Як лікувати синдром ледачого ока у дитини в домашніх умовах?

Амбліопія   – це таке порушення зору, при якому одне око не бере участі в процесі акомодації, так само відома під назвою синдром ледачого ока.

За даними статистики, амбліопії страждає близько 2% людей у ​​всьому світі. Найчастіше дане порушення з’являється в дитячому віці.

Про захворювання

Амбліопія у дітей, лікування синдрому ледачого ока в домашніх умовах

Основна причина порушення зору – органічна патологія зорової сенсорної системи очі , яка не піддається лікуванню оптичними засобами.

Захворювання може протікати безсимптомно, але іноді з’являються такі ознаки: нестійка фіксація зору, порушення кольорової чутливості, координації, орієнтації в просторі, зниження гостроти зору різного ступеня.

Лікувати недугу необхідно на ранній стадії. Основне завдання терапії – визначити і усунути причину патології. Лікування проводиться медикаментозним або хірургічним методом.

Причини синдрому ледачого ока

Амбліопія може виникати в силу різних причин:

 • косоокість;
 • Ністагм (ритмічні посмикування очних яблук, пов’язані з неврологічним розладом);
 • Виражена міопія і гіперметропія, коли різниця оптичної сили між очима більше, ніж 3 діоптрії;
 • астигматизм;
 • Птоз – хвороба опущеної повіки;
 • Стану, при яких є перешкода для потрапляння світла на сітківку (катаракта, помутніння рогівки і кришталика, рубцеві зміни тканин);
 • Порушення колірного сприйняття (прочитати про дальтонізм можна тут).

Класифікація амбліопії

Існує кілька видів амбліопії:

 • Первинна, або вроджена. Формується в період внутрішньоутробного розвитку плода і пов’язана з неправильним розвитком тканин ока. Факторами ризику вродженої амбліопії є церебральний параліч, синдром внутрішньоутробної затримки розвитку, дефіцит маси тіла при народженні, недонашивание вагітності.
 • Вторинна, або придбана. Обумовлена наявністю очних захворювань, лікування може бути досягнуто тільки за рахунок лікування основного захворювання.

Крім того, в залежності від причинного фактора, існують такі форми амбліопії:

 • Страбізматіческая (дисбинокулярная). Це порушення зустрічається при косоокості, коли головний мозок сприймає інформацію, що надходить тільки з одного ока. Дисбинокулярная амблиопия може бути з правильної (центральної) фіксацією, коли зображення фокусується в центральних областях сітківки, і з неправильною фіксацією, при якій зображення падає на периферичну частину сітківки. Страбізматіческій тип амбліопії діагностується в 70% випадків.
 • Депріваціонних (обскураціонная). Обумовлена придбаним або вродженим помутнінням заломлюючих середовищ ока (рогівки або кришталика). Страбізматіческій тип амбліопії діагностується в 70% випадків.
 • Рефракционная амблиопия . Обумовлена стійким порушенням рефракції, яке так важко піддається корекції.
 • Анізометропіческая . Виникає в тому випадку, якщо оптична сила двох очей відрізняється один від одного більше, ніж на 3 діоптрії. Ця особливість є серйозною перешкодою для формування цілісного зорового відчуття.
 • Істерична. Цей варіант амбліопії зустрічається рідко. Може супроводжуватися порушенням сприйняття кольорів і появою худобою (це випадання ділянок з поля зору).

ступеня захворювання

Залежно від рівня зниження зору амбліопія ділиться на ступеня.

Слабка ступінь (від 0,4 до 0,8 діоптрій)

Амбліопія слабкому ступені протікає безсимптомно, виявити порушення зору можливо тільки після відвідин офтальмолога. Небезпека даної ступеня захворювання в тому, що якщо не вчасно почати лікування, то воно може затягнутися на тривалий час.

А тому так важливо регулярно відвідувати лікаря. Рання діагностика амбліопії гарантує швидке і повне одужання.

Амбліопія у дітей, лікування синдрому ледачого ока в домашніх умовах

Середній ступінь (від 0,2 до 0,3 діоптрій)

Амбліопія середнього ступеня має слабо виражені симптоми, які легко сплутати зі звичайною втомою і віковими змінами очей. Саме тому захворювання цього ступеня легше виявити у дітей.

Очі хворого червоніють, з’являється легка різь, погіршується концентрація . Людина не може довго дивитися в одну точку, зображення предметів під час руху очі розпливчасте. Очі швидко втомлюються, хворий часто мружиться, намагаючись розглянути предмет, іноді болить голова.

Високий ступінь (від 0,05 до 0,1 діоптрій)

Амбліопія у дітей, лікування синдрому ледачого ока в домашніх умовахАмбліопія високого ступеня у дітей характеризується більш вираженими ознаками. Очі швидко втомлюються, з’являється різь, інтенсивний головний біль. Хворий погано орієнтується в навколишній обстановці, руху його незграбні , що говорить про порушення координації.

Коли людина з амбліопії дивиться телевізор або читає книгу, він закриває хворе око рукою. Типовий симптом цього ступеня недуги у пацієнтів молодшої вікової категорії – це нахил голови в бік предмета, який вони хочуть розглянути. Крім того, у хворих знижується гострота зору. Вилікувати недугу можна тільки хірургічним методом.

Дуже висока ступінь (від 0,04 і нижче)

Цей ступінь захворювання часто супроводжується косоокістю і розладом фіксації зору. Також ця стадія амбліопії проявляється всіма симптомами високого ступеня.

Важка форма амбліопії частіше діагностується у пацієнтів молодшої вікової категорії . Щоб відновити зір, пацієнт повинен суворо дотримуватися вказівок лікаря. Терапія складна і займає багато часу.

Амбліопія може бути як односторонньою (тобто вражає одне око), так і двосторонньої (вражає обидва ока).

симптоми захворювання

Амбліопія у дітей, лікування синдрому ледачого ока в домашніх умовахАнізометропіческая амблиопия  у дітей виникає на тлі вираженої міопії (більше 8 діоптрій), гиперметропии (більше 5 діоптрій) і астигматизму. Вона рідко супроводжується косоокістю і виявляється у віці до 7 років.

Головна відмінність рефракційної амбліопії полягає в тому, що вона має безсимптомний перебіг. У зв’язку з цим її виявляють під час профілактичних оглядів у дітей.

Рефракционная має безсимптомний перебіг. Обскураціонная   супроводжується симптомами.

Обскураціонная амблиопия супроводжує катаракту, помутніння рогівки і кришталика, крововилив в порожнину склоподібного тіла. Зниження гостроти зору супроводжується відчуттям, ніби людина дивиться через щільну завісу.

Кожен вид амбліопії супроводжується прогресуючим зниженням зору.

діагностика

Для постановки діагнозу офтальмологи проводять комплексне обстеження, яке включає в себе:

 • Амбліопія у дітей, лікування синдрому ледачого ока в домашніх умовахВізометрію (перевірку гостроти зору за допомогою таблиць Сивцева або Орлової);
 • Периметрію (визначення полів зору);
 • Перевірку колірного сприйняття за допомогою таблиць Рабкина;
 • Тонометри (вимір показників внутрішньоочного тиску);
 • Біомікроскопію очей ;
 • Скіаскопія (дослідження рефракції здатності очей);
 • При косоокості визначають на синоптофоре кут косоокості ;
 • Огляд очного дна ;
 • Ультразвукове дослідження очей , а при необхідності додатково проводять магнітно-резонансну томографію.

Зазначені дослідження рекомендується проводити після циклоплегії – розширення зіниці шляхом закопування спеціальних крапель (наприклад, атропіну або циклодола).

У спірних клінічних випадках може знадобитися консультація суміжних спеціалістів (наприклад, невропатолога).

Лікування амбліопії у дітей

Що стосується вроджених випадків амбліопії очі, то успіх її лікування багато в чому залежить від того, як рано її виявили. У більшості випадків успішну корекцію амбліопії вдається проводити у віці до 7 років.

Чим старша дитина, тим менше шансів на відновлення зору.

Оклюзія – найбільш ефективний спосіб лікування

Амбліопія у дітей, лікування синдрому ледачого ока в домашніх умовахОклюзія очі може бути:

 • Прямий (коли закривають очей, що краще бачить);
 • Зворотною (закривають очей, який бачить гірше);
 • Альтернирующей (поперемінно закривають обидва ока).

Око закривають за допомогою пов’язки або наклеювання на окуляри непрозорою наклейки (окклюдером).

Одна з різновидів окклюдером: за допомогою присоски він фіксується до скла очок, а завдяки своїй анатомічній формі, щільно прикриває очей.

Амбліопія у дітей, лікування синдрому ледачого ока в домашніх умовах

Завдання офтальмолога і батьків полягає в тому, щоб дохідливо пояснити малюкові, навіщо потрібно лікування. Крім того, дитина потребує постійної підтримки і заохочення.

оптична корекція

Цей спосіб боротьби з амбліопії на увазі носіння контактних лінз або окулярів . Окуляри є більш бюджетними коштами, яке є абсолютно кожній людині. У свою чергу, контактні лінзи мають кілька переваг:

 • Чи не помітні;
 • Чи не звужують поле зору;
 • Чи не спотворюють видимі об’єкти;
 • Зручні у використанні.

Активне зорове лікування

Амбліопія у дітей, лікування синдрому ледачого ока в домашніх умовах

З цією метою використовують спеціально розроблені комп’ютерні програми для лікування амбліопії, призматичні окуляри, лазерна стимуляція, стимуляція світлом і електромагнітними хвилями, використання різноманітних приладів (наприклад, сіноптофор, амбліокор).

У комплексному лікуванні можуть використовуватися методи фізіотерапії: лікарський електрофорез, рефлексотерапія, а так само вибромассаж.

пеналізація

Це спосіб корекції амбліопії, який має на увазі цілеспрямоване погіршення зору домінуючого очі (тобто очі, що краще бачить). Це робиться за допомогою закапування атропіну.

Зниження гостроти зору здорового ока тягне за активізацію амблиопичного очі. До пенализации вдаються у віці дитини до 4 років.

Читайте також:   Набряк рогівки ока – симптоми, причини і лікування

вправи

Лікування амбліопії у дітей в домашніх умовах включає в себе гімнастику для очей. У складі комплексної терапії можна виконувати спеціальні вправи для очей при амбліопії у дітей:

 • Станьте біля вікна, закрийте рукою здорове око, повільно тримайте до хворого ока папір з текстом. Потрібно підносити до тих пір, поки текст буде важко розрізнити. Потім в такому ж темпі відсувайте папір від ока, поки букви знову стануть помітними.
 • Перед використанням вправи проконсультуйтеся з лікарем про їх іспользованііЕлектріческую лампу потужністю 70 Вт заклейте паперовим колом чорного кольору, діаметр якого становить 8 мм. Прикрийте здорове око рукою і дивіться на лампочку 40 секунд. Потім подивіться на білий папір, яку попередньо потрібно повісити на стіну. На папері повинен з’явитися образ чорного кола від лампи.
 • На лампу потужністю 100 Вт надіньте чорний паперовий ковпак, виріжте отвір діаметром 5 мм. Візьміть червону плівку, закрийте нею отвір в ковпаку. Сядьте перед лампою на відстані 400 мм і не відривайте погляду (хворе око) від червоної крапки протягом 3 хвилин. У кімнаті має бути темно, а помічник через кожні 3 секунди вмикає і вимикає лампу. Повторюйте щодня протягом 90 днів.
 • Сядьте прямо, голова рівна, рухайте очима в ліву сторону, а потім вниз. Під час вправи не моргає. Коли з очей поллються сльози – припиніть вправу.

Існує ще маса ефективних вправ: можна дивитися на ніс двома очима, виконувати кругові рухи і т. Д.

Головне, тренуватися регулярно і дотримуватися рекомендацій лікаря.

Прогноз і профілактика

Медичний прогноз залежить від багатьох факторів, особливо від першопричини і стадії, на якій розпочато лікування. Рання діагностика і терапія гарантує успішний результат і повне одужання. Найбільш ефективним буде лікування пацієнта до 7 років, до цього часу очей продовжує формуватися.

У дорослих пацієнтів, особливо зі середнім і високим ступенем амбліопії, повністю відновити зір не вийде, так як порушення зору незворотні.

Для запобігання недуги необхідно регулярно проводити диспансерне обстеження . Потрібно своєчасно лікувати очні хвороби: птоз, помутніння рогівки, кришталика, ністагм, страбизм (косоокість).

Хворий повинен пройти повний терапевтичний курс, строго дотримуватися рекомендацій лікаря, носити окуляри, очні пластирі, регулярно обстежуватися. Тільки так вийде запобігти хворобі і зберегти нормальний зір.

Амбліопія у дітей – причини, симптоми, профілактика та методи лікування “ледачого ока” у дітей

Амбліопія у дітей, лікування синдрому ледачого ока в домашніх умовах

Причини захворювання «ледачий очей» у дітей

Амбліопія має кілька різновидів і відрізняється причинами виникнення.

Дисбинокулярная хвороба з’являється на тлі вираженого косоокості, коли уражене око перестає брати участь в зоровому процесі.

Це своєрідна захисна реакція головного мозку, щоб не допустити розвиток стійкого роздвоєння в очах. Так амблиопия є результатом запущеного косоокості і причиною його прогресування одночасно.

До рефракційної амбліопії призводить запущена форма далекозорості, коли тривалий час не виявляється лікування оптичними приладами. Також це відноситься до короткозорості і астигматизму.

Обскураціонная різновид амбліопії виникає через помутніння прозорої оболонки ока. Це може статися в результаті травми органу, вродженої катаракти, патологічних процесів в склоподібному тілі.

Куріння, прийом наркотичних речовин і зловживання алкоголем під час вагітності в рази збільшує ймовірність виникнення амбліопії у малюка.

До анізометропіческой формі хвороби призводить Некорригированная патологія рефракції ока (різниця заломлюючої сили між очними яблуками понад 2 діоптрій). Фахівці також виділяють істеричну амбліопії. Її причина – несприятливі психологічні фактори, які супроводжуються психозом або істерією. До факторів ризику відносять:

 • передчасні роди;
 • виражена недоношеність;
 • затримка психічного розвитку у дитини;
 • погана спадковість;
 • церебральний параліч.

Згідно зі статистикою, ризик сліпоти у пацієнтів з ледачим оком вище, ніж у здорових і не мають очних захворювань людей. Амбліопія у дітей, лікування синдрому ледачого ока в домашніх умовах

Основні симптоми дитячої амбліопії

Амбліопія не завжди дає про себе знати, особливо при слабкому ступені прояву. Симптоматика багато в чому визначається різновидом патології.

Маленькі діти не можуть визначити, чи добре вони бачать, особливо якщо відчувають проблеми із зором з юних років. Запідозрити у них наявність ледачого ока можна тільки по супутніх захворювань – косоокості, далекозорими або короткозорий астигматизм. Також на нього може вказувати неможливість сфокусувати погляд на даному об’єкті.

У дошкільнят і школярів про наявність недуги говорить зниження гостроти і відсутність поліпшення від проведеної терапії оптичними приладами. Додатковими ознаками є:

 • відхилення одного з очей;
 • закриття ураженого ока при читанні або пильному погляді;
 • нахил голови в бік цікавить предмета;
 • порушене колірне сприйняття;
 • утруднення оцінки відстані.

При різних видах амбліопії симптоматика варіюються від легкого зниження гостроти до часткової або повної втрати зору. Іноді у дітей діагностується істерична форма хвороби, яка супроводжується різким погіршенням зору. Такий стан може зберігатися до декількох місяців.

Амбліопія у дітей, лікування синдрому ледачого ока в домашніх умовах

Як самостійно виявити хворобу

Труднощі діагностики даної патології полягають в тому, що ледачий очей може виглядати зовні цілком здоровим, навіть якщо дитина не використовує його для реалізації зорової функції.

Так діти можуть жити роками, не скаржачись, бачачи і сприймаючи навколишній тільки одним оком.

Зрозуміло, відсутність діагностики і лікування протягом тривалого часу негативно позначається на органах зору і ускладнює процес лікування.

Існує простий спосіб, як в домашніх умовах перевірити зір дитини на предмет наявності у нього амбліопії. Для цього посадіть його на стілець і закрийте одне око рукою.

Водите перед ним вліво-вправо, вгору-вниз іграшкою або якимось чітким предметом і спостерігайте за рухом дивиться очі. Зверніть увагу, як добре він стежить за об’єктом.

У дитини старшого віку можна запитати, що це за іграшка, як чітко він її бачить. Потім те ж саме виконайте з другим оком.

Якщо у вас не вийшло провести тест або його результати вказують на те, що одне око у малюка бачить слабкіше, варто негайно проконсультуватися з кваліфікованим дитячим офтальмологом.

Найкраще амблиопия піддається лікуванню на ранніх термінах діагностування. Якщо вона виявлена ​​у віці 6-7 років і старше, шанси на 100% -е одужання знижуються.

Щоб швидко і точно встановити правильний діагноз, офтальмологічна клініка Зір 100% пропонує пройти обстеження на високоточному сучасному обладнанні. Ми з трепетом ставимося до кожного маленького пацієнта і робимо все необхідне, щоб найменше порушення в органах зору було помічено вже на першому огляді.

Амбліопія у дітей, лікування синдрому ледачого ока в домашніх умовах

класифікації захворювання

Амбліопія може бути вродженою (первинної) або придбаної (вторинної). Придбана зустрічається частіше і ділиться на:

 • дисбинокулярная;
 • обскурационной;
 • рефракційну;
 • анізометропіческая;
 • змішану.

Рефракционная і дисбинокулярная амблиопия складають близько 90% від усіх випадків діагностування патології в дитячому віці.

Основа дисбинокулярная форми хвороби – порушення нормального (бінокулярного) зору внаслідок тривалого придушення зорової функції одного ока. Найчастіше встановлюється дисбинокулярная амблиопия з неправильною фіксацією.

Обскураціонная різновид захворювання встановлюється у випадках, коли першопричина патології усувається, а знижений зір залишається на колишньому рівні.

Рефракционная амблиопия з’являється через аномалій рефракції (на сітківку протягом тривалого часу проектується нечітка картинка. Анізометропіческая різновид хвороби вражає око, який має більш сильну рефракцію. В деяких випадках діагностується змішаний тип.

Читайте також:   Як правильно робити масаж очного каналу у новонародженого?

Етапи розвитку

Вроджена амблиопия очі у дітей формується на стадії внутрішньоутробного розвитку при аномалії закладки органів зору. Після народження вона досить швидко дає про себе знати.

Придбана форма недуги може виникнути в будь-який період дитинства і залежить від моменту появи провокуючих чинників. Ступінь вираженості і швидкість прогресування також залежать від зовнішніх обставин.

Основними етапами розвитку патології є:

 • 1 ступінь. Вважається дуже слабкою. З’являється як відповідна реакція організму на провокуючий фактор. Характеризується незначним зниженням гостроти.
 • 2 ступінь. Все ще слабка ступінь, симптоматика може бути відсутнім або бути мало вираженою.
 • 3 ступінь. Вважається середнім проявом хвороби з помірною симптоматикою.
 • 4 ступінь. Амбліопія з вираженими симптомами і значним погіршенням гостроти зору.
 • 5 ступінь. Найбільш важкий стан, що не піддається лікуванню. Зір падає нижче 0,05. Око виключається з глядацького процесу.

Як лікувати дитячу амбліопії

Якщо у дитини амбліопія слабкого ступеня, то такий стан найлегше піддається лікуванню. У дітей старше 10-12 років позитивний результат від проведеної терапії дуже слабкий.

Щоб вилікувати хворобу, потрібно комплексно підходити до питань її терапії, але в першу чергу усувати першопричину.

Для цього може застосовуватися медикаментозна терапія, фізіотерапія, підбір окулярів, лазерна корекція, хірургічна корекція, вітректомія і ін.

Для ефективного лікування хвороби важливо точно визначити її різновид. Зробити це в домашніх умовах не представляється можливим. Тому слід звертатися тільки в спеціалізовані офтальмологічні центри з хорошою репутацією.

Наша клініка Зір 100% має передовим діагностичним і лікувальним обладнанням, а також штат кваліфікованих офтальмологів з багаторічним досвідом роботи. Це дозволяє нам проводити успішну консервативну і хірургічну терапію амбліопії різного ступеня. За більш детальною інформацією зверніться до нас будь-яким зручним для вас способом.

доступні методи

Тактика лікування безпосередньо залежить від різновиду і причини амбліопії у дітей. У зв’язку з цим можливі наступні види терапії:

 • Консервативне лікування. Воно включає в себе оптичну корекцію, фізіопроцедури (лазеростімуляціі, електростимуляція, рефлексостімуляція, електрофорез, вібромасаж та ін.), Апаратні і комп’ютерні методики, лікувальні вправи для очей, прийом лікарських препаратів.
 • Хірургічне лікування. Проводиться для усунення таких попередніх захворювань, як катаракта, птоз, косоокість та ін. В деяких випадках проводиться лазерна корекція.
 • Ортопедичне лікування. Воно необхідне після основного блоку терапії для відновлення бінокулярного зору дітям старше чотирьох років, коли гострота зору вирівнюється.
 • Лікування народними засобами. На жаль, народна медицина безсила перед амблиопией. У разі проведення будь-яких маніпуляцій, спочатку потрібно обов’язково проконсультуватися з окулістом.

Амбліопія у дітей, лікування синдрому ледачого ока в домашніх умовах

профілактика хвороби

Щоб попередити хворобу, потрібно не пропускати рекомендовані відвідування офтальмолога по досягненню дитиною 1, 3, 6, 12 місяців життя, а потім трьох і шестирічного віку. При наявності супутніх захворювань корисно виконувати гімнастику для очей (інструкцію з виконання можна отримати на прийомі у дитячого окуліста). Спільними рекомендаціями щодо профілактики амбліопії є:

 • своєчасний початок лікування;
 • суворе виконання всіх приписів лікаря;
 • проведення вправ для тренування ледачого ока;
 • виключення зорових перевантажень;
 • достатнє вживання вітамінів і мікроелементів;
 • рясне проведення часу на свіжому повітрі.

Детальніше про захворювання, методи його лікування та профілактики ви можете дізнатися, подивившись прикріплене відео.

Лікування амбліопії у дітей: причини розвитку та сучасні методи лікування

Які причини можуть спровокувати захворювання?

Існує безліч факторів, через які в самому ранньому дитинстві виникає амблиопия. До їх числа варто віднести наступне:

 • Наявність косоокості стійкою форми.
 • Присутність аметропії (далекозорості або короткозорості, особливо високих ступенів).
 • вроджена катаракта
 • Невелика маса тіла або недоношеність малюка.
 • Наявність у дитини церебрального паралічу.
 • Наявність затримок фізичного та психоемоційного характеру в розвитку малюка.
 • Фактори спадкового характеру,
 • Наявність у вагітних жінок шкідливих звичок.

Все це істотно підвищує ризик амбліопії у дітей, лікування якої в нашій клініці здійснюється різними методами.

Основні види

Амбліопія буває декількох видів.

Що означає зір 0.3: роз’яснення офтальмолога

 1. Істерична амбліопія. Це тимчасова втрата гостроти зору, яка виникає при сильному нервовому напруженні. Зір погіршується або частково, або зникає повністю.
 2. Дисбинокулярная амблиопия. Виявляється, як правило, якщо у дитини є косоокість.Для успішного позбавлення від хвороби рекомендується швидше почати лікуватися.
 3. Анізометріческая амблиопия. Виявляється через анизометропии, при якій розмір побаченого, відображуваного на сітківці, різний у лівого і правого ока. Створення єдиної зорової картинки є неможливим.
 4. Депріваціонних слабкозорістю.Якщо дитина народилася з мутними кришталиком і рогівкою, з птозом верхньої повіки і подібними патологіями, то виникає лямбліопія. При повному помутнінні кришталика у дитини виникає більш тяжка хвороба – обскураціонная амблиопия.
 5. Рефракционная амблиопия. Виникає при нечіткої фіксації картинки на сітківці.В результаті одне око як би відключиться, а інший візьме на себе все навантаження. Головна причина розвитку рефракційної патології – відсутність лікування астигматизму і далекозорості.

Який симптоматикою виявляється захворювання?

Наявність амбліопії у дітей можна визначити за такими характерними симптомами:

 • Стрімкого зниження зору як на одному, так і обох очах.
 • Значного погіршення сприйняття об’єктів в тривимірному форматі.
 • При наявності косоокості відбувається ще більший зсув очного яблука.
 • Появою в навчальному процесі складнощів, що провокуються поганим сприйняттям інформації візуально.

При появі перелічених вище симптомів, варто негайно звернутися до фахівців клініки Оптик-Центр. Чим раніше буде поставлений правильний діагноз, тим швидше і без наслідків можна буде позбутися від цього захворювання.

Як проявляється амблиопия?

Відразу зазначу, що це очне захворювання не виникає на порожньому місці – воно є наслідком різних проблем органів зору. При такій патології відбувається різке погіршення гостроти зору в одному оці.

 • Як наслідок, зоровий центр отримує 2 різні картинки, а незабаром і зовсім перестає сприймати зображення з гіршою якістю .
 • Це призводить до відключення ураженого ока і його відхилення від центральної осі (як при косоокості).
 • Відновлення гарної видимості є досить складним завданням, а часом це і зовсім неможливо зробити.

Ось чому так важливо вчасно почати лікування. Як правило, терапія проводиться до 7 років, поки очні яблука і зоровий центр не сформувалися остаточно. У такому віці органи зору набагато краще піддаються корекції, ніж в більш дорослому.

Важливо! Нормальний розвиток зору залежить від функціонування ЦНС. У пацієнтів з амбліопії спостерігається уповільнення деяких ділянок нейронів, а іноді вони і зовсім перестають функціонувати. Таким чином, чим пізніше буде розпочато терапія, тим важче буде повернути хворому оці колишню працездатність.

Як здійснюється діагностика?

Чим швидше було виявлено захворювання, тим ефективніше лікується амблиопия у дітей. При першому огляді, який за планом проводять новонародженому в 4-6 тижнів, можна розпізнати причини розвитку депривационной форми захворювання (наприклад, при вродженої катаракти).

Оцінити рефракцію і ризик розвитку рефракційної (при високому ступені далекозорості, астигматизмі, міопії) або анізометропіческой (при наявності різної рефракції на парних очах) форми амбліопії можна на першому році життя малюка.

Якщо дитина входить в групу ризику, то перші 6-8 років його життя коштує щорічно проходити огляд у фахівця.

Найбільш ефективним діагностичним методом виявлення даної патології вважається візометрія і рефрактометрия. Також проводяться додаткові дослідження руху і фіксації очей, акомодації, здатності виконання сенсомоторної фузії.

вправи

При необхідності ви також можете проводити лікування амбліопії в домашніх умовах. Для цього необхідно використовувати вправи. Батьки постійно повинні контролювати, щоб рекомендації фахівця виконувалися регулярно. Ось три основні вправи, які допоможуть поліпшити стан малюка:

 • Необхідно стати біля вікна. Вам слід закрити здоровий очей, а до хворого прикласти аркуш паперу з текстом. Підносити текст необхідно до того моменту, поки він не розбере, що на ньому написано. Наближати і відсуває аркуш паперу на протязі 5 хвилин.
 • На електричну лампу наклейте невелике коло, який буде мати діаметр в 7 мм. Після цього потрібно закрити здоровий очей і дивитися на лампу протягом 30 секунд. Потім потрібно відводити свій погляд на аркуш білого паперу на стіні.
 • Для цієї вправи потрібно настільна лампа. На неї слід надіти спеціальний ковпак з чорного паперу. Отвір, яке утворюється під час цього етапу заклейте червоною плівкою. Посадіть малюка на відстань в 40 см від лампи і направити його погляд на червону крапку. Вправа виконується протягом 3-х хвилин, і ви в свою чергу повинні включати і вимикати лампу кожні 3 секунди.

Це основні вправи, які можна використовувати. Перед тим як виконати лікування ледачого ока у дітей пройдіть консультацію у фахівця.

Сподіваємося, що ця стаття вам допоможе і ви дізнаєтеся, як можна без труднощів позбавити дитину від амбліопії. Єдине, що вам необхідно пам’ятати, так це про своєчасне звернення до фахівців.

ТОП 5 кращих крапель від ячменю на оці: опис і вартість

Рекомендуємо прочитати: причини появи халязиона на оці.

Які найбільш дієві методики лікування амбліопії використовуються?

Підбиратися схема лікування фахівцями нашої клініки буде в залежності від причин захворювання. До уваги також береться загальний стан здоров’я і вікова група пацієнта.

Серед сучасних методик лікування амбліопії варто виділити наступні:

 • Оклюзія. Являє собою процедуру закриття за допомогою непрозорих заслінок (окклюдоров) одне з очей. Термін носіння оклюзії складає від 1 до 12 місяців.
 • Пеналізація. Дана методика передбачає застосування пеналізаціонних очок, які забезпечують штучну рефракцію. Це тимчасове пристосування фіксує хворе око на поблизу, а ведучий – на дали. В середньому такий курс лікування займає від 4 до 6 місяців.
 • Стимуляція сітківки за допомогою лазера. Для лікування таким методом потрібно від 10 процедур на курс лікування, тривалість яких становить 5-10 хвилин.

Якщо виникли проблеми в роботі зорового апарату, то наші кваліфіковані фахівці знають, як лікувати амбліопії у дітей. Ми використовуємо у своїй роботі тільки найефективніші методики і обладнання, яке допоможе швидко і безпечно позбутися такої проблеми.

лікування

Чим раніше було виявлено захворювання, тим більше шансів на його одужання. Самостійно амблиопия не зникне ніколи. Офтальмолог встановить ступінь тяжкості порушення, терапія часто проводиться в домашніх умовах, вона включає тренування, оклюзію, корекцію навантажень на очі. В рамках консервативної терапії використовуються також апаратні способи лікування.

апаратні методи

В першу чергу слід усунути причину амбліопії. На наступному етапі терапія повинна бути спрямована на активізацію головного мозку на його з’єднання з більш ослабленим оком, що призведе до поліпшення його зорової функції. Носіння окулярів, виписаних відповідно до діагнозом, повинно бути продовжено. Окуляри сприяють поліпшенню зв’язку між головним мозком і очним яблуком.

Найвищу ефективність при лікуванні синдрому ледачого ока показують апаратні методики терапії. Найпоширенішим методом вважається оклюзія – тимчасове виключення одного ока при розгляді предметів.

Методика передбачає використання спеціальних окулярів або накладок. Малюкам молодше чотирирічного віку призначається пеналізация – в добре бачить око лікар закопує атропін, в результаті його зорова функція знижується.

Хворе око в цей час працює в активному режимі, в результаті він починає краще бачити.

Плеоптікі призначається при середньому ступені амбліопії, тренування проводиться на світових і хроматичних приладах, також використовується масажне обладнання. Лікування складних ступенів передбачає проведення електромагнітної і електростимуляції. Консервативна терапія показує ефективність в 60% випадків.

Всі маніпуляції повинні бути спрямовані на активізацію використання ослабленого очі. Терапія може займати від декількох тижнів до декількох років.

Малювання, вирізання, інші типи діяльності

Високу ефективність при лікуванні амбліопії показують також наступні види діяльності:

 • Збірка конструкторів, пазлів, ігри за комп’ютером – час має бути обмежена;
 • Малювання в раскрасках- растушевка певного кольору по папері, створення картинок, перехід різних за розмірами і складності зображень;
 • Вишивання на тканині або папері з попередньо пророблену отворами;
 • З’єднання точок, після чого на аркуші повинні вимальовуватися контури предметів;
 • Ігри в настільні ігри;
 • Заняття з книгами – опис картинок, читання текстів різних шрифтів.

Хірургічне втручання

Операція проводиться при відсутності ефекту від консервативної терапії. Хірургічні методи допомагають при супутніх очних патологіях, до них відноситься катаракта, страбизм, слабкість окорухових м’язів. Операція не рекомендована до проведення дітям молодшого віку, найчастіше оперативне втручання показано подросткам.До 12 років зберігаються високі шанси на лікування хвороби.

При лікуванні захворювання застосовується лазерна корекція, операція забезпечує коригування порушень рефракції, запобігає розвитку незворотних патологій зору. Після операції лікар призначає ті ж підходи, що і при слабкому ступені амбліопії. Ускладнення після операції зустрічаються рідше, ніж у дорослих, найчастіше досягається повне відновлення зорової функції.

Операція показана до проведення в підлітковому віці, у віці молодше семи років вона показана до проведення при генетичної схильності і наявності сильних рефракційних змін обох очних яблук. Втручання призначається також при травмах очей, страбізмом з сильним кутом відхилення і відсутністю можливості відновлення природним чином симетрії очей.

В процесі відновного періоду використовуються апаратні методики, серед них фізіотерапія, помірні навантаження на органи зору. Тривалість відновного періоду становить 7-10 діб.

При діагностованому косоокості операція вважається єдиним способом лікування. Процедури по подовженню і підтяжки окорухових м’язів допоможуть запобігти подальшому розвитку амбліопії.

Причини виникнення

Численні види амбліопії викликають настільки ж численні фактори або групи чинників.

Наприклад, до виникнення дисбинокулярная амбліопії призводить монолатеральна косоокість співдружності, в разі виключення ока, що косить з процесу зору. В цьому випадку, амбліопія виникає саме в оці, що косить.

Мозок при содружественном косоокості просто пригнічує зображення, яке надходить з ока, що косить, щоб уникнути двоїння (диплопія). Згодом через це припиняється надходження імпульсів з сітківки ока, що косить до відповідних ділянках зорової кори.

Таким чином утворюється порочне коло: косоокість стає причиною дисбинокулярная амбліопії, а прогресування патології посилює косоокість.

Обскураціонная амблиопия – це, як правило, наслідок помутніння, дистрофії або травм рогівки ока, катаракти, птозу, серйозних змін склоподібного тіла або гемофтальма.

Причина виникнення анізометропіческой амбліопії – це завжди висока ступінь не скоригувати анизометропии. При цьому, очей з більшою виразністю порушення рефракції і вражає амблиопия. Факторами, що призводять до анизометропии, в свою чергу, виступають: сильна короткозорість (> 8D білатерально), сильна далекозорість (> 5 D білатерально), високий астигматизм (> 2,5D в будь-якому меридіані).

Тривала відсутність оптичної корекції порушень рефракції (короткозорості, далекозорості, астигматизму) – причина виникнення рефракційної амбліопії. Розвиток амбліопії відбувається, коли різниці в рефракції обох очей становить:

 • Для міопії> 2,0D.
 • Для гиперметропии> 0,5D.
 • Для астигматизму> 1,5D.

Істерична амбліопія – результат впливу несприятливих психогенних факторів, які викликають істерію і психоз пацієнта. Порушення може розвинутися з одного боку або бути двостороннім. Воно супроводжується концентричним звуженням полів зору, виникає світлобоязнь, порушується сприйняття кольорів, можуть відзначатися і інші функціональні розлади зору.

Ризик розвитку амбліопії особливо високий у дітей, що з’явилися передчасно (коли дуже висока ступінь недоношеності), що мають обтяжений перинатальний анамнез або сімейну амбліопії / косоокість, а також у тих, хто страждає затримкою психічного розвитку. Крім того, амбліопія спостерігається на тлі генетично обумовлених захворювань (синдрому Бенче; офтальмоплегии, що супроводжується миозом і птозом; синдрому Кауфмана).

Related posts

Leave a Comment