Зайва вага та рак: чи є взаємозв’язок

Вчені не припиняють досліджувати різні потенційні причини появи раку. Адже чітке визначення груп ризику, схильності, впливу канцерогенів, ймовірно, допоможе знизити кількість випадків захворювання. 

Одним із можливих негативно сприятливих факторів для розвитку онкопатологій вважали зайву вагу. Так, нещодавно дослідники Університету міста Глазго провели масштабне дослідження, метою якого був пошук реального взаємозв’язку зайвої ваги пацієнта та онкодіагнозу. 

Стисло про результати такого важливого дослідження нам розповіли експерти Центру персоналізованої фармації “Хемотека”. Отже, чи правда зайві кілограми здатні спровокувати рак? 

Що дослідили вчені

За основу дослідження вчені взяли не лише зайву вагу та параметри тіла, але й інші числові показники, наприклад, ІМТ – індекс маси тіла. Загалом було перевірено дані з біобанку 437 000 здорових осіб, середній вік яких складає 56 років.

“Серед цих осіб були й такі, що згодом захворіли на онкопатологію та мали зайву вагу. Для визначення взаємозв’язку цих факторів використовували індикатор маси тіла, співвідношення обхвату талії до обхвату стегон та зросту, а також процентний вміст жиру в організмі кожної людини”, – розповідає про проведене наукове дослідження Оксана Співакова, лікар-рентгенолог, менеджер Центру персоналізованої фармації “Хемотека”.

У результаті виявили, що ожиріння таки збільшує ризик появи 9 найрозповсюдженіших онкопатологій. Всі методики дослідження показали однаковий результат. Тож, ІМТ можна вважати індикатором ризику появи раку.

Формула розрахунку ІМТ: 

вага (кг) : (зріст (м))2 = ІМТ

Результати показників ІМТ для ознайомлення:

  • норма – 18,5-25
  • дефіцит – <18,5
  • надмірна вага – 25-29,9
  • ожиріння – ≥ 30

У разі перевищення найбільшого показника норми на 4,2-5,1 кг, за наявності ожиріння, вірогідність появи пухлинних хвороб зростає.

Цифрові показники ми додали у таблицю:

Локалізація, уражений орган Ймовірність раку при перевищенні ІМТ, %
ендометрій 73
шлунок 35
жовчний міхур 33
печінка 27
нирки 26
підшлункова залоза 12
товстий кишечник 10
сечовий міхур 9
молочна залоза у період клімаксу 8

Загалом, ризик появи раку, в тому числі інших органів та систем збільшується на 3%

Рак молочної залози та ІМТ: чому все навпаки?

Для восьми із зазначених у таблиці видів онкопатологій встановлено прямий взаємозв’язок: чим більше ожиріння, тим ризик захворіти на онко вищий. Виключення – злоякісне новоутворення молочних залоз. Тут, навпаки. Якщо жінка з дитинства має пишне тіло (високий показник ІМТ) під час клімаксу ризик раку грудей зменшується. 

А от у жінок, котрі набирають вагу під час клімактеричного періоду – ризик зростає до 8%, як і зазначено у нашій таблиці. Поки що вчені не можуть обґрунтувати такий парадокс. Але закликають не використовувати надмірну вагу з раннього віку як метод профілактики раку грудей. 

Як бачимо, зайва вага дійсно збільшує ризик раку, проте робить це опосередковано, через вплив на інші процеси в організмі. Інакше б ожиріння почали розглядати як одну з основних причин, що провокує появу деяких видів раку.

Related posts

Leave a Comment