Лікування хвороби Альцгеймера препаратами

Медикаментозне лікування є основним прийомом боротьби з дегенеративними процесами в тканинах головного мозку при хворобі Альцгеймера. Дана форма сенільний деменції невиліковна.

Всі дії медиків зводяться до уповільнення прогресування патології, купірування основних і супутніх симптомів, поліпшення загального стану хворого. Більш ніж в 90% випадків недуга вражає людей старше 60-65 років. У такому віці прийом будь-яких медикаментів створює додаткову загрозу для організму.

Щоб домогтися максимального ефекту і мінімізувати ризики, підбором препаратів для лікування хвороби Альцгеймера повинен займатися професіонал.

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворюванняМедикаментозне лікування є основним прийомом боротьби з дегенеративними процесами в тканинах головного мозку при хворобі Альцгеймера.

Загальні принципи медикаментозної терапії

Лікування при синдромі Альцгеймера вимагає не тільки прямого впливу на дегенеративні зміни в головному мозку. Патологія супроводжується цілою низкою органічних розладів, які поглиблюють ситуацію.

З усім цим не може впоратися одні ліки, підхід повинен бути комплексним.

Підвищена увага приділяється корекції явищ, які пригнічують метаболізм у всьому організмі, які призводять до зниження функціональності відділів ЦНС.

Обов’язкові моменти медикаментозного впливу при синдромі Альцгеймера:

 • боротьба з порушеннями в роботі серця, судин, органів дихання;
 • зниження патологічно підвищеного рівня цукру, шкідливого холестерину, ліпідів в крові;
 • нормалізація гормонального фону при ураженні залоз внутрішньої секреції;
 • підвищення функціональності печінки і нирок;
 • насичення організму вітамінами, мінералами, корисними мікроелементами.

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворюванняОбов’язковою моментом медикаментозного впливу при хворобі є боротьба з порушеннями в роботі серця і судин.

Результатом комплексного підходу стає нормалізація харчування нейронів, стимуляція відновлення їх структури. Все це призводить до більш повільного збільшення площі атрофії, підвищенню працездатності нервової тканини. У важких випадках підхід доповнюється застосуванням засобів патогенетичного дії, що призводить до пригнічення симптомів хвороби Альцгеймера, хоч і не позбавленню від неї.

Основне лікування хвороби Альцгеймера

Дефіцит нейромедіатора ацетилхоліну сприяє розвитку і прогресуванню дегенеративних змін в нервових тканинах. При нестачі цього органічної сполуки атрофічні процеси поширюються швидше, посилюючи стан хворого.

Подібні реакції стають наслідком збою вироблення нейромедіатора або його прискореним руйнуванням на тлі надлишку ацетилхолінестерази.

З цієї причини в перелік основних ліків при хворобі Альцгеймера входять інгібітори ацетилхолінестерази, а також препарати на основі мемантина.

інгібітори ацетилхолінестерази

З кожним роком в фармакології з’являються нові препарати такого профілю, що підвищує шанси на підбір відповідного продукту для кожного пацієнта.

Сьогодні найбільш активно застосовуються медикаменти селективного дії другого покоління.

Залежно від типу основного речовини вони блокують ферменти, що розщеплюють ацетилхолін, активують рецептори з метою підвищення концентрації уваги. Зазвичай такі склади включають в схему лікування при швидкому прогресуванні патології. Велика кількість лікарських форм і типів препаратів дозволяє підібрати продукт відповідно до особливостей стану хворого.

Правила вибору препаратів

Ефективність медикаментів в середньому становить 70%, але важливу роль при цьому відіграє індивідуальна реакція на продукт. Для отримання максимально вираженого результату підбором препаратів патогенетичного дії для лікування хвороби Альцгеймера повинен займатися лікар.

При цьому враховується не тільки переносимість складу, а й відповідь організму у вигляді клінічного поліпшення. Для оцінки терапевтичної дії обраного медикаменту його треба приймати безперервно не менше 3 місяців в граничному переносимому обсязі.

У разі зміни продукту на інший треба зробити перерву від 3 до 7 днів в залежності від типів ліків.

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворюванняЕфективність медикаментів в середньому становить 70%, для отримання максимально вираженого результату підбором препаратів для лікування повинен займатися лікар.

Правила застосування медикаментів

Введення препаратів цієї групи в схему терапії зазвичай означає їх довічне використання. З цієї причини важливо підібрати зручну лікарську форму складу. Це не завжди таблетки.

Деякі виробники пропонують питні розчини і навіть пластирі.

У більшості випадків протягом року після початку терапії тримається виражений лікувальний ефект, потім прогресування дистрофії тканин відновлюється.

Використання інгібіторів ацетилхолінестерази проводиться за такими правилами:

 • призначати продукти може тільки фахівець. Засоби застосовуються лише за умови постійного зовнішнього контролю терапії медичними працівниками або родичами хворого;
 • будь-які побічні ефекти повинні бути оцінені лікарем;
 • прийом таких складів одночасно з НПЗЗ або медикаментами, що знижують частоту серцевих скорочень, заборонений;
 • ліки несумісні зі спиртними і тонізуючими напоями.

Припинення застосування медикаментів можливо тільки з дозволу лікаря. Зазвичай це робиться на стадії важкої деменції, коли ліки вже не допомагають. В інших випадках, відмовляючись від препаратів, можна спровокувати різке прогресування дегенеративних процесів в головному мозку. Результатом стане помітне загострення клінічної картини.

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворюванняПрийом інгібіторів ацетилхолінестерази одночасно з медикаментами, що знижують частоту серцевих скорочень заборонений.

Побічні дії ліків

Приймати інгібітори ацетилхолінестерази потрібно довічно, тому наявність побічних реакцій на такі препарати неприпустимо. Позбутися від хвороби Альцгеймера неможливо, але є шанс послабити вираженість симптомів, сповільнити дегенеративні процеси. Аптеки пропонують найрізноманітніші медикаменти, серед яких завжди можна вибрати ефективний і не викликає негативних наслідків.

Поширені побічні реакції на прийом інгібіторів ацетилхолінестерази:

 • часто – нудота і блювота, запаморочення, погіршення апетиту;
 • рідко – головний біль, дискомфорт у животі, тремор рук, рясне виділення поту, втомлюваність, сонливість або підвищена збудливість;
 • поодинокі випадки – проблеми зі сном, депресивні розлади, непритомність, галюцинації, скачки артеріального тиску, виразкові ураження слизової органів травлення.

Зазвичай такі прояви стають очевидні відразу після початку терапії. Іноді вони виникають на тлі різкого підвищення дозування раніше переноситься препарату.

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворюванняПоширеною побічною реакцією на прийом інгібіторів ацетилхолінестерази, дуже часто буває нудота і блювота.

Протипоказання

Перед початком прийому препаратів для лікування деменції необхідно переконатися, що немає заборон або обмежень щодо їх використання.

Абсолютними протипоказаннями називають непереносимість конкретних продуктів, важкі ураження печінки і / або нирок.

Через особливості дії склади не призначають при станах, коли стимуляція периферичних холінергічну рецепторів з якихось причин становить небезпеку.

Відносні заборони щодо використання інгібіторів ацетилхолінестерази:

 • хронічні патології респіраторної системи з обструкцією дихальних шляхів, бронхіальна астма;
 • порушення серцевого ритму;
 • нестабільна стенокардія;
 • прийом препаратів, що уповільнюють серцевий ритм;
 • обструкція сечовивідних проток, період відновлення після перенесених хірургічних втручаннях на органах виділення;
 • епілепсія і / або гіперкінези в анамнезі;
 • непрохідність кишечника;
 • виразкові ураження слизової оболонки органів травлення;
 • наркоз. Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворюванняПри виразкових ураженнях слизової оболонки органів травлення інгібітори ацетилхолінестерази не застосовують.

Можливість лікування хвороби Альцгеймера інгібіторами ацетилхолінестерази при цих станах залежить від ряду моментів. Доцільність проведення лікарської терапії встановлює лікар.

Вибір терапії в залежності від стадії

Вилікувати хворобу Альцгеймера можна навіть при використанні найефективніших і дорогих засобів, запуск терапії на ранніх стадіях патології.

Ніякі підходи не дозволяють домогтися регресу дегенеративного процесу, повної зупинки його поширення.

Читайте також:   Симптоми клімаксу у жінок після 50 років

Зате при правильному підході до терапії є шанс істотно уповільнити розвиток стану, подарувати пацієнтові 10-15 років повноцінного життя.

Кожна зі стадій хвороби Альцгеймера потребує специфічної терапії:

 • преддеменція – досить застосування антидепресантів для нормалізації психоемоційного фону пацієнта. Залежно від симптомів і в якості альтернативної терапії лікар призначає ноотропи, «Гліцин», блокатори кальцієвих каналів, «Актовегін». Позитивний вплив на мозок надає екстракт гінкго білоба;
 • рання і середня ступені недоумства – для боротьби з поганим настроєм застосовують нетипові антидепресанти, нейролептики. Патогенетична терапія грунтується на інгібітори ацетилхолінестерази. Адекватною альтернативою можуть виступати «Пірибедил», «Винпоцетин», «Пентоксифілін»;
 • важка деменція – основним лікарським препаратом стає «Мемантин».

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворюванняПри ранній і середнього ступеня слабоумства можна застосовувати Винпоцетин.

Зміни в схему терапії повинні вноситися лікуючим лікарем. Паралельний прийом будь-яких препаратів треба узгоджувати з неврологом, щоб не спровокувати ускладнень або побічних реакцій, не знизити ефективність основного лікування.

симптоматична терапія

Поступова атрофія відділів головного мозку, яка розвивається на тлі дегенеративних процесів, призводить до появи ряду неприємних наслідків.

Якщо з ними не боротися окремо, це призведе до зниження якості життя пацієнта з хворобою Альцгеймера. Дослідження показують, що це нерідко стає причиною зниження ефективності базової медикаментозної терапії.

Крім антидепресантів невролог може призначити хворому ще ряд лікарських засобів відповідно до особливостей його стану.

Хороший ефект дає вживання «Гліцину» і його численних аналогів. Продукт стимулює церебральний кровообіг, позитивно позначається на настрої постраждалого.

«Карбамазепін» здатний повернути хворому жагу до життя і інтерес до улюблених справ, позбавити від апатії. При галюцинаціях або ознаках марення показані нейролептики, транквілізатори.

Всі перераховані продукти слід приймати тільки у разі необхідності, а не з профілактичними цілями.

Через велику кількість протипоказань та побічних ефектів при неадекватному використанні вони можуть завдати більше шкоди, ніж користі.

Які ліки використовуються для лікування

Аптеки пропонують десятки препаратів, здатних полегшити перебіг хвороби Альцгеймера, впливаючи на саму причину дегенеративних процесів. Кожен з продуктів має свої особливості і перевагами, тому рішення на користь одного з них повинен приймати лікар. У більшості засобів є синоніми або аналоги, але навіть їх застосування не можна починати без дозволу спеціаліста.

«Мемантин»

Унікальний засіб, який нормалізує обмін глутамату і не допускає внутрішньої інтоксикації нейронів. На сьогодні є єдиним продуктом, який показує високу ефективність на останній стадії хвороби Альцгеймера.

При комбінуванні з інгібіторами ацетилхолінестерази результативність терапії багаторазово зростає. Склад добре переноситься пацієнтами, але заборонений до використання при порушенні роботи нирок. На тлі епілепсії терапія проводиться з особливою обережністю.

В силу специфіки дії час прийому ліків повинне підбиратися індивідуально.

«Екселон»

Медикамент представлений капсулами і розчином для прийому всередину, а також пластирами і плівками для трансдермального дії.

Остання лікарська форма дуже зручна у випадках, коли у родичів пацієнта немає можливості постійно бути поруч. Дозування підбирається індивідуально, може коригуватися по ходу терапії.

При цьому зміна режиму дозування повинно змінюватися не частіше, ніж раз на тиждень.

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворюванняДозування Екселон підбирається індивідуально, може коригуватися по ходу терапії.

«Наркоз»

Засіб допускається до використання при всіх стадіях хвороби Альцгеймера, а також інших формах старечого недоумства. Виробник пропонує ліки в таблетках і розчині для прийому всередину.

Склад має мінімального переліку протипоказань, рідко викликає негативну реакцію організму. Лікувальні дози підбирають індивідуально. Медикамент рекомендується приймати у вечірній час.

Зміна режиму дозування повинно проводитися не частіше одного разу на місяць. У ліки є ряд більш дешевих аналогів.

«Ремініл»

Продукт проявляє свою ефективність при боротьбі з легким і середнім ступенем хвороби Альцгеймера. Нерідко склад застосовують для лікування хронічних проблем з церебральним кровообігом.

Прийом кошти не тільки усуває прояви дегенеративних процесів в головному мозку, а й підвищує концентрацію уваги.

Медикамент відрізняється мінімальним рівнем токсичності, його дозволено давати навіть вагітним жінкам.

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворюванняПрийом Ремінний не тільки усуває прояви дегенеративних процесів в головному мозку, а й підвищує концентрацію уваги.

допоміжні препарати

Список ліків, які використовуються на тлі хвороби Альцгеймера, нерідко ґрунтується на альтернативних продуктах. Зазвичай такі медикаменти застосовують на більш легких стадіях патології, коли до патогенетичного лікування приступати ще рано. Вони ж можуть бути введені в якості заміни неефективним засобам або в разі їх непереносимості.

Групи допоміжних препаратів для лікування хвороби Альцгеймера:

 • склади, що стимулюють передачу імпульсів між нейронами;
 • продукти для нормалізації кровообігу в головному мозку шляхом впливу на найдрібніші судини, зміни складу і ступеня в’язкості крові;
 • екстракт гінкго білоба, який надає загальне сприятливий вплив на тканини головного мозку;
 • ноотропи натурального і синтетичного походження;
 • медикаменти на основі пептидів, амінокислот;
 • блокатори кальцієвих каналів, альфа-адреноблокатори.

Традиційну терапію все частіше підкріплюють застосуванням засобів народної медицини. Для стимулювання роботи мозку показано вживання напоїв на основі пустирника, кореня женьшеню.

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворюванняТрадиційну терапію все частіше підкріплюють застосуванням засобів народної медицини.

Препарати, призначені для лікування хвороби Альцгеймера, хоч і є універсальними, можуть бути використані в різних схемах. Особливості тактики терапії залежать від віку і статі пацієнта, ступеня ураження ЦНС, симптоматики, наявності поглиблюють ситуацію факторів, фонових станів.

Завантаження …

Лікування хвороби Альцгеймера: медикаменти, народні засоби, апарати, логопед, психотерапія

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворювання

У сучасному світі хвороба Альцгеймера становить серйозну проблему і займає четверте місце серед смертельних недуг.

Вперше описав захворювання знаменитий німецький психіатр Алоїс Альцгеймер, в честь нього і назвали хворобу.

Найчастіше недуга вражає пацієнтів старше 60 років. Лікуванням хвороби займаються психіатри і неврологи.

Які симптоми хвороби Альцгеймера, чи можна вилікувати захворювання, як і чим лікувати недугу в домашніх умовах, в чому полягає лікування?

суть патології

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворювання

До сих пір не визначена точна причина виникнення недоумства. Загальновизнаним є спадковий фактор .

Крім цього, захворювання може виникнути внаслідок різних травм, запальних захворювань мозку.

Недуга має органічну природу . Токсичний білок (бета-амілод) відкладається між нейронами клітин головного мозку.

З’являються амілоїдні бляшки, що руйнують зв’язок між нейронами. У клітинах утворюються нейрофібрілляние клубочки, які провокують повне відмирання клітини.

Ще один учасник руйнівного процесу – ліпопротеїн АроЕ.

На жаль, на сьогоднішній день не існує засобів, здатних вилікувати деменцію повністю.

Є препарати, які руйнують нейрофібрилярних клубочки і перешкоджають утворенню бляшок. Однак, їх ефективність дуже низька.

 • Крім того, генні мутації не дозволяють зупинити руйнівний процес.
 • Тому лікування хвороби Альцгеймера носить симптоматичний характер , спрямоване на збереження інтелектуальних навичок якомога довше.
 • Терапія дозволяє відтягнути наступ останній стадії хвороби , зберегти людині здатність обслуговувати себе самому.
 • Про лікування хвороби Альцгеймера розповість відео:

Читайте також:   Які перші ознаки синдрому дауна у плода при вагітності?

До якого лікаря звернутися, лікується захворювання чи ні

Для успішного лікування захворювання проводиться повна діагностика, щоб визначити стадію і поширення хвороби.

Терапія включає в себе медикаментозне лікування і психологічну допомогу.

Який лікар лікує хворобу Альцгеймера? Лікуванням займаються неврологи і психіатри .

Крім того, необхідно коригувати супутні патології (хвороби серця, щитовидки), від цього залежить позитивний результат лікування.

Медикаменти

Складнощі цього методу в тому, що організм літнього пацієнта ослаблений і занадто сприйнятливий до ліків. Тому призначати препарати потрібно з обережністю, починаючи з маленьких доз, поступово коригуючи схему лікування.

У психіатрії препарати для лікування хвороби Альцгеймера діляться на наступні групи:

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворювання

 1. Інгібітори холінестерази . Дана група засобів підвищує рівень медіатора ацетилхоліну, тому звмедляется патологічний процес в мозку. Це такі ліки, як:
  • Галантамін . Впливає на підвищення уваги і пам’яті. Володіє досить слабкою токсичністю, добре переноситься хворими;
  • Донепезил . Вважається найбільш ефективним серед усіх препаратів. Швидкість інгібування холінестерази підвищується в 1000 разів швидше, ніж при використанні інших ліків;
  • Ревастігмін . Застосовується при сильно прогресуючому перебігу хвороби.
 2. Мемантин . Цей засіб сприяє зменшенню активності медіатора глутамату, який є руйнівним для клітин мозку. Має помірну ефективністю на середнього та тяжкого стадіях хвороби.
 3. Транквілізатори . Призначення зумовлено підвищеною збудливістю пацієнтів з даними недугою. Препарати цієї групи знімають агресію, запобігають розвитку психозу. Серед сучасних препаратів широко застосовують:
  • оланзапін;
  • Клозепін;
  • рисперидон;
  • однак, при гострих психічних станах (галюцинації, марення) застосовують Галоперидол.
 4. Препарати комбінованої дії, що поєднують в собі властивості антидепресантів, нейролептиків та транквілізаторів: Фенибут, Сонапакс . Засоби лікують депресію, підвищують концентрацію уваги, покращують пам’ять.

Традиційно застосовують Церебролізин і Актовегін. Ці кошти покращують мозковий кровообіг, сприяють насиченню клітин мозку киснем.

Ефективність лікування досягається за рахунок тривалого застосування препаратів. Перші поліпшення можна помітити через кілька тижнів.

Серед нових методів лікування – застосування стовбурових клітин . Пошкоджені клітини заміщаються здоровими, функції мозку відновлюються. Однак, цей метод є досить дорогим і ще до кінця не вивченим.

Інгібітори ацетилхоліну (Донепезил), Мемантин і заспокійливі при хворобі Альцгеймера:

Народні засоби

Застосування народних методів виправдано в поєднанні з медичними препаратами. Як моносредство вони не приносять користі .

Якими травами добре лікувати хворобу Альцгеймера? На початковому етапі засоби народної медицини можуть злегка уповільнити прогресування патології:

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворювання

 1. Препарати на основі екстракту листя гінкго білоба. Вони покращують роботу мозку.
 2. Настій глоду стимулює пам’ять і увагу.
 3. Активність гіпоталамуса підвищують цикорій, аїр, кульбаба.
 4. Для досягнення заспокійливого ефекту застосовують валеріану, пустирник.
 5. Стимулюючою дією володіє така суміш: ягоди лимоннику і корінь женьшеню змішують в рівних пропорціях, кип’ятять на повільному вогні. Приймають кілька разів протягом дня.
 6. 10 грам сухого кореня вітанії варять в 200 мл води, охолоджують. Приймають по склянці вранці натщесерце.

З вітамінів беруть добавку – соєвий лецитин . Він покращує роботу головного мозку.

Крім того, корисно вживати міцний чай і каву. Також хороший ефект дає постійний прийом Омега-3 .

Важливо! Доведено, що вживання трьох чашок натуральної кави в день знижує ризик деменції в кілька разів.

Кава і хвороба Альцгеймера:

Які апарати застосовуються

Як ще боротися з хворобою Альцгеймера? В даний час робляться спроби знайти ефективні і безпечні методи боротьби з недугою.

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворюванняНе так давно на ринку з’явився апарат «Біомедіс М» . Це біорезонансний апарат, що випромінює електромагнітні хвилі високої частоти. Вони впливають на мозок і стимулюють його працездатність.

Однак, цей метод є спірним . Як самостійний засіб його застосовувати не рекомендують, так як деменція є наслідком органічного ураження клітин, відновити руйнівний процес даного апарату не під силу.

Допомога психологів, логопедів

Застосування психотерапевтичних методик на початковому етапі значно полегшує стан хворого і гальмує процес розвитку хвороби Альцгеймера.

Психологічна допомога надається у вигляді:

 • арттерапії;
 • лікування музикою;
 • забезпечення присутності.

Виконання різних розумових вправ (рішення задач, розучування віршів, розгадування кросвордів, читання книг).

Чи допоможе логопед при хворобі Альцгеймера? Так, при порушенні мови знадобиться допомога логопеда .

Велике значення має психологічна підтримка близьких. Важливо хвалити хворого за будь-які досягнення, підбадьорювати.

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворюванняНе можна ізолювати людини від спілкування , він повинен відвідувати гуртки, ходити в кіно. Обов’язкові прогулянки на свіжому повітрі.

Родичам потрібно змиритися з тим, що близька людина вже ніколи не стане колишнім. Не можна дратуватися, ображатися на нього.

Якщо хворий вже не може самостійно себе обслуговувати, це доведеться робити близьким, або вдатися до допомоги доглядальниці.

Хвороба Альцгеймера – незворотний процес . Вона неминуче буде прогресувати. При відсутності адекватного лікування деградація особистості і смерть хворого відбудеться набагато швидше.

Виліковна хвороба Альцгеймера? Повністю вилікувати таких хворих сучасна медицина не в змозі.

Лікування спрямоване на продовження початковій стадії, збереження інтелектуальних навичок на якомога довший період.

Ефективна терапія поєднує в собі застосування сучасних медичних препаратів, засобів народної медицини і методів психологічної допомоги.

Успіх лікування залежить від правильно підібраних комплексних методик.

Ліки від хвороби Альцгеймера

Лікування фармацевтичними препаратами при діагнозі хвороба Альцгеймера переважно проводиться за допомогою ліків 3 груп – інгібіторами холінестерази, антагоністами глутаматних НМДА-рецепторів, коректорами мозкового кровотоку. Прийом препаратів починається з низьких доз. Поступово дозування зростає, якщо відсутні або слабо виражені побічні явища. Оптимальне дозування для кожного пацієнта підбирається індивідуально.

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворювання

характеристика патології

Хвороба Альцгеймера – відображення нейродегенеративних процесів, що відбуваються в тканинах мозку. Захворювання проявляється прогресуючою деменцією, погіршенням пам’яті і когнітивних здібностей.

Розлад функції пам’яті спостерігається на першому етапі розвитку патології.

Пізніше до цього симптому приєднуються інші ознаки – розлад психоемоційного фону, стан апатії, байдужості, пригніченості.

В основі патогенезу два провідних фактора – трансформація нервових клітин в нейрофібрилярних клубки і накопичення в тканинах мозку білкових з’єднань. Захворювання частіше діагностується у пацієнтів старше 65 років. Ймовірні причини виникнення гіпотетично розглядаються в 3 варіантах:

 1. Холинергическая гіпотеза. Причини захворювання пов’язують з порушенням вироблення нейромедіатора ацетилхоліну.
 2. Амілоїдна гіпотеза. Причини пов’язують з накопиченням в мозковій тканині фракцій білка β-амілоїду.
 3. Тау-гіпотеза. Збільшення рівня гіперфосфорілірованного, патологічно зміненого тау-білка, який активує каскад біохімічних процесів, що провокують дисфункцію нейрофибрилл (мікроскопічні нитки нейрона, що виконують дренажну і опорну функцію нервових клітин).

Виникнення хвороби Альцгеймера корелює з акумуляцією в нервовій тканині білкових фракцій – амілоїдного білка і тау-білка, що викликає зміна структури і дегенерацію нейронів. Симптоматика захворювання включає:

 • Погіршення пам’яті.
 • Неможливість концентрувати увагу.
 • Порушення розумової діяльності.
 • Труднощі при навчанні новим навичкам, при оволодінні новими знаннями.

Читайте також:   Чи можна завагітніти після медикаментозного аборту?

На останніх стадіях хворі погано орієнтуються в просторі і в часі, у них виникають складнощі при спробі підібрати слова і висловити думки. Прогресування захворювання призводить до втрати здатності виконувати прості дії, пов’язані з самообслуговуванням і повсякденними побутовими обов’язками.

У пацієнтів виявляються ознаки: порушення мови, розлад рухової координації, апатія, втрата інтересу до подій і занять, які раніше вважалися хворим захоплюючими. Спостерігається скорочення словникового запасу, виникають складнощі при побудові фраз.

Мова стає односложной і простий. Хворий не дізнається близьких людей, у нього частіше проявляється емоційна лабільність – напади безпричинного сміху змінюються спонтанної агресією. На пізніх етапах можуть з’явитися галюцинації і дисфункція тазових органів (нетримання сечі).

На останній стадії пацієнт обездвижен, прикутий до ліжка, потребує постійного догляду і медичної допомоги. Хвороба невиліковна. Летальний результат наступає через ускладнення – розвитку пневмонії, зневоднення організму, інфекційних уражень шкіри через пролежнів. Регулярно приймаючи прописані лікарем ліки при хворобі Альцгеймера, можна загальмувати прогресування слабоумства.

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворювання

принципи терапії

Для лікування когнітивних розладів і деменції, що виникають при хворобі Альцгеймера, використовують препарати різних груп, дія яких спрямована на вирішення завдань:

 1. Усунення дефіциту нейромедіаторів (компенсаторна терапія).
 2. Захист нейронів від пошкоджень (нейропротекторная терапія).
 3. Регуляція тонусу м’язів судинної стінки і діаметру просвіту артерій, що живлять мозок (вазоактивних терапія).
 4. Усунення запальних процесів в нервовій тканині (протизапальна терапія).
 5. Стабілізація гормонального фону (гормональна терапія).

Сучасні методи лікування гальмують процеси дегенерації нейронів, що сприяє уповільненню швидкості пошкодження кіркових структур. Крім фармацевтичних препаратів для лікування хвороби Альцгеймера застосовують психотерапевтичні методики.

Основні препарати

Для досягнення терапевтичного ефекту прийом призначених лікарем медикаментів здійснюється регулярно. Результативність терапії оцінюється відповідно до критерію – обмежене в часі, незначне поліпшення перебігу захворювання (регрес симптоматики). Основні ліки від хвороби Альцгеймера:

 • Інгібітори (уповільнюють перебіг фізіологічних процесів) ацетилхолінестерази (Наркоз Екселон, Алзепіл, Ремініл, Нівалін). Ці препарати від хвороби Альцгеймера уповільнюють активність ферменту, який в синапсах каталізує (прискорює) гідроліз нейромедіатора ацетилхоліну до холіну і з’єднань оцтової кислоти. В результаті підвищується концентрація нейромедіатора ацетилхоліну.
 • Препарат мемантином гідрохлорид. Селективний антагоніст (блокатор, надає протилежну дію) глутаматних NMDA-рецепторів. Речовина блокує опосередкований NMDA-рецепторами потік нейронів, що зменшує негативний ефект від підвищення концентрації глутамату. Підвищений рівень глутамату корелює з ефектом ексайтотоксічності (патологічний процес, що веде до загибелі нейронів внаслідок впливу нейромедіаторів, що провокують гіперактивність NMDA-рецепторів), призводить до порушення функцій нейронів.
 • Вазодилататори, ноотропні засоби (Церебролізин, анірацетам), коректори порушення мозкового кровотоку, антагоністи кальцію (Німодіпін). Статистика показує, в більшості випадків хвороба Альцгеймера поєднується з цереброваскулярними патологіями, які обтяжують перебіг захворювання. Паралельно з прийомом ліків, що перешкоджають прогресуванню недоумства, проводиться терапія, спрямована на відновлення нормального мозкового кровотоку.

Інгібітори ацетилхолінестерази ефективні на ранніх стадіях захворювання. Завдяки дії лікарських речовин ацетилхолін повільніше руйнується в синаптичній щілині. Продовжене дію нейромедіатора ацетилхоліну частково відновлює функції ЦНС, порушені через погіршення передачі нервових імпульсів.

Препарат Мемантин уповільнює процес накопичення глутамату в міжклітинному просторі, який асоціюється з надходженням надлишкової кількості іонів кальцію в клітину через NMDA-рецептори з наступним пошкодженням або загибеллю клітини. Клінічні дослідження показали, застосування мемантину сприяє нормалізації психічної діяльності.

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворювання

У хворих поліпшується пам’ять, відновлюється здатність концентрувати увагу, відбувається корекція моторних порушень. Ліки ацетілхолінергіческой групи і Мемантин зменшують вираженість основних симптомів недоумства – збоїв в когнітивної, поведінкової та рухової сфері. Препарати можна застосовувати паралельно, тому що їх дія спрямована на різні фізіологічні мішені.

Передові фармацевтичні засоби

Список препаратів, що застосовуються при хворобі Альцгеймера, значно розширився завдяки новітнім розробкам фармацевтичних компаній.

Нові препарати, призначені для лікування деменції, що асоціюється з хворобою Альцгеймера, надають імуностимулюючу дію.

Передбачається, що речовини активують імунну систему, яка розпізнає скупчення амілоїдного білка і атакує їх, скорочуючи розміри білкової фракції і полегшуючи перебіг захворювання.

Вакцина з імуномодулюючою дією стимулює вироблення антитіл до амилоидного білку, не викликаючи активацію T-лімфоцитів.

Дослідження, проведені лікарями Каролінського інституту (Швеція), показали, що вакцина викликає у пацієнтів планований імунну відповідь.

Новітній препарат, розроблений для лікування хвороби Альцгеймера, називається MDA7. Його розробкою займалися лікарі Інституту Лернера (США).

Ліки застосовується для боротьби з больовим синдромом нейропатичного (виникає без зовнішнього больового подразника в результаті підвищеного збудження нейронів, відповідальних за розвиток болю при звичайних фізичних пошкодженнях організму) генезу. Результати випробувань показали, засіб MDA7 провокує імунну відповідь, що перешкоджає прогресуванню нейродегенеративних процесів при хворобі Альцгеймера.

Обстеження групи пацієнтів, які приймали ліки, підтвердило, що у них частково відновилася синоптична пластичність, покращилася здатність до пізнання, запам’ятовування.

Препарат MDA7 відрізняється протизапальну дію, що призводить до усунення запальних процесів, які грають одну з провідних ролей в патогенезі захворювання.

На відміну від канабіноїдів, що застосовуються для усунення болю і запальних процесів, MDA7 не викликає небажаних побічних ефектів.

Препарат Росиглітазон, що застосовується для терапії цукрового діабету ІНСУЛІННЕЗАЛЕЖНОГО форми, показав ефективність щодо проявів хвороби Альцгеймера. Росиглітазон зв’язується з рецепторами, які порушуються Пероксисомні проліфератором, нормалізує рівень ферменту мітоген-активованої протеїнкінази.

Лікування хвороби Альцгеймера препаратами: ліки для полегшення симптомів захворювання

Запуск проліферативних процесів визначає адаптацію метаболізму клітини. З’єднання, що передають проліферативний сигнал, називаються мітогени. Активація МАПК призводить до стимуляції генів мітозу, нормалізації клітинних процесів, що асоціюється із запобіганням ушкодження нейронів. Засіб відновлює функцію пам’яті і покращує здатність до навчання.

Нові ліки, ніж в найближчому майбутньому будуть лікувати хворобу Альцгеймера, розробляється лікарями Великобританії і отримало назву MK-8931. Механізм дії заснований на інгібуванні (уповільнення активності) ферменту бета-секретази. Фермент катаболірует (розщеплює) білок, який є попередником β-амілоїду. В результаті утворюються безпечні для мозкової тканини пептиди.

Клінічні випробування препарату MK-8931 підтвердили зниження концентрації амілоїдного білка в цереброспинальной рідини хворих, які приймають ліки, більше ніж на 90%.

Таблетки від хвороби Альцгеймера під назвою Гінкго білоба відносяться до фітопрепаратів (виготовлені з рослинної сировини).

Активні речовини, отримані з листя рослини, покращують мікроциркуляцію крові в мозковій тканині.

Фармакологічна дія Гінкго білоба охоплює нейтралізацію вільних радикалів, зменшення негативного впливу окисного стресу, захист нервової тканини від ушкоджень.

Важлива перевага ліки – відсутність побічних ефектів.

Здоровий спосіб життя відноситься до профілактичних заходів, які зменшують ризик розвитку патологій ЦНС, що призводять до недоумства і інших порушень когнітивних функцій.

Група ліків, призначених для лікування слабоумства, що асоціюється з хворобою Альцгеймера, постійно поповнюється новими зразками. Підбір препаратів, визначення дозувань і схеми прийому виконується лікарем.

Related posts

Leave a Comment