в області очеревини на перших етапах обстеження, просто пальпіруя її пальцями.

Пальпація – ручне обстеження хворого за допомогою натискань на живіт з різним ступенем інтенсивності, а прояв симптому Блюмберга-Щоткіна характеризується різким посиленням болю. Лікар при обстеженні іноді визначає напруженість м’язів живота по всій площі або окремих ділянок.

Як проводиться діагностика

Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?

Застосовують метод в екстреної хірургії для проведення первинного огляду. Він допомагає відразу ж виявити такі захворювання: апендицит, прорив, перитоніт черевної порожнини, холецистит. Якщо є непрохідність кишечника, то синдром може не проявлятися або бути слабо вираженим при крововиливах.

Існують і інші хвороби, які допомагає виявити такий метод діагностики:

 • пневмонія;
 • панкреатит (запалення підшлункової);
 • уремія;
 • гострий панкреатит;
 • інфаркт міокарда;
 • гематома стінок живота.

Під час пальпації живота лікар натискає за допомогою пальців на різні ділянки з подальшим швидким зняттям руки. Пацієнт може відчувати посилення болю під час натискання, і якщо при відриві руки біль стає різкою, синдром Щоткіна-Блюмберга вважають позитивним.

Коли больові відчуття легкі, що не різкі, симптом не виключають, але він вважається сумнівним. При відсутності неприємних проявів синдром визнається негативним.

При яких захворюваннях визначається

 • Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?
 • Коли в клініку надходить пацієнт у важкому стані, вкрай важливо поставити попередній діагноз, від якого залежить подальші лікування і дії лікарів.
 • Якщо доросла людина здатна щодо точно описати місце виникнення болю, характерні особливості, то дитина може не розуміти цих тонкощів.
 • За допомогою пальпації і реакції на симптом Щоткіна-Блюмберга можна діагностувати ознаки таких захворювань:
 • При перитоніті. Патогенез захворювання характеризується важким загальним станом організму на тлі роздратування вісцерального та парієтальні листка очеревини. При розвитку недуги показовий позитивний результат на симптом Щоткіна-Блюмберга.

Якщо спостерігає «доскообразний живіт» (напруга переднього м’яза очеревини) синдром може бути сумнівним. Така ж реакція на метод спостерігається на пізніх стадіях. При негативному результаті на метод хвороба, як правило, виключається.

 • Біль при апендициті. Патогенез характеризується нападом болю в животі без явних на те причин. Спершу чіткої локалізації не відчувається, але часто відзначають неприємні відчуття в області пупка і надчеревній частині. Прорвався гнійний апендицит загрожує життю людини.

При гострому апендициті біль зміщується в праву клубову область, переходячи в хронічну стану з нерегулярними нападами блювоти, ознобу, сухості в роті, підвищеною температурою.

При позитивному симптомі Блюмберга-Щоткіна при даному захворюванні важливо визначити локалізацію болю, її характер, вираженість. Сумнівний результат передбачає проведення додаткових дослідження і виключення гострої фази апендициту.

 • При холециститі. Хвороба проявляє себе різко, характеризується сильною, постійним болем в області живота, яка далі стає все сильніше. Причиною недуги є запальний процес в жовчному міхурі.

До симптомів захворювання відносять постійну нудоту, часту блювоту, яка не приносить полегшення. При позитивному синдромі Щоткіна-Блюмберга визначають залученість очеревини в запальний процес.

Джерело: https://sovets.net/5263-simptom-blyumberga-shchetkina.html

Щоткіна-Блюмберга симптом це

Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?

Багато років намагаєтеся вилікувати суглоби?

Глава Інституту лікування суглобів: «Ви будете вражені, наскільки просто можна вилікувати суглоби приймаючи щодня засіб за 147 рублів

Читати далі ”

Всім клієнтам зі скаргами на болі в животі неодмінно проводять пальпацію передньої черевної стінки з визначенням симптому Щоткіна-Блюмберга.

НАШІ ЧИТАЧІ РЕКОМЕНДУЮТЬ!

Для лікування суглобів наші читачі успішно використовують Sustalaif. Бачачи, таку популярність цього засобу ми вирішили запропонувати його і вашому вніманію.Подробнее тут …

 • огляд проводять на жорсткій кушетці без подушечки;
 • пацієнта вимагають лягти на спину, зігнути ноги в колінах і спробувати розслабитися;
 • дихати необхідно неглибоко, рівно, розмірено, так як при глибокому диханні посилюється напруга м’язів живота;
 • доктор ( людина, що використовує свої навички, знання і досвід у попередженні та лікуванні захворювань, підтримці нормальної життєдіяльності організму людини ) починає пальпацію з менш хворих ділянок, описує саму чутливу область;
 • потім повільно, акуратно натискає на животик в зоні більшої хворобливості протягом 2-3 секунд і різко забирає руку.

симптоматика апендициту

Апендицит може проявлятися по-різному в залежності від анатомічних родзинок розміщення червоподібного відростка .

Він може знаходитися в заочеревинному місці, близько печінки і навіть зрушуватися в область тазу під час вагітності.

З цієї причини жоден лікар не може конкретно визначитися з діагнозом тільки на базі скарг на біль ( неприємне або болісне відчуття, переживання фізичного або емоційного страждання ) в області живота.

Класичними ознаками числяться наступні :

 • біль в епігастральній ділянці, яка мігрує вниз і на право. Пов’язано це з патогенезом апендициту і рисами іннервації червоподібного відростка;
 • поступове наростання больових відчуттів;
 • відсутність апетиту;
 • блювота. Як правило, при апендициті вона виникає один або два рази. При цьому нудота і блювота з’являються після виникнення болю;
 • незначне збільшення температури (до 37-38 ° С);
 • діарея або часті і хворі позиви до спорожнення кишечника;
 • більш часте сечовипускання;
 • підвищення частоти серцевих скорочень;
 • час від часу спостерігається збільшення артеріального тиску;
 • для дітей при апендициті типово виникнення больових відчуттів під час сечовипускання. Пов’язано це з тим, що запалений апендикс дратує сечовий міхур.

Читайте також:   Перші симптоми при захворюванні товстого кишечника, як діагностувати та лікувати?

Принципово! При виникненні різкого болю в животі людині ні в якому варіанті не можна давати знеболюючі продукти до докторського огляду. Знеболювання може стати передумовою стертою клінічної картини, що, в свою чергу, призведе до діагностичної помилку, яка може коштувати пацієнту життя.

Що таке апендицит

Апендикс – це відросток сліпої кишки, який при запаленні обтяжується небезпечними для життя ускладненнями.

Гострий апендицит виникає через:

 • закупорки ділянки кишкового тракту;
 • розвитку шкідливої ​​мікрофлори;
 • спазму стін червоподібного відростка;
 • застою крові;
 • за раз;
 • переїдання;
 • захворювань органів шлунково-кишкового тракту.

У вагітних апендицит запалюється через те, що розрослася матка пошкоджує червоподібний відросток.

Функції апендикса різні. Посеред них перетравлення їжі та вплив на перистальтику кишечника. Вважається, що апендикс – рудиментарний орган і частина пацієнтів намагається самостійно запалитися апендицит в домашніх умовах.

У жодному варіанті не робіть цього. За статистикою у людей, які видалили червоподібний відросток, збільшується ризик розвитку раку шлунка і кишкового тракту. Крім цього, людям без апендикса ( придаток товстої кишки ) складніше повернути мікрофлору кишкового тракту після інфекцій.

Ознаки апендициту у дорослих хлопців

При підозрі на апендицит симптоми у дорослих наступні:

 1. Погіршення самопочуття.
 2. Біль в животі.
 3. Слабкість.
 4. Порушення стільця.
 5. Більш частий пульс.
 6. Нудота і одноразова блювота.

Шрам після апендектомії у чоловіка

1-і ознаки апендициту у дам

Дами частіше за чоловіків страждають від запалення апендикса. У дам апендицит проявляється ввечері або вночі. З перших хвилинок виникає біль в животі, яка зсувається в праву клубову область.

При анатомічної аномалії розміщення апендикса пацієнтки скаржаться на біль в:

 • попереку;
 • паху;
 • правому підребер’ї.

Якщо при гострому апендициті біль в один момент пройшла, це привід до термінової операції. Притуплення больових відчуттів пов’язане з розвитком перитоніту, обтяження після апендикса. При перитоніті вміст шлунка потрапляє в очеревину, а нервові закінчення відмирають.

У дам запалення очеревини маскується під гінекологічну захворювання

Перед операцією з видалення апендикса у дам, доктор виключає можливість позаматкової вагітності і запалення ( це комплексний, місцевий і загальний патологічний процес, що виникає у відповідь на пошкодження (alteratio) або дію патогенного подразника і виявляється в реакціях, спрямованих на усунення ) яєчників, так як симптоми хвороб схожі.

У вагітних жінок

Симптоми ( один з окремих ознак, частковий вияв якого-небудь захворювання, патологічного стану або порушення будь-якого процесу життєдіяльності ) запалення апендикса у вагітних жінок з’являються слабкіше, ніж у хлопців і дітей. Деякі симптоми пальпації не з’являються з-за розтягування плодом передньої стіни очеревини.

 • Щоб підтвердити підозру на апендицит у вагітних жінок, пацієнткам призначається УЗД живота.
 • Запалення в очеревині – ризик для плоду
 • Апендицит при вагітності робить ризик:
 • відшарування плаценти.
 • зараження навколоплідних вод заразою.
 • викидня.

Симптоми апендициту у вагітних жінок:

 1. Нудота і блювання.
 2. Біль у правому нижньому кутку животика.
 3. Найвища температура.

Симптоми при апендициті у дітей ( в основному значенні, людина в період дитинства )

У дітей і підлітків організм не такий міцний, як у дорослих. Особливу зону ризику складають діти: слабке здоров’я і нездатність говорити ускладнюють захворювання. Але у малюків до 1 року запалення апендициту зустрічається зрідка.

 1. У дітей запалення розвивається швидше, ніж у дорослих
 2. Найчастіше апендицит запалюється у дітей і підлітків у віці від 10 до 18 років.
 3. Від чого запалюється апендицит у дітей:
 • переохолодження.
 • червянная інвазія.
 • неправильне харчування.

Головні симптоми гострого апендициту у дітей:

 • блукаюча біль в животі.
 • болить правий бік і нудить.
 • збільшується температура.
 • слабкість, задишка, прискорений пульс.

як болить

Запалення червоподібного відростка в 1-і хвилинки супроводжується вагою близько пупка або в правому боці в клубової області. Людина не може випрямитися, ходьба дається важко. Біль притупляється лише в стані лежачи – все це ознаки запалення.

Біль в животі не допускає ходити? Викличте лікаря додому

гострий апендицит

Біль при апендициті стимулює спазм і набряклість стін відростка. Без допомоги докторів після стадії з гострим болем настає омертвіння тканин – некроз. Стіни апендикса перфоруються, розвивається гангренозний-перфоративного апендицит.

У катаральної (першої) стадії біль різка і інтенсивна. Характер болю ниючий. Супроводжується вагою в животику і ріжучої болем в правому боці.

Симптоми придбаного апендициту

З гострого в придбаний апендицит ( запалення червоподібного відростка сліпої кишки (апендикса) різного ступеня вираженості ) розвивається після апендектомії, якщо кукса відростка продовжує часом запалюватися. Лікарі діагностують рецидив хвороби.

Симптоми, які супроводжують придбаний апендицит у дорослих:

 • після їжі болить правий бік;
 • час від часу біль дає в ногу або поперек;
 • нудота блювота;
 • діарея або запор;
 • біль при дефекації;
 • хворий статевий акт.

На відміну від гострого запалення, нездорові не скаржаться на слабкість і нездужання. Набутий апендицит у дам нерідко плутають з гінекологічними хворобами.

діагностика

На первинному огляді лікарі пальпують животик пацієнта, щоб виявити хірургічну патологію органів шлунково-кишкового тракту. Стежачи реакцію організму на пальпірованіе, доктор діагностує підозру на захворювання.

УЗД – популярний спосіб діагностики захворювань животика

Після огляду пацієнт направляється на обстеження, щоб підтвердити або спростувати діагноз. Або на операційний стіл, якщо зволікання небезпечно для життя.

Симптом Кохера-Волковича

Симптом блукаючих болів. Полягає в спостереженні за переміщенням болю з надчеревній ділянці в нижній правий ( політиці правими (найбільш крайні форми називають ультраправими або праворадикальними) традиційно називаються багато напрямків і ідеології, протилежні лівим: праві дотримуються принципів ) бік.

 • На схемі показано, як переміщається біль
 • Вважається головним симптомом гострого апендициту.
 • «Детальніше про симптом Кохера-Волковича при апендициті».

Симптом Щоткіна-Блюмберга

Діагностується при запальних процесах в очеревині. Найчастіше супроводжується перитонітом і гострим апендицитом.

Симптом Щоткіна-Блюмберга

Пацієнт лягає на рівну поверхню. Доктор описує хвору ділянку в очеревині і натискає на нього, затримавшись на 2-3 секунди. Після цього стрімко прибирає руку і стежить за реакцією хворого. Посилення болю означає позитивний симптом Щоткіна-Блюмберга.

НАШІ ЧИТАЧІ РЕКОМЕНДУЮТЬ!

Для лікування суглобів наші читачі успішно використовують Сусталайф. Бачачи, таку популярність цього засобу ми вирішили запропонувати його і вашому вніманію.Подробнее тут …

симптом Воскресенського

Пацієнта оглядають в одязі – сорочці або футболці.

Симптом Воскресенського (симптом сорочки)

Хворий лягає на кушетку. Доктор сідає поруч і береться лівою рукою за край одягу пацієнта, потягнувши на себе. Хворий глибоко зітхає, а доктор правої рукою проводить по животику від пупка до правої клубової області.

При посиленні болю симптом вважається позитивним.

симптом Ситковского

Пацієнт лягає на лівий бік і описує почуття. Якщо тупий біль в правому боці посилилася, то симптом Ситковского позитивний.

Посилення болю при симптомі Ситковского

Посилення болю пояснюється зміщенням травних петель, які тиснуть на апендикс, посилюючи біль при запаленні.

Симптом Ровзінга (Ровсінга)

Пацієнт ( людина або інша жива істота, яка отримує (-її) медичну допомогу, що піддається медичному нагляду і / або лікування з приводу будь-якого захворювання, патологічного стану або іншого ) лягає. Доктор натискає на правий бік, роблячи поштовхи по очеревині.

Читайте також:   З’явився крохмаль в калі у дитини – що робити і основні причини патології?

Пальпація при симптомі Ровзинга

Відбувається зсув газів в кишковому тракті в червоподібний відросток. Запалений апендикс відгукується болем на маніпуляції доктора.

симптом Образцова

Симптом описує ретроцекальное положення апендикса – ззаду сліпої кишки. Пацієнт лягає і піднімає випрямлену праву ногу.

Позитивний симптом Образцова

Мускулатура очеревини тужиться, впливаючи на рецептори апендикса. При запаленні пацієнт поскаржиться на тягнуть біль у правому боці внизу живота.

Інші симптоми – таблиця

СімптомВиполненіеРеакція

Бартомье Хворий лягає на лівий бік. Доктор пальпує правий бік При запаленні хворобливість зростає
Роздольського Пацієнт лягає на спину. Доктор просто постукує пальцями по правій клубової області За різкості болю визначається ділянку патології
Заттлера Хворий сідає і піднімає випрямлену праву ногу При запаленні відростка болить весь правий бік
Аарона Доктор пальпує праву клубову область пацієнта Близько пупка відзначається напруження м’язів і біль
Кримова Пальпація пахової каналу Болить правий низ живота
Ларока При гострому апендициті у хлопців скорочується м’яз, підіймаються яйця Обидва яйця підняті
Коупа Застосовується для діагностики тазового апендикса. Лежачи на спині, нездорової згинає праву ногу в коліні Біль у правій клубової області ( деяка частина більшої структури )
Ікрамова Доктор натискає на стегнову артерію Біль з правого боку тіла посилюється
Міхельсона Застосуємо для вагітних. Дама лягає на правий бік Біль посилюється через те, що матка тисне на запалений орган
Краснобаева Пальпируется передня черевна стінка Відзначається напруженість м’язів
Кушніренко хворий кашляє Визначається больова точка при кашлі
столичного При запаленні зіницю правого ока розширено

Підіб’ємо підсумок

Одними симптомами нереально скласти повну клінічну картину захворювання. Не займайтеся самолікуванням і не намагайтеся знайти апендицит в домашніх умовах. Чим раніше ви звернетеся до лікаря, тим більше часу ви подаруєте спецам для кропіткого аналізу вашого здоров’я.

Джерело: https://LechyZhivot.ru/kishechnik/appendiks/simptomy-appenditsita-po-familiyam

Діагностичне значення симптому Щоткіна Блюмберга

Симптом Щоткіна-Блюмберга має важливе значення в діагностиці гострих захворювань органів черевної порожнини.

Кожен лікар у своїй практиці, особливо в поліклініці або приймальному покої лікарні, може зіткнутися з необхідністю швидкої діагностики при апендициті або іншої патології, при якій потрібна екстрена хірургічна допомога.

Цей діагностичний метод дозволяє швидко виявити гостру патологію і не затягувати відправку хворого в хірургічне відділення.

Симптом Щоткіна-Блюмберга: що визначає і як проводиться?

Коли вперше став визначатися симптом?

Вперше цей метод діагностики гострих хірургічних захворювань був описаний в 1907 році німецьким лікарем Блюмберга. Але російський гінеколог Щоткін застосовував його в лікарській практиці задовго до цього, вже в кінці 80-х років 19 століття.

Правда, повно описати і представити свою методику він зміг тільки на рік пізніше Блюмберга, виступаючи на засіданні медичної спільноти в Пензі. Тому діагностичного методу і було присвоєно подвійну назву за прізвищами першовідкривачів.

застосовуємо дослідження

Дослідження за методом Щоткіна-Блюмберга дуже широко застосовується при підозрі на захворювання органів травлення та сечостатевої системи. Потрібно враховувати, що воно хоча і досить інформативне, але досить болюче для пацієнтів.

Позитивний результат дослідження говорить про подразнення очеревини, а саме її внутрішніх рецепторів. Це свідчить або про наявність внутрішньої кровотечі, або про перехід запального процесу на очеревину з хворого органу.

У будь-якому випадку такий стан вимагає негайного хірургічного втручання.

Для перевірки симптому Щоткіна-Блюмберга хворий повинен перебувати лежачи на спині зі злегка зігнутими в колінних суглобах ногами.

Для підтвердження симптому долонею з витягнутими пальцями повільно натискають на передню черевну стінку, при цьому хворий відчуватиме деяку хворобливість в животі. Потім руку різко прибирають.

У разі якщо хворобливість посилюється, симптом позитивний і свідчить про наявність запалення.

Якщо інтенсивність болю не змінюється, симптом негативний. У деяких випадках результат може бути сумнівний – коли хворий відчуває лише дискомфорт і не може точно пояснити відчуття.

Слід враховувати, що неправильне трактування результатів може бути обумовлена ​​напругою м’язів живота, вираженим жировим шаром, метеоризмом.

Велике значення має і емоційний стан хворого, коли будь-який дотик він сприймає як біль.

Іноді симптом Щоткіна-Блюмберга може розцінюватися як сумнівний. Наприклад, коли запалення на очеревині тільки починається або на пізній стадії перитоніту, коли вже настав омертвіння нервових закінчень.

При обмеженому запаленні, наприклад при апендициті, симптом болю більш виражений в правої клубової області.

При внутрішній кровотечі або прориві полого органу, коли його вміст потрапляє в заочеревинного простору, симптом носить характер розлитого і буде позитивним по всій черевній стінці. Це свідчить про розлитий перитоніт і говорить про тяжкості стану хворого.

Рідко буває позитивний симптом при деяких формах інфаркту міокарда, нижнедолевой пневмонії, уремії або сечокам’яної хвороби, гострому панкреатиті.

Але в будь-якому випадку визначення симптому Щоткіна-Блюмбега застосовується тільки для екстреної первинної діагностики та оцінки тяжкості стану пацієнта. Для постановки точного діагнозу обов’язково потрібні додаткові методи дослідження.

Симптом Щоткіна – Блюмберга – це … Що таке симптом Щоткіна – Блюмберга?

Симптом Щоткіна – Блюмберга (синоніми: симптом Щоткіна, симптом Blumberg; англ.

rebound tenderness ) – різке посилення болю в животі при швидкому зняття пальпують руки з передньої черевної стінки після натискання.

Симптом роздратування очеревини, в більшості випадків – ознака запального процесу, в який залучена очеревина: апендицит, перитоніт, перітонізм та інші.

Історія відкриття

Симптом описаний німецьким хірургом Moritz Blumberg в 1907 році. Однак російський акушер Д. С. Щоткін (рід. В 1851 р) ще в кінці 80-х років XIX століття використовував цей прийом у своїй клінічній практиці. Офіційне повідомлення Щоткін зробив тільки в 1908 році на засіданні Пензенського медичного товариства.

Методика

Для виявлення симптому під час пальпації живота повільно натискають рукою (або предметом, наприклад – стетофонендоскопів) на передню черевну стінку. При цьому пацієнт відзначає більш-менш виражену болючість. Якщо при швидкому зняття пальпують руки біль в животі різко посилюється – симптом позитивний. Якщо при знятті руки характер болю не змінюється – симптом негативний.

Іноді кажуть, що симптом «сумнівний». Це означає, що пацієнт відчуває хворобливість або дискомфорт при знятті тиску на передню черевну стінку, проте вона не різка. Це також може означати, що правильної перевірці симптому заважає сильне напруження м’язів передньої черевної стінки ( «Дефанс»), виражений підшкірно-жировий шар, асцит або здуття живота.

Значення в діагностиці

Позитивний симптом Щоткіна – Блюмберга обумовлений подразненням очеревини і найбільш яскраво виражений при перитоніті.

При відмежованому перитоніті симптом має місцевий характер, наприклад у хворих з апендицитом визначається в правої клубової області.

При перфорації полого органу і попаданні в вільну черевну порожнину вмісту шлунково-кишкового тракту симптом визначається у всіх відділах живота, що свідчить про розлитий перитоніт.

При різкому напрузі м’язів передньої черевної стінки ( «доскообразний живіт») і в початкові терміни перитоніту симптом може бути сумнівним. Також симптом може бути менш вираженим в пізні терміни перитоніту в зв’язку з дегенеративними змінами нервових закінчень очеревини.

Іноді симптом може бути позитивним у пацієнтів з уремією, пневмонією, інфарктом міокарда, ( «псевдоабдомінальний синдром»), при гемоперитонеуме, гострому панкреатиті, гематоми передньої черевної стінки або заочеревиннійклітковини.

Related posts

Leave a Comment